Učenici koji imaju višak slobodnog vremena tokom zimskog raspusta i žele da vežbaju zadatke iz srpskog ili matematike kako bi se što bolje pripremili za kvalifikacioni ispit za upis u srednje škole, ili popravili slabe ocene, pomoć mogu potražiti od privatnih profesora. Cene privatnih časova iz matematike kreću se od 400 do 900 dinara za dvočas od 90 minuta, a dvočas iz srpskog jezika košta oko 500 dinara.

Učenici koji imaju višak slobodnog vremena tokom zimskog raspusta i žele da vežbaju zadatke iz srpskog ili matematike kako bi se što bolje pripremili za kvalifikacioni ispit za upis u srednje škole, ili popravili slabe ocene, pomoć mogu potražiti od privatnih profesora. Cene privatnih časova iz matematike kreću se od 400 do 900 dinara za dvočas od 90 minuta, a dvočas iz srpskog jezika košta oko 500 dinara. Privatni časovi engleskog jezika koštaju od 600 do 800 dinara, dok se učenje konverzacije naplaćuje od 15 do 20 evra. Profesori kažu da je za dobru pripremu neophodno najmanje 20 časova, pa bi neki roditelji trebalo da izdvoje najmanje polovinu plate (oko 10.000 dinara) za pripremu đaka iz oba predmeta koji se polažu.

Osmake priprema i Matematička gimnazija

Osmaci zainteresovani za upis u Matematičku gimnaziju mogu da vežbaju matematiku s profesorima ove škole. Kako nam je u ovoj školi rečeno, krajem decembra je pripremu započela grupa dece. Cena 40 pripremnih časova je 13.000 dinara i može se platiti u tri mesečne rate. Profesori ove gimnazije rade i s talentovanom decom iz osnovnih škola. Učenici od prvog do četvrtog razreda za 9.500 dinara mogu da imaju 30 dodatnih časova iz matematike i deset iz informatike, dok đaci od petog do sedmog razreda plaćaju 11.000 dinara za dodatnu nastavu.

Privatni profesori se ne angažuju samo pred upis učenika u srednju školu, već i tokom školske godine, jer neki đaci moraju svakodnevno da vežbaju kako bi dobili pozitivnu ocenu. Najviše posla imaju profesori matematike, jer je to predmet iz kojeg učenici najčešće imaju niske ocene. Oni, čak, proširuju oblast podučavanja na hemiju, fiziku, ili informatiku. Na ceni su, takođe, i nastavnici srpskog i engleskog jezika.
Iako je do polaganja ispita ostalo dovoljno vremena za temeljnu pripremu, oglasi su prepuni studenata i apsolvenata različitih fakulteta, profesora matematike, srpskog i stranih jezika s dugačkim iskustvom i praksom koji tvrde da je uz njihovu pomoć uspeh zagarantovan.
Dobra priprema za test zavisi od predznanja učenika.
– Ukoliko učenik ima peticu s njim je rad lakši i potrebno mu je deset ili 15 časova da bi se dobro pripremio. Ako je imao nižu ocenu potrebno je više rada. Problemi uglavnom nastaju s gramatikom koja je učenicima znatno teža od književnosti, pa se na vežbanje gramatike utroši mnogo vremena – kaže za Danas Jelena Bisenić koja priprema osnovce za prijemni ispit iz srpskog jezika.
Sve škole imaju obavezu da na kraju godine još nedelju dana organizuju deset časova pripremne nastave iz srpskog i isto toliko časova iz matematike. Kako nam je u Ministarstvu prosvete rečeno, tokom drugog polugodišta profesori kroz redovan program rada pripremaju đake i s njima vežbaju zadatke iz zbirki.
Bojan Ristić, šef odseka za stručno obrazovanje u Ministarstvu prosvete i koordinator Republičke upisne komisije, za naš list kaže da ima slučajeva u kojima su roditelji prijavljivali profesore koji drže privatne časove učenicima kojima predaju, što je zabranjeno.
– Nije dozvoljeno da profesor svog đaka i privatno priprema. To je teža povreda rada u školi za koju je jedna od mera novčano kažnjavanje. Do sada su se takvi slučajevi uglavnom završavali usmenim opomenama, jer se takav problem prvo rešava na nivou škole. Roditelj može da obavesti razrednog starešinu i direktora, a direktor tada opominje profesora. Ukoliko se problem ne reši onda prosvetna inspekcija nalaže druge kaznene mere – objasnio je Ristić i dodao da ne postoje zakonske mogućnosti kojima bi se zabranilo da profesori drže privatne časove đacima iz drugih škola.
Marijana Stefanović, direktorka osnovne škole Branislav Nušić, za Danas kaže da u ovoj školi svaki nastavnik, u želji da učenici postignu najbolje rezultate, organizuje pripremnu nastavu.
– Sve se radi u dogovoru sa učenicima. Tokom godine se vežba na časovima utvrđivanja, ili na dodatnim i dopunskim časovima. Ukoliko đacima nije dovoljno deset časova, profesori ih i duže pripremaju. Važno je naglasiti da se to radi bez ikakve novčane nadoknade – kaže Stefanović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari