Profesor Kasim Trnka je cenjeni stručnjak za ustavno pravo u BiH. U razgovoru za Danas on kaže da pitanje prelaska pretendenata na političke funkcije iz jedne u drugu nacionalnu pripadnost u BiH nije pravno regulisano, ali da može biti kažnjivo kao povreda smisla ustava.


– U BiH ne postoji pravna zabrana promjene nacionalne pripadnosti, ali je potpuno logično da se barem u toku jednog izbornog mandata ne može mijenjati nacionalno opredeljenje, jer je u stvari ono na neki način uračunato prilikom kandidature ili eventualnog izbora na određene javne funkcije. Pa pošto je u BiH nacionalna pripadnost, barem ovih konstitutivnih naroda Bošnjaka, Hrvata i Srba, i ustavna kategorija, nje se strogo mora pridržavati i vlasti ne mogu odstupiti od toga principa jer to bi predstavljalo zloupotrebu prava, u stvari izigravanje principa nacionalne ravnopravnosti. Pa onda je to u stvari izigravanje suštine Ustava BiH – kaže Trnka

* A da li je u tom slučaju kažnjivo?

– Pa kažnjivo je, naravno. Pošto nije direktno pravno propisano, mogao bi reagovati na nečiji zahtjev Ustavni sud jer bi smatrao da je to povreda smisla Ustava i mogao bi eventualno suspendovati takvo imenovanje ako bi se ustanovilo da je samo zbog izbora na određenu funkciju došlo do promjene nacionalne pripadnosti.

* Da li bi se problemi, koji stalno nastaju pri formiranju organa vlasti naročito u FBiH, mogli rešiti samo promenom izbornog zakona ili je potrebna promena Ustava FBiH i da li je ona moguća bez promene Ustava BiH?

– Ako je u pitanju samo izjašnjavanje o nacionalnoj pripadnosti, to bi mogao izborni zakon sam da riješi. U Švajcarskoj, pošto se tamo ne radi o nacionalnim grupama nego o jezičkim grupama, oni imaju izričit propis da se u dva izborna mandata ne može menjati jezička pripadnost. Prema tome, to je nešto što se može zakonom urediti, ali da se pritom osigura da se bar u toku jednog izbornog mandata ne može mjenjati jer je to uslov za osiguranje ustavnog principa nacionalne ravnopravnosti.

* Vi ne smatrate da je to osnovni problem kod formiranja vlasti u BiH?

– Po mom mišljenju radi se pre svega o jednom, rekao bih, nemoralnom postupanju i zloupotrebi određenih ustavnih pozicija. Međutim, ne mogu vjerovati da oni koji prave kombinacije oko vlasti to ne znaju, te ustavne odredbe o nacionalnoj pripadnosti, pa bi se onda moglo zaključiti da neko smišljeno radi blokadu konstituisanja institucija vlasti. Jer ne može biti da na početku tačno nisu znali šta za pojedino tijelo treba da bude ispunjeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari