Britanski ambasador u Skoplju Čarls Garet odgovoran je što se u jučerašnjem izdanju jednog od najčitanijih skopskih dnevnika pojavilo i podsećanje da, prema nekim informacijama, njegova vlada stoji iza očigledno masovne akcije prisluškivanja predstavnika aktuelne vlasti, mada se oficijelno i u široj javnosti, tako kaže list, ne zna ko je premijer strane zemlje čiju je pomoć pominjao šef SDSM Zoran Zaev u tajno snimljenom i javno emitovanom razgovoru sa Gruevskim.


List Dnevnik tvrdi da je Garet „objavio rat polovini miliona glasača VMRO-DPMNE“ jer je izjavom da „pitanje mogućnosti formiranja prelazne vlade treba da bude tema razgovora između dve strane“ otvoreno stao na stranu Zorana Zaeva, šefa opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije. List podseća i da je bivši američki ambasador u Skoplju Pol Volers mandat u Makedoniji završio izjavom da „zahtev za tehničkom vladom nije ekstremni zahtev i nešto neviđeno u drugim zemljama“.

Vladajuća makedonska VMRO-DPMNE, stranka premijera Nikole Gruevskog, neće ni da čuje za predlog da prelazna ili tehnička vlada bude deo rešenja koje bi dovelo do povratka opozicione SDSM u parlament, koji ta stranka bojkotuje od poslednjih parlamentarnih izbora na kojima je, podseća i Dnevnik, osvojila 283.000 glasova prema 481.615, koliko je osvojio VMRO-DPMNE.

Garet se nije zadržao samo na prelaznoj vladi nego je izjavio i da bi vlada trebalo da da komentar dosad objavljenih tajno snimanih telefonskih razgovora njenih članova koji je inače optužuju za nameštanje izbora, kupovinu glasova, skrivanje imovine, uzimanje provizije i slična dela koja se jednim imenom zovu korupcija. Vlada ove optužbe negira tvrdnjom da su plod montaže. Sagovornici Danasa tvrde da u Skoplju preovlađuje mišljenje da postoji dobar razlog da autentičnost tih snimaka potvrde sudski eksperti, ako ni zbog čeg drugog a ono jer ih je opozicija imala mesecima pre nego što ih je upotrebila.

Kako bi pojačao navodno preuzetu informaciju da su Britanci pokrovitelji nelegalnog prisluškivanja Nikole Gruevskog, list Dnevnik se poziva na, u Makedoniji, vrlo uticajnu novinarku Mirku Velinovsku i prepričava njenu kolumnu prema kojoj se amabasador Garet u jednom razgovoru s novinarima snažno protivio pravosudnom razrešenju afere „Puč“, u kojoj je za nelegalno prisluškivanje osumnjičen bivši šef Uprave za bezbednost i obaveštajni rad Zoran Varuševski, zbog čijeg zbrinjavanja je Zaev, prema sopstvenom priznanju, tražio i dobio pomoć neimenovanog premijera neimenovane zemlje. Zanimljivo je da je i EU odgovorila negativno na pismeni zahtev makedonskog državnog tužioca Zvrlevskog da pošalje eksperte koji bi pratili zakonitost i objektivnost tog suđenja. Razlozi odbijanja nisu objavljeni, ali se spekuliše najrazličitijim: od poverenja koje je EU time iskazala u makedonske institucije do izbegavanja da da legitimitet onome što bi tokom tog suđenja moglo da bude otkriveno.

Ovaj kontekst implicira da na rušenju Gruevskog radi Zapad, pa se postavlja pitanje zašto Zapadu Gruevski (više) nije po volji. Da bi razlog mogla da bude njegova eventualna koruptivnost, za šta ga optužuje Zaev, veruje malo ko. Pa u igri ostaju dva razloga: njegov tvrd stav u pregovorima sa Grčkom oko imena Makedonije i, razlog sa većom težinom, njegovo približavanje Rusiji. Pre otprilike dve nedelje u Makedoniji je počela realizacija projekta za izgradnju nacionalnog gasovoda, inače investicija ruske kompanije Strojtransgas, koja je upravo počela i gradnju rusko-kineskog gasovoda „Snaga Sibira“, a čiji je vlasnik Genadij Timčenko, lični prijatelj ruskog predsednika Vladimira Putina.

Prošle nedelje je u Makedoniji proslavljeno deset godina postojanja Makedonsko-ruske privredne komore. Na toj proslavi je biranim rečima o saradnji sa Rusijom, čije je tržište „veliki izazov za makedonske kompanije“, govorio makedonski ministar finansija Zoran Stavrevski, vrlo blizak dugogodišnji saradnik makedonskog premijera, čija su telefonska ogovaranja Gruevskog takođe dospela u javnost. Rusija je u Makedoniji dosad investirala 400 miliona dolara.

Inače, u ponedeljak započeti briselski razgovori o razrešenju makedonske krize trojkama završeni su šturim saopštenjima ili bez komentara. I biće nastavljeni posle uskršnjih praznika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari