U čemu je razlika između afere u kojoj su američke tajne službe prisluškivale evropske lidere i firme i afere s prisluškivanjem u Makedoniji? U Americi, koja je prisluškivala, i Evropi, koja je prisluškivana, sve će se, posle malo medijske prašine, nastaviti po starom, a u Makedoniji sve po novom: novi izbori, nova vlada, šef najveće opozicione stranke pred sudom.

Naime, Osnovni sud Skoplje 1 prihvatio je optužnicu državnog tužioca i pokrenuo postupak protiv predsednika Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zorana Zaeva jer je, prema toj optužnici, u aferi poznatoj kao “Puč” sa još jednim već osuđenim i četiri optužena lica špijunirao za stranu službu i stranu državu i tajno snimljenim materijalima pokušao da uceni predstavnika visokog državnog organa, odnosno premijera Makedonije Nikolu Gruevskog.

Zaev, protiv koga je tužilaštvo podnelo još jednu prijavu – za mito od 200.000 evra traženo navodno od jednog strumičkog biznismena – objavio je da sud ne priznaje, jer je pravosuđe pod kontrolom Gruevskog, i da se, kako mu je naloženo, neće odazivati na pripremna ročišta suda svakog ponedeljka.

“Posle ovog mog javnog saopštenja, sud je dužan da mi izrekne meru pritvora i liši me slobode”, izazvao je Zaev više zvaničnu politiku nego sud. I taj je izazov očito i u pravosuđu i u vlasti pravilno shvaćen, pa niko ne očekuje da će Zaevu Gruevski učiniti tako krupnu uslugu i uhapsiti ga. Uglavnom anonimno citirani pravnici priznaju da bi, po zakonu, prisilno privođenje uredno pozvanog lica bilo neizbežno, ali oni ne zanemaruju ni činjenicu da je izazov koji je vlasti uputio Zaev politički te da traži i odmerene pravno-političke odgovore.

Veruje se, dakle, da Zaev neće biti priveden, a da će propuštanje suda da prema njemu postupi po zakonu biti opravdano floskulom “nije uredno pozvan”. Tako će se izbeći ne samo da Zaev od sebe napravi žrtvu navodnog diktatora Gruevskog nego i da se primakne ostvarenju njegova duhovita zamisao da se u zatvoru Idrizovo održe naredni susreti šefova četiri najveće partije, koji većaju o načinima organizacije vlade koja će organizovati vanredne izbore.

Advokati Zaeva osporili su upotrebljivost dokaznog materijala, koji je u ovom slučaju, podnet protiv njega – to je snimak razgovora Gruevski-Zaev u kome Zaev Gruevskom preti, ako ne podnese ostavku i tehničkoj vladi prepusti organizaciju izbora da će ga kompromitovati materijalima koje je snimila jedna strana tajna služba. Oni tvrde da je snimak u kabinetu Gruevskog načinjen nelegalno i bez odluke Vrhovnog suda, a sem toga je emitovan po društvenim mrežama što ga takođe, po njihovom mišljenju, čini pravno neupotrebljivim.

Sem Zaeva u aferi “Puč” optuženi su i bivši šef Uprave za bezbednost i kontraobaveštajni rad Zoran Veruševski, njegova supruga Sonja, i saradnici te službe Georgi Lazarevski i Branko Palifrov, koji su, prema optužnici, po nalogu Veruševskog vršili tajna snimanja za potrebe strane službe. Oni su osporili i dokaze iz presude već izrečene još jednom od optuženih, Zoranu Kostovskom, jer je ta presuda rezultat pogodbe.

Snimak kojim se Zaev tereti za pokušaj iznuđivanja mita, advokati takođe osporavaju i po njima se tu radi o obećanom ili primljenom poklonu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari