Donji dom japanskog parlamenta juče je prihvatio smernice za izmenu pacifičkog ustava zemlje, što je ključni korak u težnji premijera Šinzoa Abea da vojsci da veću globalnu ulogu. Predlog zakona koji je prosleđen Gornjem domu lako je usvojen, jer vladajuća Liberalno-demokratska partija (LDP) ima većinu.

Donji dom japanskog parlamenta juče je prihvatio smernice za izmenu pacifičkog ustava zemlje, što je ključni korak u težnji premijera Šinzoa Abea da vojsci da veću globalnu ulogu. Predlog zakona koji je prosleđen Gornjem domu lako je usvojen, jer vladajuća Liberalno-demokratska partija (LDP) ima većinu. Ustav Japana iz 1947. izrađen je prema američkom Ustavu i nikada do sada nije menjen.
Glasanje je usledilo kada su članovi LDP i njihov koalicioni partner iz Nove Komeji partije uspeli da proguraju izmene Ustava u Donjem domu na sastanku u četvrtak, iako se opozicija zalagala za dalju raspravu.
Premijer Abe koji se zalaže za jačanje vojne saradnje sa SAD i traži uvođenje patriotizma u škole vodio je kampanju da se ublaže ustavna ograničenja za vojne akcije. Ustav zabranjuje korišćenje vojne sile kao neophodnog sredstva za rešavanje međunarodnih problema, a za svako učešće japanskih vojnika u mirovnim misijama u inostranstvu neophodno je donošenje specijalnog zakona. Za usvajanje amandmana na Ustav neophodno je održavanje referenduma, a juče usvojen Predlog zakona odrediće kako će referendum biti sproveden.
Mnogi Japanci pripisivali su u zasluge pacifičkog ustava to da je sačuvao zemlju od rata počev od 1945. i omogućio Japanu da se usredsredi na blagostanje i uvećanje bogatstva zemlje. „Očigledno je da predlog zakona ima za cilj da pretvori Japan u zemlju koja ide da ratuje“, izjavio je Akira Kasai, poslanik opozicione Komunističke partije. Abe i njegove pristalice tvrde, međutim, da je Japanu neophodno više odgovornosti u očuvanju globalnog mira i bezbednosti. Zemlja je uputila svoje trupe u mirovne misiju u Iraku od 2004. do 2006. prvi put od kraja Drugog Svetskog rata.
Istraživanja javnog mnjenja pokazuju već treću godinu zaredom da opada podrška građana za promenu tog dokumenta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari