Regionalni biro UNESCO u Veneciji zatražio je od organizatora putujuće međunarodne izložbe u beogradskom Istorijskom muzeju Srbije „Imaginarni Balkan. Identiteti i sećanje u dugom 19. veku““, koja je otvorena pre nekoliko dana, a na kojoj učestvuje 12 nacionalnih istorijskih muzeja, da ukloni „falsifikovani“ tekst ispod portreta Goce Delčeva i zastave Republike Kruševo, rekao je danas za bugarsku agenciju Fokus Božidar Dimitrov, direktor Bugarskog nacionalnog muzeja istorije. Dimitrov je kazao da je institucija na čijem je čelu, kao i nacionalne komisije UNESCO u Srbiji, Makedoniji i Bugarskoj, dobili pismo od Jolande Vale-Nef, direktorice Regionalnog biroa u Veneciji.

– Pismom se mole organizatori izložbe da pored pratećeg teksta na srpskom, obezbede i prevod na engleskom ispod portreta Goce Delčeva i zastave Republike Kruševo, kao i da obustave prodaju kataloga, koji sadrži isti tekst. Takođe, predloženo je da se u dopunjeni tekst uključi i stavove profesorke Marije Todorove, naučnog konsultanta izložbe iz Bugarske, koja Gocu Delčeva predstavlja kao vođu Bugarskog revolucionarnog pokreta za Makedoniju i Jedrenje, a ne VMRO-a, pošto je ta organizacija osnovana ne pre 1919. – rekao je za Fokus Dimitrov.

Putujuću međunarodna izložba „Imaginarni Balkan. Identiteti i sećanje u dugom 19. veku““ na kojoj učestvuje 12 nacionalnih istorijskih muzeja priredili su kustosi 12 nacionalnih istorijskih muzeja: Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Grčke, Kipra, Hrvatske, Makedonije, Nemačke, Rumunije, Slovenije i Srbije u okviru zajedničkog projekta UNESKO-a „Kultura – most ka razvoju““.

U pripremi izložbe učestvovali su i mnogi međunarodni stručnjaci i univerzitetski profesori. Specijalni konsultant projekta je profesor Marija Todorova čija je studija „Imaginarni Balkan“ okosnica ove putujuće izložbe. Izložba prvi put pokušava da prikaže istoriju regiona, ono što je zajedničko svim državama Balkana u 19. veku kada su sticale nezavisnost i da događaje iz nacionalnih istorija sagleda u globalnom kontekstu.

Izložba je podeljena na tematske celine: Život u „starom svetu, Putovanja i komunikacije, Novi društveni poredak i uspon građanske klase, Proizvodnja i širenje znanja, Mapiranje, Upotreba istorije – stvaranje heroja, Javne svetkovine, Slika nacije. Deo izložbe posvećen je kulturi ispijanja kafe – izloženi su prvi komadi kafanskog nameštaja napravljenog u Sloveniji, razni ibrici i kompleti za pijenje kafe od onih istočnjačkih u Solunu do zapadnjačkih u Sloveniji.

Posetioci putujuće izložbe mogu videti ferman sultana Muhameda Drugog o osnivanju fabrike tekstila u Slivenu, prvog državnog industrijskog preduzeća na Balkanu iz 1836. godine, makedonski svadbeni barjak, kako je izgledao čas klavira u Tirani, kopiju čelične krune sa krunisanja rumunskog kralja Karola Prvog, razglednice turističkih i kulturnih destinacija na Balkanu u 19 veku…

Izložba će nakon Beograda otputovati u Bukurešt, a planirano je da putuje u sve zemlje čiji su muzeji učestvovali u projektu. Iz Srbije su na ovoj izložbi osim predmeta iz Istorijskog muzeja Srbije predstavljeni i predmeti iz Narodnog muzeja u Beogradu, Narodnog muzeja u Nišu, Muzeja grada Beograda i Muzeja Jugoslovenske kinoteke. Kustosi izložbe ispred Istorijskog muzeja Srbije su Ana Stolić i Katarina Mitrović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari