Ministri energetike vodećih industrijalizovanih zemalja sveta na sastanku u Japanu izrazili su zabrinutost da bi dalji rast cena nafte mogao da nanese veliku štetu globalnoj ekonomiji. Dvodnevni sastanak Grupe 8 usledio je nakon nedavnog skoka cene sirove nafte na 139 dolara po barelu.

Ministri energetike vodećih industrijalizovanih zemalja sveta na sastanku u Japanu izrazili su zabrinutost da bi dalji rast cena nafte mogao da nanese veliku štetu globalnoj ekonomiji. Dvodnevni sastanak Grupe 8 usledio je nakon nedavnog skoka cene sirove nafte na 139 dolara po barelu. Produktivnost, adekvatna tehnologija i promocija alternativnih izvora energije na dnevnom su redu samita, koji se održava u japanskom gradu Aomoriju, na severnom ostrvu Honšu.
Britanski predstavnik Džon Huton pozvao je na povećanje proizvodnje kako bi se oborile cene nafte. On je dodao da Britanija i druge zapadne zemlje treba da pomognu zemljama u razvoju u smanjenju negativnih udara na životnu sredinu, kao posledice korišćenja energije. Američki sekretar za energiju Samjuel Bodman izjavio je: „Nije dobro za države proizvođače da vide kako se SAD suočavaju s ekonomskim poteškoćama. Oni zavise od nas i značajan su motor u svetskim ekonomskim aktivnostima“. Australijski premijer Kevin Rud izjavio je da je neophodno apelovati na zemlje članice Organizacije proizvođača nafte (OPEC) da povećaju proizvodnju nafte. U saopštenju OPEK-a navodi se da će nova odluka biti doneta do narednog sastanka u Beču zakazanog za 9. septembar.
Ministri su se saglasili da je neophodno razviti čistu energetsku tehnologiju, poboljšati efikasnost i bolju saradnju na strateškim naftnim poljima. Ipak, oštre podele isplivale su na površinu kada se povela priča o subvencijama država na naftu. Bodman je istakao da su subvencije u Kini i Indiji samo povećale cene nafte. „Znamo da je potražnja za naftom sve veća jer mnoge nacije subvencionišu naftu, što treba odmah obustaviti“. Indija ukazuje na to da nema saglasnosti o uklanjanju subvencija. Njihov predstavnik na razgovorima izjavio je da njihova zemlja nije spremna da promeni svoj stav. Kina je, takođe, jasno istakla da nema vremena da se trenutno razmatra smanjenje subvencija ističući da je neophodno pažljivo razmotriti kako ukloniti njihove moguće efekte na socijalnu i političku stabilnost zemlje. Bodman je izjavio da svaka brza akcija ne bi mogla odmah doneti i koristi. Neki analitičari nalažu da bi cene nafte u narednih 18 meseci mogle dostići cenu od 200 dolara po barelu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari