Juče se makedonska politička kriza, čije razmere vlast i opozicija ocenjuju različito, ipak preselila u Brisel. Pošto Makedonija nije članica EU, ali jeste kandidat bez datuma, posredovanjem između ključne partije vladine koalicije VMRO-DPMNE i ključne opozicione partije SDSM pozabaviće se trojka evropskih parlamentaraca na čelu sa Ivom Vajglom (Slovenija). Ceo proces nadgledaju dva predstavnika Evropske komisije – Dejvid Kulen, u Generalnom direktoratu za proširenje zadužen za Makedoniju, i Kristina Grau iz kabineta evropskog komesara za proširenje Johanesa Hana.

Po tri predstavnika u Brisel su uputile i obe makedonske političke partije u sporu. VMRO-DPMNE predvodi makedonski ministar za spoljne poslove Nikola Popovski, a Socijaldemokratski savez Makedonije potpredsednica te stranke Radmila Šekerinska. Planirano je da se svaka od makedonskih trojki sastane nasamo s evropskom trojkom, pa ako evroposlanici na čelu sa Ivom Vajglom zaključe da bi do dogovora između Makedonaca moglo da dođe, da se upriliči njihov direktni susret.

Najjača opoziciona stranka u Makedoniji SDSM bojkotuje rad parlamenta i kao uslov da se u njega vrati zahteva obrazovanje prelazne vlade i raspisivanje novih izbora. Vladajuća VMRO-DPMNE više puta je saopštila da jedino prelazna vlada, sa SDSM kao učesnikom, ne dolazi u obzir.

Evropska unija u ovom posredovanju nema potpun legitimitet nego je čak deo makedonskog problema, preneli su makedonski mediji izjavu Florijana Bibera, koji na studijima jugoistočne Evrope predaje na Univerzitetu u Gracu. Praktično uz podršku EU, Grčka od 2008. godine blokira pristup Makedonije NATO, a od 2009. godine određivanje datuma za početak pregovora o ulasku u EU, podsetio je Biber.

Mada su međunarodno posredovanje najviše zahtevale albanske stranke u Makedoniji, njihovi predstavnici u briselskim razgovorima ne učestvuju. Stranka vladine koalicije DUI, međutim, poručila je sa svog za vikend održanog kongresa da je dogovor neophodan, ali da nikakav dogovor postignut bez učešća najjače stranke druge po veličini etničke zajednice u Makedoniji i potpisa njenog lidera Ali Ahmetija ne može važiti. Šef druge po redu albanske partije DPA Menduh Tači potvrdio je da razgovara sa makedonskim premijerom Nikolom Gruevskim o mogućem ulasku te albanske partije u Vladu, ali da su razgovori na samom početku i načelni. SDSM je emitovala tajno snimljene razgovore Tačija, ali ne i Ahmetija. Ovaj poslednji je pozvao Zaeva da to učini pošto nema šta da krije jer “ne vodi politiku dvostrukih standarda”.

SDSM je nastavila sa objavljivanjem tajno snimljenih telefonskih razgovora koje je sama nazvala bombama. Pošto je prethodnom bombom optužila makedonskog premijera Gruevskog da je nelegalno sticao neprijavljene građevinske placeve na brdu Vodno iznad Skoplja, što je on oštro demantovao, u poslednjoj po redu bombi šef SDSM Zoran Zaev pustio je snimak kojim se VMRO-DPMNE i naročito njen funkcioner i već prava zvezda makedonske afere sa prisluškivanjem, ministar Mile Janakievski optužuju da su uzeli proviziju od 25 miliona evra pri finansiranju gradnje auto-puteva u Makedoniji. I ovu optužbu je makedonski premijer odbacio kao manipulaciju i podmetanje i poručio Zaevu da Vladu neće sprečiti da završi i četvrti auto-put u Makedoniji čija je građa u toku Gostivar – Kičevo.

Uporedo sa političkom krizom, Makedonija dobija pohvale međunarodnih finansijskih institucija za rast koji je ne samo najveći u regionu nego i u Evropi i strukturne reforme. Iako je nezaposlenost u toj zemlji takođe na evropskom vrhu.

Povećanje plata policiji

Makedonska vlada je juče objavila da će od aprila ove do decembra 2017. godine biti povećane plate uniformisanim i odgovornim licima u Ministarstvu unutrašnjih poslova Makedonije, tako da će one do kraja 2017. biti izjednačene sa platama na carini. Mera obuhvata 10.100 lica, objavili su makedonski mediji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari