Možete to da nazovete kako hoćete, rekao je Bariša Čolak, predsedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, ali problem postoji i treba ga rešiti.

„U protivnom mislim da smo u problemu koji će, po mom sudu, nadmašiti sve dosadašnje probleme“, dodao je on za medije u BiH.

Sednica Doma naroda kojom predsedava Čolak nije održana jer su joj kvorum uskratila tri poslanika iz koalicije oko Milorada Dodika, koja je vlast u Republici Srpskoj, a opozicija na nivou centralne države BiH. Sredoje Nović, Nebojša Radmanović i Dragutin Rodić izostali su sa te sednice jer stvari u Predstavničkom domu (dakle drugom parlamentarnom telu) ne idu u skladu sa ustavnim ustrojem BiH. Stranka nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika i Demokratski narodni savez Marka Pavića smatraju da je korišćenje kvoruma za postizanje političkih ciljeva deo parlamentarne borbe i da svojim postupcima samo pokazuju da vlast na centralnom nivou „laže kad tvrdi da ima parlamentarnu većinu“, ponavlja Nikola Špirić, poslanik SNSD-a.

Tri opoziciona poslanika su im pokazala da nemaju, a svi su izgledi da bi to mogli da im pokazuju i ubuduće i za svakodnevno funkcionisanje države mnogo ozbiljnijim povodima – recimo pri donošenju zakona. Mada ni sadašnji povodi nisu neozbiljni: poslanici iz koalicije vladajuće u Republici Srpskoj neće nazad u parlament BiH dok je na čelu Predstavničkog doma nalazi Šefik Džaferović, koga je dosadašnji potpredsednik FBiH Mirsad Kebo optužio za prikrivanje ratnih zločina prema Srbima, a Tužilaštvo BiH ekspresno odbacilo brdo dokumenata koje je o tome dostavio Kebo.

Drugi problem je što koalicija vladajuća u RS smatra da ona, a ne Srpska demokratska stranka Mladena Bosića inače deo koalicije na centralnom nivou a opozicija u RS, treba da predloži člana komisije za nadzor obaveštajnih službi, te da na tom mestu treba da sedi Nikola Špirić, a ne Sadik Ahmetović iz Stranke demokratske akcije, kako je Bosić odlučio. Dakle, da li u ovoj Komisiji, po komplikovanom sistemu, treba da sedi predstavnik RS ili samo predstavnik iz RS?

Safet Softić, zamenik predsedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, smatra da SNSD bez razloga nastavlja da blokira državu što je antidejtonsko delovanje koje zahteva intervenciju visokog predstavnika (OHR) Valentina Incka, koji se na ovaj poziv, za ukus SNSD-a, previše ekspresno oglasio. I time još jednom pokazao, poentirao je Špirić, da na nivou centralne države potrebna većina ne postoji nego se traži „20 godina nakon Dejtona da OHR bude deo parlamentarne većine i da donese rešenje“, dok SNSD smatra da je OHR nepotreban i da probleme treba unutar BiH da reše njene elite. Ognjen Tadić, koji na mesto zamenika predsedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH iz reda srpskog naroda takođe nije izabran glasovima članova Kluba poslanika srpskog naroda, takođe smatra da nisu ispunjeni propisani i dopušteni uslovi za korišćenje instrumenta kvoruma – nije ugrožen ni Dejtonski sporazum ni RS ni srpski narod. Ali jeste naš izborni rezultat, kaže na to Špirić. Taj se rezultat ovde brani.

Sem Ognjena Tadića glasove poslanika u Klubu poslanika srpskog naroda nije dobio ni potpredsednik Federacije BiH iz reda srpskog naroda Milan Dunović. On je, u izjavama za medije datim pošto je izabran, takođe kratko objašnjavao da je procedura ispoštovana. Naime, Socijaldemokratska partija BiH, koja u Klubu poslanika srpskog naroda u parlamentu FBiH ima najviše mesta nije sednici na kojoj je Dunović izabran uskratila kvorum, mada nije ni glasala za njegov izbor. Tako srpskog predstavnika nisu izabrali Srbi. Ali iza toga se krije još veći problem – Srba u parlamentu FBiH nema dovoljno da popune onaj broj mesta koji im po ustavu pripada. Pa hrvatski i bošnjački klub imaju po, propisanih, 17 poslanika, a srpski klub, otkako postoji, do tog broja nije dobacio – u ovom sastavu parlamenta ih ima 13.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari