Građani koji su do sada maksimalno koristili sve pogodnosti tekućih računa, kreditnih kartica, gotovinskih i potrošačkih kredita, ne vodeći pri tome računa koliko su zaduženi, od 1. jula tu privilegiju više neće moći da koriste. Narodna banka Srbije odlučila je da maksimalno opterećenje klijenata banaka može biti do 30 odsto mesečnih primanja.

Građani koji su do sada maksimalno koristili sve pogodnosti tekućih računa, kreditnih kartica, gotovinskih i potrošačkih kredita, ne vodeći pri tome računa koliko su zaduženi, od 1. jula tu privilegiju više neće moći da koriste. Narodna banka Srbije odlučila je da maksimalno opterećenje klijenata banaka može biti do 30 odsto mesečnih primanja. Svi dužnici, u narednih mesec i po dana moraće svoja dugovanja da dovedu u red. To se pre svega odnosi na dozvoljeni minus po tekućem računu, jer sve druge obaveze po gotovinskim, keš ili hipotekarnim kreditima, imaju već ustaljenu mesečnu dinamiku, otplatu, koja se ne može menjati.
– Hypo banka će poštovati odluku Narodne banke Srbije, što znači da samo trećina plate naših klijenata može da bude kreditno opterećena, dok dve trećina primanja mora da bude slobodno. To drugim rečima znači da maksimalno korišćenje pozajmice po tekućem računu, kredit na platnim karticama, kao i otplata rata za keš ili potrošački kredit može u zbiru da čine trećinu plate. Treba, međutim, reći da smo mi sa svojim klijentima, koji koriste dozvoljeni minus po tekućim računu, sklopili ugovore pod ranije važećim uslovima i ti ugovori će i dalje biti na snazi, sve dok ne isteknu – kaže za Danas Mirko Španović, član Izvršnog odbora Hypo-Alpe-Adrija banke u Beogradu.
Findomestik banka je jedina banka u Srbiji koja nema klasične poslove sa stanovništvom. Njeni klijenti ne koriste pozajmice po tekućem računu, već samo odobrava potrošačke kredite bez velikih procedura i na mestu kupovine, bez obzira na to u kojoj banci korisnik ima tekući račun.
– Dobro je da Narodna banka vodi računa o zaduženosti građana, ali s druge strane tim merama monetarne politike sužava se prostor za delovanje poslovnim bankama. Pošto mi odobravamo potrošačke kredite za kupovinu trajnih dobara, ta mera će, ipak, negativno uticati na broj onih koji su se možda lakše odlučivali da uđu u takav jedan aranžman. Ali, istovremeno, NBS je ukinula obavezan depozit na dinarske kredite, što uz druge mere centralne banke, otvara mogućnost odobravanja novih potrošačkih kredita, uz maksimalnu sigurnost – ističe Vladimir Marković, član Izvršnog odbora Findomestik banke u Beogradu.
Ono što će biti isto za svakog korisnika tekućeg računa je to što će banka, bez obzira da li se koristi dozvoljeni minus ili ne, biti urađena visina mogućeg opterećenja u iznosu od pet odsto dozvoljene mesečne pozajmice.
– Konkretno, to znači da ako neko ima platu od (40.000 dinara i dozvoljenu pozajmicu u iznosu zarade (40.000 dinara), mesečno će biti kreditno opterećen s pet odsto te sume, što čini 2.000 dinara. Pošto prema odluci NBS samo 30 odsto plate može biti kreditno opterećeno, to znači da zbir svih kreditnih zaduženja ne sme da prekorači 12.000 dinara. Kada se to prevede u mesečne otplate, računica izgleda ovako – 10.000 dinara za otplatu keš i potrošačkih kredit, plus rata za stambeni kredit, i plus 2.000 dinara za dozvoljeni minus objašnjava za Danas Zoran Rosić, direktor Sektora za dinarske poslove sa stanovništvom Poštanske štedionice u Beogradu.
Sosijete ženeral banka, Banka Inteza i Erste banka su već obavestile korisnike tekućih računa o novim propisima, ali će sva ranija dozvoljena prekoračenja, koja prevazilaze njihovu kreditnu sposobnost, ostati nepromenjena i moći će da ih koriste do isteka potpisanih ugovora, rekli su nam nadležni u tim bankama.
Prema propisima Narodne banke Srbije, poslovne banke će i posle 1. jula moći da odobravaju pozajmice građanima veće od trećine plate, ali pod uslovom da iz sopstvenih sredstava formiraju rezervu za te namene. Ta vrste rezervacije, po pravilu će imati svoju cenu, koju će ipak platiti korisnik koji je „otišao“ u prekoračenje, mada sve banke tvrde da će one snositi nastale troškove.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari