U Potočarima kod Srebrenice juče je obeležena je 18. godišnjica genocida nad muslimanskim stanovništvom. Takođe, juče su pokopana tela 409 žrtava, među kojima je najmlađa devojčica ubijena istog dana kada je rođena. Sa ovim ukopavanjem ukupan broj stradalih dostigao je cifru od 6.066.






Prema procenama, u Srebrenici je juče bilo oko 50.000 ljudi. Veliki broj njih je stigao Maršom mira, odnosno putevima kojim su se Srebreničani spasavali 1995. Oni su od ponedeljka prepešačili 110 kilometara.

Mnogi od mladih sa kojima smo razgovarali su po prvi put učestvovali u Maršu mira, koji se organizuje svake godine. „Prvi put sam učestvovao i jako sam uzbuđen. Jako je važno da mladi učine sve da se ovaj zločin ne zaboravi“, rekao nam je jedan od učesnika.

Skup je obezbeđivalo oko 1.000 policajaca, a njih smo primetili i pored puta i na desetak kilometara od Potočara. Kao i prethodnih godina, na obeležavanje godišnjice stradanja došli su i članovi sarajevskog Društva za zaštitu ptica i pustili golubove kao simbole mira.

Reporteru Danasa nekoliko ljudi žalilo se što se nadomak memorijalnog centra u Potočarima gradi pravoslavna crkva. Oni to shvataju kao provokaciju i, kako kažu, kao „prst u oko“. Obeležavanju godišnjice su iz Srbije prisustvovali članovi organizacija Žene u crnom, Fond za humanitarno pravo i inicijativa mladih za ljudska prava, te Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je na komemoraciji da je svet mogao spreči tragediju u Srebrenici, ali da to nije učinjeno. „Pravda mora stići zločince, a ratni zločin ne zastareva“, rekao je Izetbegović i dodao da „laži, provokacije i ignorisanje istine moraju prestati“. „Suočavanje sa punom istinom o tragičnim događajima uslov je za pomirenje i put ka Evropi“, rekao je Izetbegović. On je istakao da „nevine srebreničke žrtve zaslužuju istinu“.

Američki ambasador u BiH Patrik Mun preneo je poruku američkog državnog sekretara Džona Kerija, koji se u ime predsednika SAD Baraka Obame i američkog naroda pridružio građanima BiH u odavanju počasti žrtvama zločina u Srebrenici. Keri je u poruci naveo da su istina i pomirenje ključni za bolju budućnost Bosne i Hercegovine i osudio je pokušaje prekrajanja istorije, manipulacija i negiranja genocida počinjenog u Srebrenici. Američki državni sekretar je takođe istakao da se ne sme negirati ni multietnički karakter BiH.

HEJG: Svet je odgovoran

Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg, u autorskom tekstu u kanadskom listu Hafington post, naveo je kako je međunarodna zajednica odgovorna za genocid u Srebrenici, naglasivši kako ceo svet treba da nauči lekciju iz Srebrenice. „Svet je bio duboko potresen u leto 1995. i teško je kazati da međunarodna zajednica nije kriva za Srebrenicu. Zato se Srebrenica više ne sme ponoviti ni u Evropi, ni bilo gde u svetu“, napisao je Hejg. Genocid u Srebrenici svet je podsetio na holokaust koji se desio u Drugom svetskom ratu, istakao je britanski šef diplomatije, prenela je agencija Anadolija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari