Višegradska grupa (V4) je i dalje spremna da sa zemljama Zapadnog Balkana deli obilato iskustvo uspešnog modela uzajamne podrške u okviru procesa integracija, saopšteno je iz Ambasade Slovačke, koja do proleća 2015. predsedava V4, koju čine Češka, Mađarska, Poljska i Slovačka.


Saopštenje je izdato posle višesatnog sastanka u Beogradu eksperata iz V4 i iz različitih institucija i nevladinog sektora u Srbiji koji je bio posvećen prenosu iskustava i najboljih praksi iz oblasti zajedničke spoljne i bezbednosne politike, kao i zajedničke bezbednosne i odbrambene politike (CFSP/CSDP), a čiji je domaćin bio ambasador Slovačke Jan Varšo.

Na sastanku su učestvovali Tanja Miščević, čelnica pregovaračkog tima za pristup Srbije EU, ambasadori iz V4, Ivana Hlavsova iz Češke, Aleksander Hećko iz Poljske i zamenik šefa misije Mađarske Zolta Varga-Hasonič, te zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt. Među ekspertima iz resora spoljnih poslova članica V4 bila je i donedavna ambasadorka Češke u Srbiji Hana Hubačkova, sada direktor u odeljenju za bezbednosnu i odbrambenu politiku u ministarstvu spoljnih poslova u Pragu.

Najčešće pominjana rečenica u izlaganju ambasadora i eksperata iz V4 bila je da Srbija na putu ka EU treba postepeno i progresivno da usvaja principe CFSP/CSDP, koji spadaju u pregovaračko poglavlje 31.

U pozivnom pismu ambasador Varšo je naveo da V4 zagovara proširenje EU kao jednog od najspešnijih dostignuća spoljne politike te regionalne integracije, kao što podržava i „otvorenu politiku“ NATO. U tom smislu su V4 spremne da podele iskustva u razvijanju i primeni posebnih sektorskih politika u vezi sa preobražajem zemalja koje teže evroatlantskim integracijama.

U okviru slovačkog predsedavanja V4, u Bratislavi je 31. oktobra održan sastanak ministara spoljnih poslova V4 i zemalja zapadnog Balkana, na kome je učestvovao i šef srpske diplomatije Ivica Dačić, zajedno sa nastupajućom potpredsednicom Evropske komisije i Visokom predstavnicom za spoljnu i bezbednosnu politiku Federikom Mogerini.

Na sastanku koji je bio posvećen Zapadnom Balkanu, ministri V4 su se založili za što skorije otvaranje pregovaračkih poglavlja sa vladom u Beogradu kako bi Srbija nastavila reforme. Ministri su naglasili i potrebu nastavka dijaloga Beograda i Prištine kao sredstva normalizacije njihovih uzajamnih odnosa.

V4 je osnovana na samitu predsednika vlada Čehoslovačke, Mađarske i Poljske u mađarskom gradu Višegradu 1991, radi ostvarivanja saradnje između ove tri države (posle raspada Čehoslovačke – četiri) u procesu približavanja EU. Sve članice Višegradske grupe su pristupile EU 1. maja 2004.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari