Dr Danica Ramljak najmanje je treća žena u Hrvatskoj koja je tokom poslednjih godinu dana iz srednjih ili nižih društveno-političkih etaža, uz veliku medijsku buku, dospela pravo na naslovne strane novina i u veliku politiku.

Za razloge uzdizanja u same vrhove medijskog interesa njene dve prethodnice – Željke Markić, inicijatorke referenduma o braku i promeni izbornog zakona, i dr Sandre Švaljek, koja je preuzela vlast nad glavnim hrvatskim gradom pošto je neposredno izabrani gradonačelnik uhapšen, vezane su ozbiljne političke kontroverze, a ni istup same dr Ramljak nije lišen svake upitnosti.

Smenjena direktorka Instituta „Ruđer Bošković“, vlasnica američkog i hrvatskog pasoša, hrvatska patriotkinja koja se iz Amerike vratila da pomogne Hrvatskoj, uputila je preko Fejsbuka 10 pitanja HDZ-ovoj kandidatkinji za predsednika Hrvatske Kolindi Grabar Kitarović, takođe vlasnici hrvatskog i američkog pasoša. Gospođa Grabar Kitarović je svojevremeno bila ministarka inostranih poslova, a onda ambasadorka Hrvatske u SAD, ali i pored toga, pitanja gospođe Ramljak su sugestivna, otvoreno proamerička, ali i direktna i zanimljiva, i svode se na jedno: šta je Kolinda Grabar Kitarović na svim tim funkcijama koje je obavljala učinila da približi SAD Hrvatskoj – i politički i ekonomski (gde je ukidanje viza, a koliko je dovela američkih investitora i turista). Buka koju su pitanja izazvala daleko je prevazišla društveni uticaj njihove autorke. Zašto? Zbog njihove proameričke suštine?

Ali suština pitanja nije ni stigla da se afirmiše u javnosti, a mediji su navalili da čereče gospođu Ramljak glede, što bi rekle komšije Hrvati, njene samostalnosti. Na kraju se iskristalisala dilema za sve ili ništa: da li je gospođu Ramljak HDZ-ovoj kandidatkinji podmetnula vladajuća SDP koja stoji iza kandidature Ive Josipovića aktuelnog predsednika i opet kandidata, ili je gospođu Ramljak samoj sebi podmetnula gospođa Kitarović kako bi ekspresnim i zadovoljavajućim odgovorima na postavljena pitanja briljirala u kampanji. Kao na primer odgovorom na pitanje: zašto je svoju decu upisala u škole u inostranstvu ako je rešila da se vrati i pomogne Hrvatskoj, kako u kampanji ističe sama Kitarović, koja je za svaki slučaj zamrzla, a ne napustila funkciju pomoćnice generalnog sekretara NATO.

Kako bi se odbranila od ovih sumnjičenja, Ramljak je brže-bolje sastavila i 10 spoljnopolitičkih pitanja i Josipoviću i jedno unutarpolitičko bonus pitanje (Zašto izbegava dati ocenu vlade Zorana Milanovića?). Proamerička pitanja su zauzela važno mesto, ali ni pitanja o BiH nisu manje direktna (Podržavate li reviziju Dejtonskog sporazuma u kojem je SAD pod vodstvom predsednika Klintona odigrao ključnu ulogu?). Grabar Kitarović je višednevnim oklevanjem potvrdila da istup Danice Ramljak nije genijalna zamisao njenog izbornog štaba, dok se stari vuk Josipović odmah dočekao na prvo pitanje – zašto se prečesto sastajao sa čelnicima država u regiji, a premalo s liderima zemalja EU, SAD i ostalog sveta – opširan odgovor je dao na predizbornom skupu u Sinju gde mu je pitanje lično predato.

Poznati hrvatski ekonomista, dr Sandra Švaljek, stigla je na naslovne strane novina uz naslove tipa „Nova jaka žena Hrvatske“, pošto je, budući izgledom sušta nezaštićena ženstvenost, ignorisala sve medijske pritiske da podnese ostavku na funkciju zamenika gradonačelnika Zagreba i tako omogući vanredne gradske izbore. Ona je nastavila da radi gradonačelničke poslove, koje joj je Bandić poverio, i pošto je Županijski sud u Zagrebu doneo neobičnu odluku: pustio je Bandića iz pritvora pod uslovom da više ne obavlja funkciju na koju je izabran na neposrednim izborima. I tako bi mogla da nastavi do 2017. godine.

„Hrvatska ima neku tradiciju jakih žena u politici što ne mora uvek biti izraz dobrog ili boljeg položaja žena u društvu. Sjetite se Savke Dabčević, pa Milke Planinc, bilo je jakih žena i kad to nije bio običaj drugdje, ali sa druge strane mislim da ih ponekad isturaju kao žrtvovane pješake, ističu ih da stradaju, da poginu na političkom bojištu. To posebno mislim na HDZ u predsjedničkim kampanjama“, kaže dr Mirjana Kasapović, sa Fakulteta političkih nauka u Zagrebu, naklonjena SDP-u.

„U Hrvatskoj je negdje približno 50 odsto prema 50 odsto odnos žena i muškaraca na svim javnim funkcijama. Doduše, u Saboru još nije postignuta propisana kvota za žene od 42 odsto“, kaže Elizabeta Gojak, spoljnopolitička novinarka HRT-a i voditeljka emisije „Damin gambit“, koja promoviše uspešne žene.

Što se tiče Danice Ramljak, dr Kasapović veruje da ona nije ničiji pion, da nije deo nikakve zavere izbornih štabova nego je samo postavila legitimna pitanja kojih se novinari nisu setili budući da „imate površno i navijačko novinarstvo gdje se točno zna tko je za koga“. Mada bi svako pitanje Danice Ramljak apsolutno potpisala iako ih „nijedan pravi novinar ne bi postavljao na tako sugestivan način“, gospođa Gojak je sigurna da je „samopromocija 60 odsto uzrok postavljanja njezinih pitanja, a 40 odsto je uzrok što ona na njih nigdje nije našla odgovor“.

A što se dr Švaljek tiče, „ona potpuno nelegitimno vlada Zagrebom“, jer „druga bi stvar bila da smo mi birali gradonačelnika i zamjenika kao u američkim predsedničkim izborima, ali ovdje smo mi izabrali jednu listu sa koje je Bandić birao svoje zamjenike“, ljutito zvuči dr Kasapović mada vladavini Sandre Švaljek ne osporava legalnost, ali na osnovu jednog „kriminalno lošeg zakona o lokalnim izborima“.

„Ona neće nikad podnijeti ostavku, na njoj su se vidjele velike ambicije još dok je bila savjetnica Jadranke Kosor. Od nje ne treba očekivati nikakvu posebnu obzirnost. Ući u kombinaciju s Bandićem, šta da vam kažem“, ogorčena je dr Kasapović.

Gospođa Gojak podseća da Bandić ne bi pobedio da se nije okružio sa 12 iznimno pametnih žena, među kojima je i dr Švaljek čija je „politička karijera samo nastavak njene dobre karijere i do sada“. „Ako je pitanje da li bih ja pristala na to? Ja ne bih pristala na to. Ali zaista je riječ o ženama sa respektabilnim karijerama za koje nikako ne možemo reći da su neozbiljne, mislim da su vrlo ozbiljne. One su htjele više pomoći Zagrebu i Bandić im je, možda, za razliku od nekih drugih, pružio priliku da brže, bolje i jače pomognu“, kaže Gojak i odmah dodaje: „Ali i ja bih da sam na mjestu Sandre Švaljek pokušala odraditi svoj mandat do kraja. Ona, mislim, radi samo to, mislim da ne čuva fotelju Bandiću koliko se to misli. Pa on ionako radi ono što želi“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari