Radnici u javnom sektoru Slovenije, čiji sindikati okupljaju oko 80.0000 članova ili oko polovine svih zaposlenih u toj oblasti, stupili su u štrajk. Štrajk radnika javnog sektora najveći je u Sloveniji od njenog osamostaljenja 1991. godine. Najvažniji zahtev štrajkača je isplata preostale dve četvrtine novca za otklanjanje nesrazmera u platama.

Policajci, carinici, zdravstveni radnici i drugi će štrajkovati na radnim mestima i usporeno obavljati svoje radne zadatke, a u štrajku neće učestvovati vojska i vatrogasci zbog trenutnih prilika u državi zbog nastalih poplava u kojima pružaju pomoć stanovništvu. Vlada je iz istih razloga zabranila štrajk veterinarima i njihovim službama.

Branko Prah iz sindikata policije kaže da će članovi tog sindikata poštovati zakon. „Zna se ko od nas u policiji mora da radi. Neće biti incidenata, jer bi naše kolege morale da intervenišu“, rekao je Prah.

U Univerzitetskom kliničkom centru u Ljubljani obim posla je smanjen, ali, kako navodi doktor Matija Cevc, pacijenti neće osetiti štrajk. „Svi kojima je potrebna pomoć dobiće je“, kaže Cevc.

Na Radioteleviziji Slovenije zaposleni ne emituju informacije o unutrašnjopolitičkim događajima, uključujući i one o predstojećim lokalnim izborima. Štrajk će biti najvidljiviji kod carinika zbog čijeg će usporenog rada nastati duge kolone na graničnim prelazima sa susednom Hrvatskom.

Slovenački ekonomista Jože Mencinger ocenio je za list Delo da će „štrajk biti uspešan u meri u kojoj pričini štetu“. Ugledni ekonomista je napisao da ako „javnost štrajk i ne oseti, i sistem deluje bez zastoja, učesnici štrajka ne mogu prisiliti vladu na popuštanje i traženje kompromisa“.

Premijer Borut Pahor sada kaže da u budžetu para nema. Na povišice, javni sektor može da računa kad zemlja dostigne stabilan godišnji ekonomski rast od tri odsto, što se očekuje tek 2012.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari