Dosadašnji generalni sekretar Partije demokratskog progresa (lider Mladen Ivanić) Igor Crnadak prošle nedelje je izabran za ministra inostranih poslova BiH. Najviša državna funkcija koju je dosad obavljao je zamenik ministra odbrane te države.


* Ima li, po vašem mišljenju Bosna i Hercegovina jedinstvenu spoljnu politiku, odnosno da li je više spoljnopolitičkih pitanja oko kojih je postignut konsenzus ili onih oko kojih nije?

– Ja bih se uzdržao od ocenjivanja prethodnog mandata i Ministarstva inostranih poslova i Predsedništva koje je, naravno, glavno nadležno za spoljnu politiku, ali mislim da je ipak oko više pitanja bilo dogovora i saglasnosti nego što nije bilo. I posebno je važno da su ona ključna pitanja, a to je pitanje evropske integracije, pitanje kuda treba da ide BiH, ipak usaglašena.

* Ambasador BiH u Srbiji je nedavno podneo ostavku. Kad možemo očekivati da bude imenovan njegov naslednik i zna li se već ko bi to mogao da bude, bar po profilu?

– Po procedurama Ministarstvo inostranih poslova nema ama baš nikakvu ulogu u imenovanju. Onog momenta kad Predsedništvo BiH taj posao završi tada taj ambasador ulazi u proces pripreme i odlaska u našu diplomatsku mrežu. Što se tiče imena i vremena, mogu reći da verujem da će to biti brzo i da će taj ambasador takođe biti iz Republike Srpske.

* Učlanjenje opštine Doboj u Zajednicu turskih opština postalo je incident čiji se nepoželjni repovi još vuku. Smatrate li da su zvanični organi Republike Srpske nezakonito zaobiđeni pri ovoj odluci?

– Shvatio sam da je ta inicijativa povučena i to danas više ne bi trebalo da bude pitanje. Generalno, jedini način na koji možemo, kao BiH i svi ljudi koji ovde žive, da idemo napred, jeste da se poštuju ustavne nadležnosti svih nivoa vlasti.

* Bakira Izetbegovića optužuju da je zastupnik turskog kapitala u BiH i Milorada Dodika da se suviše oslanja na ruski. Prema vašem mišljenju, ima li kapital naciju i ideologiju ili je, kako neki tvrde, politički neutralan?

– Pa kapital je kao voda, on uvek nađe sebi put, i naravno kapital i biznis imaju svoju ulogu u današnjem svetu. Mislim da ima mnogo prejakih ocena u našoj javnosti i oko pojedinih ličnosti i oko pojedinih država i kompanija i povezivanja raznih, a ja ću kao ministar inostranih poslova truditi se, i mislim da ću uspeti, da vodim jednu izbalansiranu spoljnu politiku na tragu onoga što je usaglašeno u Predsedništvu Bosne i Hercegovine.

* Mladen Ivanić je nedavno rekao da nije realno očekivati da ijedan Srbin u BiH glasa za ulazak u NATO dok je Srbija van te organizacije. Iz te izjave bi se moglo zaključiti da ste se lagodno zaštitili prebacujući odluku u Beograd. Da li vi lično smatrate da bi bilo dobro da Srbija napusti politiku vojne neutralnosti i podnese zahtev za članstvo u NATO?

– BiH je imala jedan dosta stabilan pravac ka NATO i, ako hoćete, ja lično sam tada kao zamenik ministra odbrane vodio BiH koordinacioni tim za NATO integracije i taj jedan politički rizik koji je takav posao podrazumevao nosio sam lično i Partija demokratskog progresa iz koje dolazim. Ali tada se desio februar 2008, desilo se takozvano proglašenje nezavisnosti Kosova i nakon toga smo imali zaokret u politici Beograda, nakon toga smo kao refleksiju toga imali zaokret i kod stava Republike Srpske, a to se prenelo i na institucije BiH i zato smo tu gde jesmo. Ja zaista ne mislim da je izjava gospodina Ivanića bilo kakvo skrivanje iza Srbije, nego se radi o jedno potpuno jasnom i otvorenom stavu svih političkih subjekata koje egzistiraju u političkom životu RS i verujem da se to neće promeniti.

* U Srbiji se baš nepriličnim smatra pitanje da li Srbija, kao potpisnica Dejtonskog sporazuma, ima pravo da se meša u BiH. Kakav je vaš stav o tome i kakvo je faktično stanje: meša li se Srbija?

– Srbija ima Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama sa RS, koja je naravno u BiH, i ja mislim da taj segment, i nadam se da će biti intenziviran u narednom periodu. Ono što gledamo u poslednje vreme kao stav i kao poteze Srbije i prema Sarajevu i prema Banja Luci i BiH u celini je jedna izuzetno izbalansirana i korektna politika. Baš onakva kakva ja smatram da treba da bude, a to je uvažavanje BiH i jedan poseban odnos prema RS, koji u sebi nosi jedan broj emocija. Takav pristup je dobar i za RS i za BiH. Ja podržavam stav i Srbije i Zagreba koji trenutno imamo da se ne mešaju direktno u partijske političke odnose u BiH, da treba uvažavati i poštovati dogovor tri naroda i dva entiteta ovde i takav nam pristup mnogo pomaže.

Ambasadori i interesi

* Nedavno je Dnevni avaz formulisao tezu da većina patriota u BiH očekuje da se SAD ozbiljnije uključe u probleme BiH. Prema vašoj oceni koja strana država ima najveći uticaj na prilike u BiH, ili da pitanje bude lakše: koji će strani ambasador za vas kao ministra biti najpoželjniji sagovornik?

– Ne bih ja tako razdvajao ambasadore na one koji su manje ili više poželjni, ali ovde postoji jedan dosta snažan interes, ne bih rekao uticaj, i Brisela, odnosno ključnih evropskih zemalja, i Amerike da se stvari pokrenu sa mrtve tačne, da počne konačno da se živi bolje. Jer su to svi očekivali, nezavisno da li se radi o Sarajevu, Banja Luci ili Mostaru – da se bolje živi dvadeset godina nakon rata. I ja I EU i SAD doživljavam kao partnere u nastojanju nove vlasti da tu situaciju popravi u naredne četiri godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari