Pitanje sistema zdravstvenog osiguranja biće glavni izazov referenduma o samoopredeljenju Škotske, jer pristalice nezavisnosti ne žele privatizaciju tog sistema kako to London predlaže.


Stanovnici škotske glasaće 18. septembra za nezavisnost severnog dela Velike Britanije ili za ostanak pod britanskom krunom. Pristalice obe opcije se ne slažu po mnogim pitanjima, kao što su nafta, valuta ili vojska, ali je pitanje zdravstvenog osiguranja najveći kamen spoticanja jer ga Škotska smatra kao „deo svog nacionalnog identiteta“.

Socijalno osiguranje (National Health Service – NHS) je prva institucija u Velikoj Britaniji koju je 1948. osnovala tadašnja laburistička vlada. Sada ta institucija zapošljava 1,35 miliona ljudi i ima četiri ogranka u Engleskoj, Škotskoj, Velsu i Severnoj Irskoj. Britanska vlada navodi da jedino kineska vojska, indijska železnica i američki lanac robnih kuća Vol-Mart imaju više zaposlenih. NHS garantuje svim stanovnicima besplatno lečenje, od obične prehlade do složenih operacija srca.

Britanci su veoma privrženi tom sistemu uprkos kritikama zbog ogromnih troškova tog sistema, dugom čekanju na pregled i kvaliteta usluga koji je bolji kod privatnika. Britanska vlada je nedavno predložila privatizaciju zdravstvenog sistema kako bi smanjila svoje troškove, što pristalice nezavisnosti Škotske uopšte ne odobravaju.

U centralnom delu Engleske nedavno je otvoren tender za lečenje raka, što je izazvalo nezadovoljstvo škotskog premijera Aleksa Salmonda. On je nedavno rekao da u slučaju pobede pristalica nezavisnosti, škotski Ustav će sistem zdravstvenog osiguranja proglasiti javnim sektorom prema medicinskim, a ne finansijskim kriterijumima i njegove usluge će ostati besplatne za sve građane. Prema dogovoru o transferu ovlašćenja, škotski parlament, ustanovljen 1999, upravlja regionalnom zdravstvenom politikom i novac dobija od države.

Edinburg je tako dobio od Londona 12 milijardi funti (15 milijardi evra) za troškove u zdravstvu za fiskalnu godinu 2014-2015. Međutim, vlada u Londonu smatra da se taj budžet povećava jer su godišnji troškovi za jednog Škotlanđanina veći za 1.200 funti od nacionalnog proseka. Privatna novčana sredstva NHS-u predstavljaju samo šest odsto ukupnih rashoda za 2013-2014, što je jedan odsto više nego 2010. godine, naveli su stručnjaci.

Jeremić o rizicima secesije

Predsednik Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj Vuk Jeremić ocenio je u autorskom tekstu za londonski Tajms da Škoti moraju shvatiti da glasanje za nezavisnost neće proći bez posledica za ostatak Ujedinjenog Kraljevstva i Evropu. Prema njegovim rečima, nezavisna Škotska će se suočiti sa značajnim izazovima da isplati svoj deo duga unutar Ujedinjenog Kraljevstva. Jeremić je naveo i da Škotska ne bi imala privilegije koje proističu iz članstva Velike Britanije u NATO i Evropskoj uniji, a izjave pojedinih članica Unije govore da prijem u te dve organizacije ne bi bio automatski. FoNet

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari