Sveže meso i proizvodi pojedinih klaničara skuplji su za 10 do 15 odsto u odnosu na cene u martu kada su korigovane za oko deset procenata. Osnovni razlog poskupljenja svinjskog i junećeg mesa jeste smanjenje stočnog fonda, uglavnom zbog skupe hrane. Slaba ponuda podigla je cene žive stoke što je neminovno rezultiralo poskupljenjem mesa u prodavnicama.

Sveže meso i proizvodi pojedinih klaničara skuplji su za 10 do 15 odsto u odnosu na cene u martu kada su korigovane za oko deset procenata. Osnovni razlog poskupljenja svinjskog i junećeg mesa jeste smanjenje stočnog fonda, uglavnom zbog skupe hrane. Slaba ponuda podigla je cene žive stoke što je neminovno rezultiralo poskupljenjem mesa u prodavnicama.
– Stočarska proizvodnja ima ciklični karakter, a zbog neregulisanih tržišnih odnosa između uzgajivača stoke, otkupljivača, klaničara i na kraju trgovaca ta proizvodnja se odvija stihijno. To je jedan od osnovnih razloga za „lomove“ u kojima se ciklično smenjuju poskupljenja i pad cena. Ipak, ne može se govoriti o mogućim nestašicama mesa na tržištu, jer je logičnije da posle poskupljenja, usledi pad tražnje. Zapravo, prodaja mesa zavisi od kupovne moći potrošača, pa procenjujem da je reč o još jednoj, prolaznoj krizi, iz koje ćemo izaći za nekoliko meseci. Tada bi ponuda tovljenika i junadi na tržištu trebalo da bude veća. Međutim, treba podsetiti da odnosi u lancu proizvodnje hrane za tržište nisu uređeni, posebno kad je reč o stočarstvu i ta ciklična pomeranja cena i problemi u snabdevanju rezultat su upravo takvih odnosa – izjavio je za Danas Đorđe Bugarin, sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Vojvodine.

Korekcije cena

Iako je prošlogodišnja suša uslovila povećanje cena stočne hrane, cena žive stoke mirovala je, dok je cena mesa u maloprodaji nekoliko puta povećavana.Tako je, na primer, svinjsko meso lane poskupljivalo u nekoliko navrata (u martu, junu i decembru), pa je sa prosečne cene od 225,9 dinara za kilogram do kraja godine stiglo do 314, 9 dinara, dok su cene junećeg mesa mirovale. Ove godine cena svinjskog mesa korigovana je naviše dva puta i u aprilu je kilogram buta koštao u proseku 352,4 dinara. Prema podacima Ministarstva poljoprivrede na stočnim pijacama u Vojvodini cena tovljenika početkom maja kretala se od 90 dinara za kilogram (za tovljenike iznad 130 kilograma) do 100 dinara za tovljenike prve klase čija težina ne premašuje 130 kilograma. Otkupna cena klaničara u Mačvanskom i Kolubarskom okrugu bila je nešto viša – do 130 dinara, ali je ponuda slaba.

Milan Jozanov, direktor Mesne industrije Matijević u izjavi za naš list kaže da se sveže meso u njihovim prodavnicama od ponedeljka prodaje po višim cenama.
– Čekali smo nedelju dana sa poskupljenjem, ali se ponuda tovljenika i junadi za klanje nije povećavala. Zbog toga, ali i skoka cena tovljenika na 130 dinara za kilogram, povećali smo maloprodajne cene svinjskog mesa sa 329 na 369 dinara što je ispod 15 odsto. Takođe, slaba ponuda junadi i otkupna cena koja premašuje 140 dinara za kilogram razlog je za skok cene junećeg mesa sa 399 na 429 dinara – kaže Jozanov i dodaje da su zbog nedovoljne ponude moguće i povremene nestašice pojedinih vrsta mesa.
Rajko Mandić, direktor Delta maloprodaje potvrdio je da su neke vrste mesa u tom trgovinskom lancu poskupele. “ Mesa na tržištu nema dovoljno, a nove cene tog artikla stigle su još prošle nedelje i u našim maloprodajnim objektima uskoro treba očekivati poskupljenja. Pritom, bilo je problema i u snabdevanju jer su klaničari iporučivali i manje količine mesa“, kaže Mandić.
Uzgajivači svinja u Severnobačkom okrugu povećali su otkupnu cenu žive vage na oko 115 dinara, a razloge za poskupljenje treba tražiti u slaboj ponudi, visokim cenama stočne hrane i niskoj otkupnoj ceni koja nije premašivala 90 dinara po kilogramu.
– Niska otkupna cena ne pokriva troškove uzgoja stoke. U problemu su mali proizvođači koji uzgajaju 80 odsto ukupnog broja tovljenika. O značaju tih, sitnih uzgajivača govori i podatak da je polovinom prošle godine u Srbiji bilo oko 3,5 miliona tovljenika, a čak 2,5 miliona nalazilo se u torovima malih proizvođača. Prema podacima Uprave za veterinu ove godine vakcinisano je 40 odsto manje prasadi nego u istom periodu prošle godine, što ukazuje na smanjenje stočnog fonda, kad je reč o uzgoju svinja – izjavio je za Danas Ferenc Major, predsednik Udruženja uzgajivača svinja, dodajući da još niko nije ponudio prihvatljiva rešenja za uzgajivače, mada bi to trebalo da urade oni koji vladaju tržištem „jer, ne mogu se sva poskupljenja pravdati skokom cena na svetskom tržištu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari