Bolan razvod 1Foto: FreeImages_Anna Platkowska

Brakorazvodna parnica Londona i Brisela trajaće najmanje dve godine, a šta može da se očekuje tokom tog perioda ostaje da se vidi.

Jedno je sigurno – tužba za razvod zvanično se pokreće onog trenutka kada britanska vlada uputi zvaničan akt Evropskom savetu, čime aktivira član 50 Lisabonskog ugovora, koji je na snazi od 2009. Međutim, izgleda da Britanija ne žuri s pokretanjem zvanične procedure, barem sudeći po izjavi izvršnog direktora kampanje za izlazak te zemlje iz EU Metjua Eliota, koji ocenjuje da nema potrebe za brzim aktiviranjem člana, te je najbolje da se „prašina slegne tokom leta“. Da li razlog za to možda treba tražiti u činjenici da je britansko društvo duboko podeljeno kada je reč o članstvu u EU, o čemu svedoči i tesan rezultat glasanja 52:48 i činjenica da 2,5 miliona Britanaca traži novi referendum? Osim toga, Škotska, koja je sa ukupno 62 odsto glasova u sva 32 okruga izrazila želju da ostane u EU, očito neće sedeti skrštenih ruku. Škotska premijerka Nikola Sturdžon već je najavila da će ove nedelje tražiti razgovore s čelnicima EU o načinu da Škotska ostane član evropskog bloka, a kao sigurnu opciju je navela raspisivanje drugog referenduma o nezavisnosti.

Da li je Britanija zaista krenula rekom bez povratka ili oklevanje sa zvaničnim pokretanjem procedure za razvod ukazuje da ima prostora za suprotno? S druge strane, lideri država-osnivača EU apeluju na ubrzanje pokretanja procedure za izlazak iz okvira Unije, poručujući Britaniji da je neprihvatljivo da se „igra mačke i miša“. Član 50 Lisabonskog ugovora određuje uslove napuštanja evropske porodice, ali ne uključuje pitanja kao što je sloboda kretanja ljudi i robe, o čemu sa ostalim državama-članicama treba postići dogovor putem neformalnih pregovora tokom dvogodišnjeg perioda. Međutim, ako dogovor ne bude postignut ni nakon dve godine od zvaničnog pokretanja razvoda, Britanija se automatski isključuje iz evropske porodice.

Kakav god dogovor o sporazumnom razlazu da postignu London i Brisel, njega treba da odobri najmanje 20 država-članica koje pokrivaju ukupno 65 odsto stanovništva EU pre nego što ode na ratifikaciju pred Evropski parlament. Dvogodišnji period za postizanje dogovora može i da se produži ukoliko za to postoji saglasnost svih članica. Ako se Britanija nakon zvaničnog izlaska iz EU ikada odluči za povratak u evropsku porodicu, moraće da aplicira kao i svaka druga zemlja, što ovoj priči daje dodatni nepovratni ton.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari