Sjenički kravlji sir i stelja kreću u pohod na regionalna tržišta 1

Evropska unija i Vlada Švajcarske, preko razvojnog programa Evropski PROGRES, pomažu razvoj poljoprivredne proizvodnje na Pešterskoj visoravni, podstičući primenu novih tehnologija, zatim kontrolu proizvoda i povećanje obima proizvodnje. Krajnji cilj ovog projekta je povećanje prihoda i unapređenje poljoprivredne proizvodnje koja ima veliki značaj za razvoj ovog dela Srbije. Ovi donatori obezbedili su 40.000 evra, kao svojevrsni vid podrške uvođenju zaštite geografske oznake za četiri proizvoda, od kojih su dva iz Sjenice – reč je o sjeničkom kravljem siru i sjeničkoj stelji. Za izgradnju i opremanje Regionalnog centra za razvoj poljoprivrede u Sjenici izdvojeno je 255.000 evra, dok je Pešter agro klaster dobio 40.000 evra za unapređenje kapaciteta i plasmana kajmaka na lokalna i regionalna tržišta.

P { margin-bottom: 0.21cm; }

Pre petnaestak dana 16 zamenika ambasadora zemalja članica EU boravili su u trodnedvoj poseti opštinama u jugozapadnoj Srbiji. Bila je to prilika da se na licu mesta uvere kako funkcionišu projekti, finanirani posredstvom programa Evropski PROGRES. U mlekari Sjeničanka mogli su da degustiraju specijalitete koje proizvode članice Pešter agro klastera, koje imaju svoj brend „aldum“ kajmak, krem i sir u kriškama.

– Sada smo u postuku zaštite imena. Naš brend je nov, što znači da nam tek predstoji osvajanje regionalnog tržišta. Za sada, sve što proizvedemo prodamo na lokalnom tržištu i zaliha nemamo. Mogu da potvrdim da je mlekara Sjeničanka opremljena najsavremenijim mašinama i da su stvoreni svi uslovi da se proizvodi kajmak ujednačenog kvaliteta uz primenu tradicionalnih recepata – kaže menadžer ovog klastera Ertan Bogućanin.

Kajmak i sir se nude u pakovanjima od po 250 i 500 grama, a restoranima su namenjena pakovanja od po 3,5 kilograma. Maloprodajna cena „aldum“ kajmaka kreće se od 500 do 600 dinara, a veleprodajna 800 dinara po kilogramu. Bogućanin kaže da proizvodnja samo kajmaka ne bi bila rentabilna i da za tržište pripremaju novu paletu proizvoda, među kojima će se naći dijetetski jogurt i paprika u pavlaci punjena krem sirom.

– Sve dosadašnje analize mleka članica klastera pokazale su da je ono izuzetno kvalitetno, ali s obzirom da naši proizvodni kapaciteti ne premašuju 1.000 litara dnevno, prednost smo dali kvalitetu, a ne kvantitetu. Glavni zadatak i u narednom periodu biće unapređenje tehnologije i sistema proizvodnje mleka i mlečnih proizvoda. Zbog kvaliteta i specifičnosti radiće se na brendiranju pešterskih proizvoda – ističe Bogućanin.

Klaster je i osnovan na inicijativu proizvođača mleka i mlečnih proizvoda sa područja Novog Pazara,Sjenice i Tutina.

Kajmak kao ekstra profit

– U sjeničkoj mlekari članice Pešter agro klastera dnevno prerade oko 1.000 litara mleka, od kojeg se dobije 50 kilograma kvalitetnog kajmaka, oko 250 kilograma krem i sira u kriškama i 200 litara surutke. Dnevni troškovi proizvodnje premašuju 32.000 dinara. Sir i surutka pokrivaju te troškove, dok kajmak predstavlja ekstra profit – kaže Ertan Bogućanin, menadžer Pešter agro klastera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari