Hiljade prokurdskih pristalica okupilo se na ulicama Londona, Berlina i Pariza kako bi protestovali protiv turskih napada na Kurde u Iraku i Siriji. Demonstranti su nosili transparente na kojima je pisalo: „Turska vlast finansira ID“, „Dole sa fašizmom u Turskoj“, „Erdogan, krv je na tvojim rukama“, „Ne teroru! Ne imperijalizmu“. Prošlog ponedeljka, bombaš samoubica, kurdske nacionalnosti, ubio je 32 osobe u Suruku. Sve žrtve su bili Kurdi, a odgovornost za napad preuzela je Islamska država

Sa druge strane, dvojica turskih vojnika su poginula, a četvorica su ranjena u subotu uveče kada se automobil bomba zaleteo u vojni konvoj u pokrajini Dijarbakir na jugoistoku Turske, gde su Kurdi većinsko stanovništvo.

Zasad još niko nije preuzeo odgovornost za napad, ali se on događa pošto su pobunjenici iz Radničke stranke Kurdistana (PKK) zapretili prekidom dvogodišnjeg primirja koji je na snazi s Ankarom, nakon vazdušnih napada turske vojske na baze PKK-a na severu Iraka u petak i u subotu.

Glavni štab turske vojske pripisuje napad „terorističkoj i separatističkoj organizaciji“, kako inače turske vlasti nazivaju PKK. Bela kuća je u nedelju poručila da Turska ima pravo braniti se od pobunjenika u PKK-u, nakon niza vazdušnih napada koji bi mogli ugroziti krhko primirje uspostavljeno 2013. između Ankare i PKK-a.

Zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Ben Rods, koji američkog predsednika Baraka Obamu prati tokom njegove posete Keniji, podsetio je iz Najrobija da SAD smatra PKK „terorističkom organizacijom“ i ocenio da Turska „ima pravo izvoditi akcije na terorističke ciljeve“.

Turska se u petak odlučno uključila u borbu protiv džihadista IS-a u Siriji, gdje je izvela prve vazdušne napade na njihove položaje. Istovremeno je odlučila napasti položaje PKK-a u iračkom Kurdistanu, gde ta grupa ima svoje baze.

SAD su uvrstile PKK na svoj crn spisak, ali održavaju dobre veze s regionalnom kurdskom vladom na severu Iraka koja se bori protiv IS-a.

„Podstičemo naše partnere u toj borbi na saradnju“, zaključio je Rods.

Stop za sirijske izbeglice

Turska je godinama bezuslovno pružala utočište velikom broju sirijskih izbeglica. Ipak, zbog pojačanih bezbednosnih mera, turske vlasti su odlučile zatvoriti granicu sa Sirijom. Stotine sirijskih porodica je ostalo nezbrinuto na sirijsko-turskoj granici severno od Halepa. Borave pod vedrim nebom. Pobegli su iz svojih domova, koji su porušeni tokom borbi. Krenuli su prema Turskoj, u nadi da će naći mir i sigurnost. Međutim, pojačane mere sa turske strane su ih onemogućile u prelasku granice. „Ovde smo se vratili nakon neuspešnog pokušaja prelaska. Zajedno sa ostalima, u redu smo čekali više sati. Porodice su bez problema prelazile granicu i odjednom je sve zaustavljeno. Vratili su nas“, poručio je jedan sirijski izbeglica.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari