Dik Marti Švajcarski senator Dik Marti imenovan je za izveštača u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (SE) o navodnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu . Marti će ispitati tvrdnje bivšeg tužioca Haškog tribunala Karle del Ponte, iznete u knjizi „Lov“, da su kosovski Srbi, oteti tokom NATO bombardovanja 1999, prebacivani u Albaniju gde su im vađeni organi, koji su krijumčareni u druge delove Evrope.

Dik Marti Švajcarski senator Dik Marti imenovan je za izveštača u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope (SE) o navodnoj trgovini ljudskim organima na Kosovu . Marti će ispitati tvrdnje bivšeg tužioca Haškog tribunala Karle del Ponte, iznete u knjizi „Lov“, da su kosovski Srbi, oteti tokom NATO bombardovanja 1999, prebacivani u Albaniju gde su im vađeni organi, koji su krijumčareni u druge delove Evrope. Švajcarski parlamentarac je najavio da će uskoro posetiti region, kako bi sačinio nacrt izveštaja, koji bi trebalo da bude gotov najkasnije za dve godine.
Marti je stekao svetski ugled i medijsku slavu zahvaljujući svom izveštaju o tajnim zatvorima CIA u Evropi, otmicama i ilegalnom prevozu osoba osumnjičenih za terorizam. Ovim pitanjima počeo je da se bavi 2005. Njegov preliminarni izveštaj iz januara 2006. izazvao je kritike i prigovore da nema dokaze. On je, ipak, ispunio svoj prvi cilj – izazvao je veliko interesovanje medija što je, kako često kaže, pokrenulo „dinamiku istine“. Tesno je sarađivao s nevladinim organizacijama kao što su Hjuman rajts voč i Amnesti internešenel, koristeći njihove podatke i izvore. U septembru 2006. Martijeva „dinamika istine“ rezutiltirala je priznanjem američkog predsednika Džordža Buša o postojanju tajnih zatvora, a vlade nekoliko zemalja, među kojima i britanska, priznale su da su učestvovale u „paukovoj mreži“ tajnih letova CIA. Marti je pripadnik švajcarske Slobodne demokratske partije. Od 1995. je član švajcarskog Državnog saveta i Parlamentarne skupštine Saveta Evrope. Ovaj švajcarski političar je odbranio doktorsku tezu iz pravnih nauka na Univerzitetu u Njukatelu. Od 1972. do 1975. radio je na Institutu za inostrano i međunarodno krivično pravo Maks Plank u Frajburgu u Nemačkoj, gde se u najvećoj meri bavi proučavanjem švajcarskih zakona. Na poziciju javnog tužioca kantona Tićino stupio je 1975, a na ovoj funkciji je bio posebno zapažen zbog specijalnog angažovanja u borbi protiv organizovanog kriminala i trgovine drogom.
Ministarstvo pravde SAD dodelilo mu je 1987. počasnu nagradu za izuzetne uspehe postignute u borbi protiv krijumčarenja drogom, a specijalno priznanje mu je odalo i Međunarodno udruženje državnih zvaničnika za borbu protiv narkotika. Od 1998. zamenik je predsednika Komiteta za politička pitanja.
Dik Marti rođen je 7. januara 1945. u Sorengu. Oženjen je i ima tri ćerke.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari