Ministarstvo odbrane Rusije pružilo je, objavljivanjem video snimaka ruskih vazdušnih udara u Siriji, priliku vojnim stručnjacima za zanimljive analize o tome sa kolikom preciznošću Rusi pogađaju svoje ciljeve, ali je ta rasprava brzo potisnuta u drugi plan događajima koji na to pitanje daju ubedljiviji politički odgovor. Inače, u emisiji „Vesti nedelje“, na zapadu prokaženi novinar Dmitrij Kiseljov tvrdi da bombarderi Su-34 pogađaju ciljeve sa preciznošću od 2-5 metara, „više ne može“. A Ministarstvo odbrane Rusije je saopštilo da su u upotrebu uvedene laserski navođene rakete Kh-29 l i da su borbeni avioni Suhoj-34 i Suhoj-24 snabdeveni raketama velike preciznosti.

Moskva i Zapad su se, po svemu sudeći, manje više sporazumeli oko toga ko bi trebalo, a ko ne, da bude cilj bombi u Siriji. Francuski ministar inostranih poslova Loran Fabijus izjavio je za radio stanicu Evropa 1: „Avioudari u Siriji treba da se nanose po pozicijama radikalne grupacije Islamska država i svim grupacijama koje se smatraju terorističkim, u koje spada i al-Nusra“. Fabijus je rekao da se al-Nusra podrazumevala u izjavi predsednika Francuske Fransoa Olanda, od prošlog petka.

Sa ruske strane je ministar inostranih poslova Sergej Lavrov objavio da Rusija ne smatra terorističkom organizacijom, prošle nedelje sa zapada toliko pominjanu, Sirijsku oslobodilačku armiju nego samo one grupacije koje su kao terorističke priznale Ujedinjene nacije i Rusija. On je potvrdio rusku spremnost da sarađuje sa Slobodnom sirijskom armijom i zatražio od SAD detalje o toj vojsci, pošto je za rusku stranu trenutno „fantom“.

Ruska strana objavila je da su pored pozicija Islamske države, Fronta al Nusra, i organizacije al Jarmuk, koje su bombardovale ruske vazdušne snage, sirijska avijacija i artiljerija bombardovale položaje grupacija al Faruk i Ahrar aš-Šam.

Moskva je juče priznala da je njen borbeni avion Su-30, na zadatku u Siriji, u subotu povredio turski vazdušni prostor i da je to greška koja se neće ponoviti. Turska je Moskvi zbog toga prethodno uložila protestnu notu, ali je iz Moskve, pored izvinjenja, stiglo i uveravanje sa najvišeg mesta da ruska operacija u Siriji neće voditi pogoršanju odnosa Rusije i Turske, iako je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan tu operaciju ocenio kao veliku grešku. „Bilateralni odnosi sa Turskom veoma su kompleksni i imaju dovoljno čvrstu osnovu, sa gledišta uzajamno korisnih odnosa“, rekao je Dmitrij Peskov, pres sekretar ruskog predsednika.

Incident u turskom vazdušnom prostoru izazvao je, međutim, vrlo oštre reakcije sa Zapada. Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg saopštio je da se sastao sa turskim ministrom odbrane kako bi ocenili ruska vojna dejstva u Siriji uključujući i „neprihvatljivo narušavanje turskog prostora od strane ruskih borbenih aviona“. Stoltenberg je podvukao „posvećenost NATO bezbednosti Turske“ i pozvao Rusiju da „u potpunosti poštuje vazdušni prostor NATO i izbegava eskalaciju napetosti sa Alijansom“ i ocenio da delovanje Rusije ne ide na ruku bezbednosti i stabilnosti u regionu. Stoltenberg je za juče kasno popodne najavio sastanak Severnoatlantskog saveta kome će na dnevnom redu biti baš ova tema.

Pentagon je saopštio da ne smatra slučajnim narušavanje vazdušnog prostora Turske od strane ruskih borbenih aviona. „Ja ne verujem da je to bila slučajnost. To potvrđuje našu duboku zabrinutost njihovim delovanjem. To, kao i ranije, izaziva pitanja u vezi sa njihovim namerama i profesionalnošću njihovog ponašanja u vazdušnom prostoru“, citirao je Frans pres neimenovanog visokog funkcionera Pentagona. Na istoj liniji je reagovao i britanski ministar inostranih poslova Filip Hamond, optužujući Rusiju da „povećava ulog tamo gde već postoji situacija visokog rizika“ i pozivajući je da se od toga uzdrži.

Amerika otvara front?

Velika pažnja juče je posvećena tekstu NJujork tajmsa u kome se tvrdi da se koalicija na čelu sa SAD ozbiljno priprema za otvaranje važnog fronta na severoistoku Sirije u oblasti Rake koja se smatra centrom Islamske države. Prema saznanjima NJujork tajmsa, američki predsednik Barak Obama dao je nalog Pentagonu da municijom, a moguće je i nekim naoružanjem snabde predstavnike sirijske opozicije u cilju intenziviranja operacija koalicije u narednim nedeljama, a iz baza u Turskoj. Navodno se računa sa zemaljskom podrškom nekih 3.000 do 5.000 arapskih i oko 20.000 kurdskih boraca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari