Vođen idealima slobode i socijalne pravde, antifašistički pokret u Hrvatskoj razvio se kao nigde u Evropi – u odnosu na broj stanovnika Hrvatska je s oko 200.000 boraca krajem rata imala najmasovniji pokret otpora, podnevši relativno najveće žrtve s oko 64.000 poginulih – izjavila je juče predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović.


Ona je u mestu Brezovica svim hrvatskim građankama i građanima čestitala Dan antifašističke borbe, poručivši da hrvatsko društvo želi da očuva antifašizam kao istorijsku vrednost, ali ne i komunizam „niti ijedan drugi totalitarni poredak“, prenose hrvatski mediji.

Ustaški režim je, prema rečima Grabar Kitarović, kompromitovao Hrvatsku „predajom dela istorijskih hrvatskih krajeva okupacionim silama te zločinima i progonima na rasnoj i političkoj osnovi“.

Premijer Hrvatske Zoran Milanović je rekao da su poslednjih stotinu godina Hrvatsku po značaju i uticaju u političkom životu obeležila tri čoveka – Stjepan Radić, Josip Broz Tito i Franjo Tuđman. Prema njegovim rečima, Tuđman je bio antifašista, što „nikada nije tajio niti se toga stidio“.

Hrvati su uvek bili „na pravoj strani, na strani dobra, što naravno ne znači da su rođeni bolji, da su rođeni superiorniji jer nisu“, rekao je Milanović. „Ali, da su birali pravi put, da su birali teži put i 1941. i 1991. to je činjenica. Hrvatski put je bio teži put zadnjih stotinu godina i sve što smo dobili i zaradili zaradili smo sami bez kredita, bez popusta, i na to imamo pravo. To je naša pravda i naša pravica i partizanski pokret je u tome igrao povijesno neprocjenjivu ulogu“, poručio je Milanović.

 

MILANOVIĆ: NDH nije naša

Hrvatski premijer je rekao da je „ovo država hrvatskog naroda u kojoj sve manjine, pa i najbrojnija srpska manjina, imaju sva prava, da poštuju ovu državu, da je vole, grade i njeguju“. „To nije naša država i nikada nije bila“, naglasio je Milanović govoreći o „Nezavisnoj državi Hrvatskoj“.

Skrnavljenje spomenika NOB

Spomen-kosturnica poginulim borcima NOB-a na gradskom groblju u Slavonskom Brodu oskrnavljena je prolivanjem crvene boje preko natpisa, prenose hrvatski mediji. Spomen-kosturnica nije bila očišćena uoči jučerašnjeg obeležavanja Dana antifašističke borbe. Ovo je jedno u nizu skrnavljenja spomenika antifašizmu u Hrvatskoj, pišu hrvatski mediji. Hrvatska obeležava 22. jun kao Dan antifašističke borbe. Na taj dan 1941. formiran je Sisački partizanski odred.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari