Srpska asocijacija menadžera (SAM), DNA komunikejšen i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) pokrenuli su projekat za razvoj preduzetništva „Šansa za novi početak“ i, kako je najavljeno, u narednih šest meseci biće održano osam preduzetničkih sajmova (prva tri u Nišu, Kruševcu i Subotici), u osam regiona Srbije. Cilj projekta je da podstakne preduzetništvo u Srbiji, odnosno da se ohrabre potencijalni preduzetnici da iskoriste svoje znanje i resurse za započinjanje sopstvenog biznisa.

– Preduzetničke ideje i iskustva, koja će biti predstavljena na sajmovima, treba da pruže posebnu podršku radnicima preduzeća u restrukturiranju, ukazujući im na to kako najbolje mogu da iskoriste svoje znanje, iskustvo i sredstva. To je jedan od proverenih načina da razvijanjem preduzetničkog duha obezbede radno mesto, kako za sebe, tako i za članove svojih porodica. Osim toga, projekat je namenjen i svima koji žele da se oprobaju u preduzetništvu i da pokrenu sopstveni biznis – izjavila je izvršna direktorka SAM Jelena Bulatović na predstavljanju projekta u Privrednoj komori Srbije.

Na preduzetničkim sajmovima biće predstavljeno oko 200 preduzetničkih incijativa, koje su osmišljene na osnovu višemesečnog istraživanja i u skladu sa specifičnostima i potrebama svakog regiona u Srbiji, razvrstanih po delatnosti i visini investicije. Učesnici će dobiti besplatne savete o tome u koje bi oblasti mogli da investiraju, šta je sve potrebno za pokretanje biznisa i kolika su im početna sredstva neophodna. Prema rečima Vidosave Džagić, savetnice potpredsednika Vlade u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave razvoj preduzetništva predstavlja osnovu oporavka privrede i noseću granu ekonomskog razvoja zemlje. „Neophodno je raditi na izgradnji kvalitetne i održive preduzetničke tradicije, jer bez razvoja i jačanja privatnog sektora nema ukupnog ekonomsko-društvenog prosperiteta“, naglasila je Vidosava Džagić.

Projekat „Šansa za novi početak“ sprovodi SAM, u saradnji sa agencijom DNA komunikejšen i uz finansijsku pomoć USAID, a biće realizovan u narednih 18 meseci. Podržali su ga Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Privredna komora Srbije, kao i brojni lokalni partneri koji se bave razvojem preduzetništva.


Motor razvoja srpske ekonomije

Nataša Kecman, direktorka Centra za usluge i posredovanje u PKS, ukazala je na činjenicu da sektor malih i srednjih preduzeća i preduzetnika zapošljava oko 65 odsto ukupno zaposlenih u Srbiji. U kreiranju bruto domaćeg proizvoda zemlje MSPP učestvuje sa oko 34 odsto, a u izvozu sa čak 50 odsto. To je još jedan od sigurnih pokazatelja da je ovaj sektor nosilac razvoja srpske ekonomije, utoliko pre što daje značajan doprinos kreiranju novih radnih mesta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari