Predsednik Francuske Nikola Sarkozi prihvatio je predlog komisije Kope vladajućeg Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP), da dva televizijska kanala FR2 i FR3, kojima raspolaže javni servis od 1. januara 2009. u večernjim satima od 20 časova do šest časova ujutru u svom programu ne emituju reklame.

Predsednik Francuske Nikola Sarkozi prihvatio je predlog komisije Kope vladajućeg Ujedinjenog narodnog pokreta (UMP), da dva televizijska kanala FR2 i FR3, kojima raspolaže javni servis od 1. januara 2009. u večernjim satima od 20 časova do šest časova ujutru u svom programu ne emituju reklame.
Nastojeći da reformiše uticajni državni medij, drugu, još značajniju izmenu sadašnjeg Zakona o javnom servisu dodao je sam predsednik. Direktora televizijskog javnog servisa, prema Sarkozijevom predlogu, neće, kao do sada, imenovati Skupština i nezavisna radio-televizijska komisija već vlada, kao što imenuje direktore drugih javnih službi, elektroprivrede (EDF), Frans-Telekoma.
Opozicija je optužila šefa države i vladajuću stranku da uvode političku kontrolu televizije ističući da se „zbog svog uticaja na javnost ne može izjednačavati izbor direktora televizijskog javnog servisa sa direktorom elektroprivrede“. Džek Lang iz Socijalističke partije, Mari-Žorž Bife, generalni sekretar Komunističke partije i Fransoa Bajru, predsednik centrističke partije Modem optužuju Sarkozija da želi da preuzme javni televizijski servis i da ga vraća „25 godina unazad, kada je bio poluga u rukama vladajuće stranke“.
Od preuzimanja predsedničke dužnosti, popularnost Sarkozija pada. Prema poslednjim ispitivanjima javnog mnjenja, tek je 32 odsto građana zadovoljno njegovim vođenjem države. Umesto porasta društvenog standarda, okosnice njegovog predizbornog programa, on stagnira ili je u padu.
Ukidanje reklama će smanjiti budžet javnog servisa za 850 miliona evra. S druge strane, privatne televizijske stanice kao što su TF1 i Kanal Plus značajno će uvećati svoje prihode jer će se reklame preseliti na njihove kanale. Levica optužuje predsednika i UMP da i ovom izmenom čine ustupke krupnom kapitalu. Još od predizborne kampanje Sarkozi je optuživan za veze sa vlasnicima štampanih medija (Figaro, Pari-Mač, Parizijen i mnoge lokalne novine) i privatne televizije TF1, najgledanijeg televizijskog kanala.
Kako bi se nadoknadio gubitak sredstava televizijskog javnog servisa usled ukidanja reklama, a da se pri tome ne uveća televizijska pretplata (116 evra godišnje), Sarkozi predlaže da operateri fiksne telefonije i interneta „oporezuju“ u korist javnog televizijskog servisa bruto prihod za 0,9 odsto, umesto 0,5 odsto kako predlaže komisija Kope. Pored toga privatne televizije će tri odsto prihoda od reklama uplaćivati televizijskom javnom servisu.
Zvaničnici Evropske komisije već su izrazili svoje rezerve na predlog o načinu nadoknade gubitka u finasiranju televizijskog javnog servisa zbog ukidanja reklama. Sindikati i zaposleni u televizijama smatraju da predložene mere ne mogu nadomestiti prihode od reklama. Reforme televizijskog javnog servisa neće zaustaviti Skupština i Senat gde UMP ima većinu, ali Evropska unija može da spreči njegovo dodatno finansiranje. Levičarski Liberasion u jučerašnjem broju piše umesto komentara: „Frans televizija postaje Sarkovizija.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari