Odbegli bivši hrvatski premijer Ivo Sanader uhapšen je u Austriji, u pokrajini Salcburg, juče oko 15.50 časova, javila je Hrvatska televizija. Sanader je za juče posle podne najavio povratak u Hrvatsku gde je zbog određenog pritvora treba biti sproveden u zagrebački zatvor Remetinec.


Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Tomislav Karamarko izjavio je da MUP intenzivno sarađuje sa policijama Slovenije, Austrije i Nemačke.

Policija na hrvatskim granicama juče je bila u stanju pripravnosti zbog mogućeg povratka u zemlju bivšeg predsednika Vlade Ive Sanadera za kojim je u četvrtak uveče raspisana međunarodna poternica. Istog dana Sanader je napustio Hrvatsku prešavši autom granicu sa Slovenijom.

Mediji su i juče spekulisali da je Sanader, kojeg je hrvatska Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala (USKOK) optužila za zloupotrebu službenog položaja, pobegao u London. Predstavnici slovenačke policije saopštili su juče portalu index.hr da će uhapsiti Sanadera ako se pojavi na teritoriji te države. Sanaderov prijatelj Jerko Rošin najavio je povratak ekspremijera za juče popodne, što se do zaključenja ovog izdanja Danasa nije dogodilo.

Ukidanjem imuniteta Sanaderu Hrvatska je ušla u novu fazu borbe protiv korupcije, ocenio je izvestilac Evropskog parlamenta za Hrvatsku Hanes Svoboda. „Nadam se da će Sanader učiniti sve da bi razjasnio sumnje i pomoći da se ustanovi istina. To znači da se preda i da se suoči sa fer postupkom, koji očekujemo. Svi oni koji bi mu pomogli da pobegne Hrvatskoj ne bi činili dobro“, ukazao je Svoboda u saopštenju. „Ako je nevin, a nadam se da jeste, to može da izjavi pred sudom jer očekujem da će mu se pružiti objektivna pravda. On je učinio mnogo za Hrvatsku, ali nije iznad zakona“, rekao je Svoboda.

On je poručio da Hrvatska mora preduzeti sve kako bi iz afere Sanader izvukla pozitivnu pouku i dokazala da je pravosuđe fer, jer je jasna linija vlade u vezi pravosuđa, u završnoj fazi pregovora sa EU, veoma važna.

Svoboda je naglasio da je samo tako moguće pregovore sa Hrvatskom završiti u prvoj polovini 2011. i to u junu. Predstavnica komesara za proširenje EU Štefana Filea Angela Filote nije želela da komentariše slučaj istakavši da je „dobro poznato da se Evropska komisija ne osvrće na pojedinačne slučajeve“. Ona je samo rekla da od hrvatskog pravnog sistema očekuju „da sve slučajeve obradi u skladu s načelom nezavisnosti pravosuđa i uz puno poštovanje osnovnih sloboda i ljudskih prava“.

Nije se tome nadao

Prijatelj Ive Sanadera Jerko Rošin rekao je da je bivši predsednik Vlade Hrvatske razočaran tokom događaja.

– Sanader je shvatio kada se završilo glasanje o njegovom imunitetu, da su stvari krenule drukčijim smerom, da su krenule priče o begu, a on ne bi želeo da je to tako. Mislim da se on ovome nije nadao i da dolazi jer želi dokazati da je u pravu na osnovu zakona kojeg je i sam doneo kako bi dokazao da je reč o političkom kontekstu – rekao je Rošin.

Tomislav Merčep iza rešetaka

Zagreb – Tomislav Merčep, nekadašnji ratni pomoćnik hrvatskog ministra unutrašnjih poslova koji je juče uhapšen u Zagrebu, osumnjičen je za ratni zločin nad civilnim stanovništvom, počinjen 1991. na području Zagreba i Pakračke poljane, saopštio je juče MUP. Završeno je dugogodišnje kriminalističko istraživanje, koje je policija sprovela u saradnji s Državnim tužilaštvom, naveo je MUP, dok je zagrebačka policija pretresla njegov stan.

Sam Merčep je novinarima koji su se okupili oko zgrade u Novom Zagrebu, gde živi, izjavio da je njegovo hapšenje „povezano s glupošću“. Merčep, koji je 1991. neko vreme bio u Vukovaru, a zatim u Gospiću, poslednjih godina u medijima se povezuje sa zločinima u Pakračkoj Poljani. O zločinima u tom selu, ali i u Zagrebu, svojevremeno je medijima pričao Miro Bajramović, jedan od pripadnika Merčepove jedinice. Sumnja se da su pripadnici Merčepove jedinice na području Gospića ubili više srpskih civila, dok je tokom rata na Zagrebačkom velesajmu, u paviljonu 22, bio provizorni konclogor u koji su dovođeni zagrebački Srbi, kojima se zatim gubio svaki trag.

Pojedini pripadnici Merčepove jedinice koji su priznali da su ubili porodicu Zec pušteni su zbog proceduralne greške. Merčepovo ime pominjalo se i u kontekstu Haškog suda, koji je Hrvatskoj izručio Muniba Suljića, koji je brzo nakon toga umro. Hag je istragu nad Merčepom i njegovim jedinicama prepustio Hrvatskoj i predao odgovarajuću dokumentaciju. Tanjug

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari