Makedonija je u petak uplatila poslednju ratu od 174 miliona dolara i tako se u potpunosti prevremeno razdu- žila kod Međunarodnog monetarnog fonda. Kredit od 314 miliona dolara, uzet 2011, Skoplje je prevremeno počelo da vraća sredinom prošle godine i sada Međunarodnom monetarnom fondu ne duguje ništa.

Ova vest u Makedoniji, koju i dalje potresa afera sa još nerazjašnjenim prisluš kivanjem najviših državnih funkcionera i novinara, nije obeležena euforič- nim konferencijama za štampu, ali su je kao vrlo dobru za ekonomiju zemlje pozdravili domaći ekonomisti, koje su, kako je to uobičajeno, konsultovali mediji. Šef opozicionog Socijaldemokratskog saveza Makedonije Zoran Zaev nastavio je da objavljuje svoje „bombe“ sa snimljenim razgovorima uglavnom makedonskih ministara, pa je baš nekako sinhronizovano sa ovim razduživanjem kod MMF-a objavljen razgovor ministra finansija Branka Stavrevskog i ministarke unutraš njih poslova Gordane Jankulovske, koji su izgleda najčešće tajno snimani funkcioneri, a tokom koga se Stavrevski žali na stanje u budžetu, pa kaže: „Mi smo ludaci, ovo što radimo nije normalno! Trošimo za čokoladu, a kod kuće nemamo hleba!“. Makedonski intelektualci gotovo su listom protiv projekta Skoplje 2014. zahvaljujuć i kome su svuda po glavnom gradu Makedonije nikli spomenici istorijskim ličnostima, ali i makedonskim savremenicima, a sam centar grada rekonstruiš e se u baroknom stilu.

Izračunato je da je Makedonija prevremenim razduživanjem kod MMF-a uštedela oko pet miliona dolara na kamatama, a i pojačala svoj kreditni rejting. Kod agencije Fič, Makedonija ima rejting BB+ stabilno.

U svojoj zimskoj prognozi za ovu i sledeću godinu Evropska komisija procenjuje da će Makedonija ove i sledeće godine biti u samom evropskom vrhu po stopi rasta. Taj će rast, prema EK-prognozi, ove godine iznositi 3,5 odsto (i istu stopu ima- će samo još Irska), a sledeće 3,6 odsto. Međutim, Makedonija i pored ovih sjajnih prognoza o stopi rasta ima jednu od najvećih stopa nezaposlenosti u Evropi. Prema oceni EK, ta je nezaposlenost prošle godine iznosila 28,5 odsto, ove će godine iznositi 27,5 odsto, a 2016. će pasti na i dalje visokih 26,4 odsto. Prosečna plata u Makedoniji je prošle godine (decembra 2014. prema decembru 2013. godine) porasla bruto za 3,9 odsto, a neto plata za 4,2 odsto. Tako je prosečna neto plata iznosila 22.407 denara ili, po jučerašnjem kursu denara, oko 364 evra.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari