Britanski partijski lideri počeli su dvodnevnu maratonsku turneju među biračima dok teku poslednji sati izborne kampanje pred sutrašnje glasanje. Lider konzervativaca i aktuelni premijer Dejvid Kameron započeo je turneju dugu 36 sati, a lider Liberalno-demokratske partije, članice vladajuće koalicije, Nik Kleg pokrenuo je dvodnevni „juriš na glasove“. Kampanju opozicione Laburističke stranke vodi njen vođa Ed Miliband.

U mestima koja važe za uporišta laburista Kameron je poslednji put pozvao birače da glasaju za njega. Premijer je upozorio na „korupciju, ucene i haos“ koji bi navodno nastupili ako bi Škotska nacionalna partija (SNP) podržala manjinsku vladu laburista te biračima poručio da njegovoj partiji nedostaju još samo 24 poslanička mesta da bi imali većinu u parlamentu. U izjavi za Bi-Bi-Si Kameron je poručio da bi bilo „nezdravo“ za buduću vladu ukoliko bi se oslanjala na partije koje „ne žele da Britanije bude uspešna“.

Usred spekulacija o mogućim koalicionim dogovorima, budući da neki predviđaju situaciju sa parlamentom bez jasne većine, Kleg kaže da bi partija sa „najvećim mandatom“ u smislu broja osvojenih glasova trebalo da osvoji „prostor i vreme i pokuša da formira vladu“. Lider liberalno-demokratske partije kazao je za Radio 4 da je njegova partija spremna da razgovara sa drugim partijama izuzev UKIP i SNP.

Kako pokazuju rezultati anketa, dva glavna takmaca na izborima konzervativci i laburisti stoje rame uz rame po podršci Britanaca – i jedni i drugi uživaju naklonost 33 odsto birača. Antievropski nastrojeni UKIP uživa naklonost 15 odsto ispitanika, dok Kameronovi koalicioni partneri, liberalne demokrate, beleže podršku od devet odsto. Predstojeći izbori bi mogli da utiču i na ostanak Britanije u EU i, u perspektivi, na sudbinu same zemlje, odnosno ostanak Škotske u Britaniji. Kameron je obećao referendum o ostanku u EU, dok je Miliband protiv referenduma, a kako nije verovatno da će ijedna od dveju glavnih stranaka u izbornoj trci osvojiti apsolutnu većinu, rezultat će biti koaliciona vlada u koju bi mogla ponovo da uđe Liberalno-demokratska stranka, koja se dosad protivila referendumu, ali je poslednjih dana ublažila stav.

S obzirom na to da su ovo najtesniji opšti izbori u Britaniji do sada, očekivanja su da nijedna partija neće osvojiti većinu neophodnu da formira sama vladu. Ne mora da znači da će partija uprkos osvojenoj većini poslaničkih mandata i formirati vladu, iako je po logici stvari partija sa osvojenom većinom u 650 biračkih okruga pobednik, a njen lider gotovo izvesno naredni premijer, piše Bi-Bi-Si. Najlakši i najsigurniji način da se postane premijer jeste da partija određenog kandidata osvoji većinu od 326 mandata u Donjem domu parlamenta. Premijer dobija prvu šansu da formira vladu, u ovom slučaju Kameron, ukoliko ne uspe, podnosi ostavku i opozicija ima priliku da pokuša da formira vladu. Lider laburista Miliband ne mora da čeka dok Kameron ne iscrpi sve mogućnosti pre nego što počne sa pregovorima. On istovremeno može da pregovara sa potencijalnim partnerima, pa čak i sa istim ljudima sa kojima razgovara Kameron. Jedan od dvojice partijskih lidera može se opredeliti da sam formira manjinsku vladu i uzda se u podršku manjih partija. Britanija je i ranije imala manjinske vlade, koje su doduše bile kratkog veka.

Iako ne postoje nikakva vremenska ograničenja za formiranje vlade – 2010. je bilo potrebno pet dana da se formira koalicija, prvi rok je 18. maj kada se novi parlament prvi put okuplja. Jedini test, kažu upućeni, da li vlada može biti formirana jeste da li uživa poverenje Donjeg doma. Lidera partije koji je u prilici da kaže kraljici da ima zadovoljavajuću većinu u Donjem domu ona ovlašćuje da formira vladu. Iako se u principu kraljica ne meša u politiku, postoje okolnosti u kojima ona može da izabere premijera.

 

Deca „za Kamerona“

Da su deca jedini glasači u četvrtak bi Kameron osvojio većinu od 40 odsto glasova, pokazalo je jučerašnje istraživanje dečijeg časopisa First News. Laburisti bi osvojili 22 odsto, a Zeleni 18 odsto, Nik Kleg i Liberalno-demokratska partija devet odsto, a partija UKIP Najdžela Faraža šest odsto.

 

Koalicija duga

Jedan od mogućih scenarija posle izbora jeste i formiranje koalicije „duga“ (rainbow coalition). To je situacija kada vlada nema većinu, ali ima podršku za ključne zakone u zamenu za određene politike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari