U jučerašnjim sukobima demonstranata i policije u Kijevu poginulo je najmanje 35 ljudi. Lekari navode da je veliki broj demonstranata ubijen samo jednim metkom, što ukazuje na delovanje snajperiste. Iako je predsednik Viktor Janukovič prethodno dogovorio primirje sa liderima opozicije, nasilje je obnovljeno. Dok je Janukovič juče držao sastanak sa ministrima spoljnih poslova Nemačke, Francuske i Poljske, sukobi nisu prestajali, gorele su barikade, a evakuisane su zgrada Skupštine i Vlade Ukrajine.


Ukrajinsko Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo su poginula trojica policajaca, a da je više od njih 20 ranjeno vatrenim oružjem. Kako se navodi, na policajce je otvorena vatra iz zgrade nacionalne muzičke akademije koja se nalazi na Trgu nezavisnosti (Majdan), centru višenedeljnih protesta. Ministarstvo je pozvalo stanovnike da ne izlaze iz kuće i ne idu na trg.

U najnovijim sukobima korišćena je, kako javljaju Frans pres i Bi-Bi-Si, bojeva municija. Demonstranti su koristili Molotovljeve koktele, a policija vodene topove, prenela je Beta. Recepcija hotela „Ukrajina“ na centralnom trgu pretvorena je u kliniku, a u holu, prekrivenim krvlju, vidi se kako lekari pomažu desetinama povređenih, navodi Frans pres.

U saopštenju koje je postavljeno na sajt ukrajinskog Predsedništva navodi se da je opozicija kriva za nasilje i ističe „da poziv na primirje nije bio ništa drugo do kupovine vremena kako bi se mobilisali i naoružali ekstremisti na Majdanu“, piše Bi-Bi-Si. Gradonačelnik Kijeva, Vladimir Makejenko, izjavio je juče u saopštenju da napušta Partiju regiona predsednika Janukoviča iz protesta zbog „krvoprolića i bratoubilačke borbe“, i da je spreman da sve učini da se to zaustavi. „Moramo se isključivo rukovoditi interesima naroda, to je naša jedina šansa da spasemo ljudske živote“, napisao je on i dodao da će nastaviti da obavlja svoju dužnost dok god bude uživao poverenje naroda.

Nemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je juče Janukoviča da što pre prihvati pomoć Evropske unije za dijalog sa opozicijom, saopšteno je u Berlinu. „Svaki pokušaj dobijanja vremena bi samo doveo do većeg sukoba i do nepredvidljive opasnosti“, ocenila je Merkelova u telefonskom razgovoru sa Janukovičem. Ona je poručila da „sve strane moraju odmah da se uzdrže od nasilja i sprovedu već zaključeno primirje“. „Glavnu odgovornost u tom pravcu ima država“, dodala je nemačka kancelarka.

U Ukrajini je juče bio Dan žalosti posle eskalacije nasilja, u kome je, prema poslednjim podacima, samo u utorak u Kijevu poginulo 28 ljudi, a 287 je povređeno. EU je juče razmatrala uvođenje embarga na oružje i opremu koja služi za represiju, kao i sankcije usmerene na odgovorne za nasilje u Ukrajini. SAD su već uvele zabranu izdavanja viza za 20 visokih ukrajinskih zvaničnika, dok Rusija optužuje Zapad za podsticanje nasilja.

Predsednik SAD Barak Obama takođe je osudio nasilje i upozorio da će biti posledica za Ukrajinu ako se ono nastavi. I NATO je zapretio Ukrajini da će preispitati međusobnu saradnju ako ukrajinska vojska interveniše protiv opozicionih demonstranata. „Hitno pozivam ukrajinsku vladu da izbegne svako novo nasilje“, izjavio je preksinoć generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen. U međuvremenu, Janukovič je smenio šefa oružanih snaga. Odluka je objavljena predsedničkim ukazom pošto je ministar odbrane rekao da bi vojska mogla učestvovati u „antiterorističkoj operaciji širom zemlje za uspostavljanje reda“. Ruski premijer Dmitrij Medvedev je poručio da Moskva želi „jaku vladu u Ukrajini kako ljudi ne bi brisali svoje noge na vlasti kao da su otirač“.

Izaslanik Evropskog parlamenta za Ukrajinu, bivši predsednik Poljske Aleksandar Kvašnjevski, uveren je da predsednik Janukovič neće popustiti „do poslednje kapi krvi“ i da je vreme da se oko Ukrajine angažuje OEBS. „Janukovič se bori za vlast, bezbednost i u nekom smislu i za svoj život. Držaće se do poslednje kapi krvi. Sankcije koje EU sprema ukrajinskim političarima neće promeniti ništa. One su pre za smirivanje javnog mnjenja u EU da ne budemo optuženi za ravnodušnost“, kazao je Kvašnjevski poljskom Radiju ZET. On je dodao da ne veruje u vanredne predsedničke izbore pre ustavnog termina 2015, a po njegovim rečima, do tada je Ukrajini potrebno primirje koje će omogućiti pripremu poštenih izbora i smiriti ekonomsku situaciju.

Sportisti napuštaju Soči

Soči – Kako prenose svetski mediji, više od pola ukrajinskih sportista od njih 45 je napustilo Soči. I ukrajinska skijašica Bogdana Macocka povukla se juče sa Zimskih olimpijskih igara iz protesta zbog nasilja u njenoj zemlji. Njen otac i trener Oleg Macocki rekao je da je ona to uradila „iz solidarnosti sa opozicijom“ i da je „izuzetno ljuta na predsednika Viktora Janukoviča“. Predsednik Olimpijskog komiteta Ukrajine Sergej Bubka zatražio je od svojih sportista da ostanu u Sočiju, kako bi pokazali jedinstvo, ali je rekao i da poštuje prava sportista da samostalno donose odluke. Beta-AP

Osuda nasilja nad novinarima

Međunarodna misija „Partnerstvo za bezbednost i zaštitu novinara i slobodu medija u Ukrajini“ najoštrije je osudila nasilje u kojem je izgubio život i novinar Vjačeslav Veremi. Delegacija te misije, koja boravi u Kijevu, pozvala je ukrajinske vlasti da omoguće hitnu nezavisnu istragu koja će odgovorne za nasilje izvesti pred lice pravde, navela je misija u saopštenju koje je prosledio NUNS. Najmanje 167 novinara povređeno je od kraja novembra 2013, kada je počela politička kriza u Ukrajini. Nijedan od tih slučajeva nije propisno istražen.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari