Svetsko udruženje umetnika koji slikaju ustima i nogama slavi ove godine svoj 50. rođendan, što je bio povod da se od 29. aprila do 6. maja u Beču okupe svi članovi tog Udruženja. Reprezentativna izložba od 250 dela umetnika iz čitavog sveta biće svečano otvorena 30. aprila u bečkoj Albertini.

Svetsko udruženje umetnika koji slikaju ustima i nogama slavi ove godine svoj 50. rođendan, što je bio povod da se od 29. aprila do 6. maja u Beču okupe svi članovi tog Udruženja. Reprezentativna izložba od 250 dela umetnika iz čitavog sveta biće svečano otvorena 30. aprila u bečkoj Albertini. Ovo udruženje već pola veka nudi svojim članovima mogućnost da se umetnički razvijaju bez egzistencijalnih briga, jer ono deluje kao interesna zajednica koja umetnička dela svojih članova uspešno unovčava i time obezbeđuje njihovu finansijsku sigurnost.
Primena nuklearnih i drugih instrumentalnih analitičkih tehnika u istraživanju kulturnih dobara tema je seminara koji 16. i 17. aprila u Beogradu organizuju Narodni muzej, Srpsko hemijsko društvo, Institut za nuklearne nauke „Vinča“ i Fakultet za fizičku hemiju. Prijavljeno je oko sto učesnika, među kojima su i eminentni stučnjaci iz zemalja u regionu, Italije, Albanije, Makedonije, Bugarske, Slovenije, saopštio je Narodni muzej, u kojem će seminar biti održan 17. aprila, dok će početi u Institutu za nuklearne nauke „Vinča“. Sva moderna društva teže da očuvaju svoju kulturnu baštinu, jer im ona i daje identitet, a ono što prethodi konzervatorskim i restauratorskim tretmanima jesu kompleksna analitička ispitivanja kako bi se obezbedilo da se predstojeći rad na njihovoj zaštiti sprovede na pravilan način. Nuklearne tehnike odnedavno se primenjuju u polju kulturnih dobara, konzervacije i preventivne zaštite. U toj oblasti, neutronska aktivaciona analiza, rendgenska fluorescentna spektroskopija, proton indukovana rendgenska emisiona spektroskopija i akcelerator masena spektrometrija, predstavljaju jedno od najmoćnijih metoda za ispitivanje stukture svih materijala od kojih se sastoje kulturna dobra. Ovogodišnji sastanak biće posvećen stvaranju dubljeg i dugotrajnog dijaloga predstavnika egzaktnih naučnih disciplina i oblasti proučanja i zaštite kulturnih dobara. U poslednje dve decenije veoma jasno se iskristalisao stav o neophodnosti zajedničkih projekata i povezivanja stručnjaka iz prirodnih i humanističkih nauka u definisanju porekla, značaja i zaštite kulturnih dobara. Seminar je organizovan u okviru Programa tehničke saradnje Međunarodne agencije za atomsku energiju, čiji je cilj promovisanje nuklearnih nedestruktivnih tehnika.
Vođenje kroz izložbu savremene britanske umetnosti „Breaking step/U raskoraku“ biće, zbog velikog interesovanja, organizovano i tokom predstojećeg vikenda u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu (MSUB), pri čemu će u nedelju, kao gosti kustoškinje Jelene Vesić, učestvovati i Dušan Grlja, urednik časopisa „Prelom“, i Vladimir Jerić iz Darkvud daba i Slobodne kulture. To će biti prvo u seriji specijalnih vođenja, pod nazivom „Umetnik kao arhivar kroz izložbu ‘U raskoraku’: Izmeštanje, saosećanje i humor u savremenoj britanskoj umetnosti“, koje će biti fokusirano na savremenu arhivsku groznicu i pozicije umetnika kao arhivara, saopštio je MSUB. U okviru tog vođenja, koje počinje u 13 sati, biće razmatrana dva opsežna umetnička projekta koja na izvestan način zauzimaju pozicije izložbe unutar izložbe – „Folk arhiv“ (projekat Alana Kanea i Jeremy Dellera) i „Entuzijazam“ (Marysiae Lewandowske i Neila Cummingsa). U subotu, 14. aprila u 13 sati, posetioce će voditi kroz izložbu kustos Branislav Dimitrijević.
Italijanski modni kreator Masimo Kriveli iz Milana učestvovuje na Beogradskom Fashion Weeku, gde će predstaviti svoju kolekciju za proleće/leto 2007. godine. Modna revija Krivelija, inspirisana 60-im, biće održana 14. aprila u Genex Impuls Holu, a dan kasnije biće otvorena u Palaco Italija i izložba njegovih modnih kreacija. U organizaciji Modnog studija Click, u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu, na izložbi će biti predstavljen i nakit dizajnerke Gordane Perenčević. Kriveli je rođen u Varezeu u milanskoj porodici, a tokom studija radio je u firmi majke, gde je razvio ljubav prema tkaninama, njihovoj izradi i modernoj primeni. Posle studija prava, ljubav prema dizajnu, kostimu i figurativnoj umetnosti, naveli su ga da napravi radikalnu promenu u životu. Prekinuvši sve veze sa porodičnim poslom, ušao je u svet mode i počeo da radi u prodaji poznatih londonskih brendova. Upoznao je potom Rušdija Malhasa, mladog arapskog dizajnera koji je tražio prvu šansu za debi na milanskoj pret-a-porter sceni. Zajedno su osnovali brend Malhas and Company, distribuirajući ga širom sveta, kao i putem lanca istoimenih prodavnica. Posle te saradnje, Kriveli se posvetio slobodnom umetnickom istraživanju izraženom na eklektički način kroz ljubav ka umetnosti i dizajnu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari