Srbija može dobiti status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji na poslednjoj sednici Saveta ministara 15. decembra, ako bude formirana socijalno odgovorna vlada koja će sarađivati s Haškim tribunalom – rekao je potpredsednik Vlade Božidar Đelić, na jučerašnjoj konferenciji za novinare pred početak javne debate o Nacionalnom programu za integraciju Srbije u EU.

Srbija može dobiti status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji na poslednjoj sednici Saveta ministara 15. decembra, ako bude formirana socijalno odgovorna vlada koja će sarađivati s Haškim tribunalom – rekao je potpredsednik Vlade Božidar Đelić, na jučerašnjoj konferenciji za novinare pred početak javne debate o Nacionalnom programu za integraciju Srbije u EU. On je rekao da očekuje podršku SPS-a za taj cilj, zbog činjenice da su socijalisti i ranije podržavali vladu koja je sarađivala sa Tribunalom i koja je počela pregovore o pridruživanju EU.

Osnova za pregovore o članstvu

Nacionalni program za integraciju u EU (NPI) predstavljaće osnov zakonodavnog plana rada vlade do 2012, koja je Strategijom pristupanja označena kao godina spremnosti Srbije da preuzme obaveze koje proističu iz članstva u Uniji. Nacionalni program je precizan plan kako da se postignu svi kriterijumi neophodni da bi država postala članica EU, od političkih i ekonomskih, do usvajanja zakona i najdetaljnijih standarda koji postoje u Uniji u oblastima trgovine, poljoprivrede, zaštite životne sredine, infrastrukture… Program sadrži sve obaveze Srbije iz SSP-a i u njemu su prvi put pobrojane administrativne i finansijske potrebe za proces pristupanja Srbije EU. Podaci iz NPI će služiti kao osnova za izradu buduće pregovaračke platforme Srbije za pristupanje EU.

– Naš plan je da do kraja godine postanemo kandidati za članstvo u EU, a za četiri godine i njen član. U taj plan uračunata je i saradnja sa sudom u Hagu – naveo je Đelić.
Prema njegovim rečima, Nacionalni program, u čijoj su izradi učestvovala sva ministarstva, predmet je konsenzusa i ključni je dokaz da je Srbija daleko ispred onog statusa koji formalno ima sa EU. Đelić je kao prvi izazov naveo današnji odlazak u Brisel i razgovor sa evropskim komesarom Olijem Renom i drugim evropskim komesarima, koji bi trebalo da ocene plan evropskih integracija Srbije.
– Čekaju nas izazovi u oblasti ekologije i vanrednih stanja. Moramo preobraziti zakonodavni sistem koji mora biti u skladu s evropskim. Istovremeno, parlament ne sme da bude „usko grlo“ u integracijama. Neophodno je usvojiti veliki broj zakona i zato skupština treba dobro da funkcioniše – naglasio je Đelić.
On je rekao da očekuje da će SSP biti usvojen u Narodnoj skupštini „jednoglasno kao i gasni sporazum sa Rusijom“, jer su to „strateški pravci zemlje“. On je naveo i da je prilikom posete Moskvi, iz koje se vratio juče, dobio podršku zvaničnika Rusije za nastavak procesa pridruživanja EU.
Tanja Miščević, direktorka Kancelarije za evropske integracije, rekla je na istoj konferenciji za novinare da se nada da će Nacionalni program biti dopunjen i spreman da početkom septembra bude usvojen na sednici vlade. Ona od javne rasprave očekuje analizu i odgovor na pitanje da li je Program prihvatljiv za celo društvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari