Pravdanje nasilja 1

U nasilnom uklanjanju novinara sa inauguracije predsednika Aleksandra Vučića nije bilo nasilničkog ponašanja i ugrožavanja sigurnosti, zaključilo je Prvo osnovno javno tužilaštvo nakon četiri meseca intenzivnog rada.

To što je ceo incident dokumentovan, a skoro svi protagonisti u narednih nekoliko dana identifikovani, nije sprečilo tužilaštvo da odbaci krivične prijave.

I ne samo da nema prostora za krivično gonjenje, iz obrazloženja tužilaštva proističe da su pripadnici obezbeđenja skupa spasili novinare linča i svojim postupcima sprečili eskalaciju incidenta. Pritom su se, dodaju iz tužilaštva, ponašali pristojno, nikome nisu pretili, a čak su upućivali molbe da se sa provokacijama prestane.

Iz ovako sročenog saopštenja tužilaštva da se izvući nekoliko značajnih pouka. Najpre, novinarima je jasno stavljeno do znanja da ubuduće, kada budu pokrivali događaje, treba da se drže protokola. Dakle, svaka devijacija od unapred pripremljenog scenarija biće tumačena kao provokacija i uljudno sankcionisana.

Ništa manje nije važna ni poruka koju je tužilaštvo poslalo pripadnicima neformalnog obezbeđenja vladajuće stranke. Otimanje telefona, gušenje i „transport“ novinara na prikladniju lokaciju predstavlja prihvatljivo ponašanje, dok god se ti prljavi poslovi obavljaju sa francuskim manirima. Tužilaštvo im je jasno stavilo do znanja – imunitet vam je zagarantovan.

I iako je položaj slobodnih medija u Srbiji u konstantnom padu od 2012. godine, odluka Prvog tužilaštva mora da se posmatra kao prelomna tačka. Do tog trenutka, uz svu aroganciju predstavnika vlasti, neprimerene i uvredljive komentare, nikome nije padalo na pamet da koristi fizičku silu kako bi novinare onemogućavao da rade svoj posao. Sa tim periodom je, po svemu sudeći gotovo. Onog trenutka kada je tužilaštvo jedan nasilan postupak opravdalo sprečavanjem hipotetičkog nasilja većih razmera, otvorena je sezona lova na novinare. Sada od lične interpretacije batinaša zavisi kada i da li će da se upuste u humanitarnu misiju spasavanja novinara.

Ono što posebno zabrinjava je što se stiče utisak da na ovome neće stati. Danas je „kragna“ prihvatljiva, sutra će možda biti nužne radikalnije mere da bi se zaštitili predstavnici medija.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari