Demokratskoj partiji za integraciju (DUI) neki strani ambasadori su predlagali da preuzme ulogu posrednika u velikoj sporu između vladajuće makedonske stranke VMRO-DPMNE i opozicione SDSM, ali je lider DUI Ali Ahmeti to odbio, izjavio je na konferenciji za štampu portparol te partije Albanaca Bujar Osmani. Kako izjavu Osmanija prenose skopski mediji, Ahmeti je ocenio da se radi o delikatnoj situaciji i da VMRO-DPMNE i SDSM ne bi pristale na to posredovanje.

Pošto se na DUI, inače članicu vladajuće makedonske opozicije vrši pritisak da izađe iz Vlade i tako pripomogne obaranju premijera Nikole Gruevskog, Osmani je rekao da DUI iz vlade neće izaći jer bi takav potez i izbori koji bi usledili, a na kojima opoziciona SDSM ne bi učestvovala, mogao da dovede samo do destabilizacije zemlje.

„To nije rešenje, naprotiv, neko bi mogao da kidnapuje krizu za svoje ciljeve i ugrozi evroatlantsku perspektivu zemlje“, rekao je Osmani i dodao da je jedino rešenje „ozbiljan dijalog uz uključivanje međunarodnog faktora“.

Opoziciona SDSM predala je makedonskom državnom tužilaštvu deo materijala dobijenih prisluškivanjem „više od 20.000 građana“ i najavila da će ceo materijal biti dostavljen nadležnim organima kad izvršna vlast bude odvojena od sudske. Dostavljeni su, rekao je lider te partije Zoran Zaev, i podaci o operatorima koji su rukovodili sistemom prisluškivanja kao i telefonski brojevi koji su korišćeni kao targeti, pseudonimi njihovih vlasnika i korisnika tih brojeva…

Opozicija i dalje tvrdi da je masovno prisluškivanje u Makedoniji organizovala vlast, a vladajuća VMRO-DPMNE da iza svega stoje strane službe.

SDSM je nastavila da objavljuje transkripte prisluškivanih razgovora i trenutno najviše uzbuđenja izazivaju razgovori koji bi trebalo da dokažu da su se Nikola Gruevski i Ali Ahmeti dogovarali oko nekih sudskih procesa – recimo, oko oslobađanja optuženih pred Haškim tribunalom i sa makedonske i sa albanske strane i oko oslobađanja osuđenih u slučaju 'Sopot' kad su zbog postavljene protivtenkovske mine u vozilu NATO poginula dva vojnika i jedan civil, a 12 Albanaca je osuđeno na 156 godina zatvora.

Sem što znači očigledni pritisak na Ali Ahmetija, objavljivanje ovih razgovora budi ozbiljnu sumnju u regularnost i tih, ali i drugih suđenja sa međunacionalnim elementom, a za albansku stranu naročito u slučaju procesa nazvanog „Monstrum“ u kojem je zbog ubistva petoro Makedonaca na Smiljkovskom jezeru na doživotnu robiju osuđeno šestoro Albanaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari