Pivreda Južne Koreje, četvrta po veličini u Aziji, zabeležila je u drugom kvartalu ove godine najniži rast u proteklih 10 tromesečja, smanjujući izvoz iz meseca u mesec. To ipak nije pokvarilo raspoloženje žitelja te države, koji su 3. oktobra proslavili nacionalni praznik – Gođoseon, kada je u 2333. godini pre nove ere formirana prva država na poluostrvu u Istočnoj Aziji.

Ohrabruju, međitim, procene da su izgledi za privredni rast bolji nego u većini razvijenih zemalja i samo veliki potresi u svetskoj ekonomiji mogli bi negativno da utiču na kreditni rejting Koreje, poručili su iz agencije za ocenu boniteta Standard i Purs. Ta agencija je 15. septembra povećala rejting Republike Koreje na AA-, četvrti najviši stepen u oblasti investicija. Tako se S&P pridružula drugim bonitetskim agencijama Mudiz i Fič rejtings u priznanju da je Južna Koreja u snažnijoj poziciji nego ranije da odoli velikim prodajama na tržištima zemalja u usponu.

– Posle podizanja rejtinga, nacionalna valuta von je stabilizovana i stranci koji su prodavali deonice su se vratili. Ne liči na dobro strategiju napustiti južnokorejska tržišta u vreme zabrinutosti za zemlje u usponu. Relativna stabilnost Južne Koreje je povećana i što se tiče akcija biće mnogo pogodnosti – poručio je Kang Đe-Đun, zadužen za akcije u firmi za upravljanje investicijama Franklin Templeton.

Južna Koreja je zemlja bogate kulture i istorije duge oko 5.000 godina. Upućeni kažu da se zemlja, koja se prostire na našto više od 100.000 kvadratnih kilometara, nalazi u strateškom centru azijskog kontinenta. Južnokorejskih više od 50 miliona stanovnika poseduje ljudske i tehnološke resurse neophodne kako bi na najbolji način iskoristila ogromnu ekspanziju regiona Severoistočne Azije u kome se nalaze druga i treća privredna sila sveta, Narodna Republika Kina i Japan. Savremena Južna Koreja jedna je od najuspešnijih zemalja na svetu, a razvoj njene privrede u proteklih 60 godina spada u red najlepštih ekonomskih priča. „Čudo na reci Han“, širokom vodotoku koji protiče kroz jedanaestotomilionski glavni grad Seul, omogućilo je Južnoj Koreji da se iz ruševina Korejskog rata (1950-1953) i jedne od najsiromšnijih zemalja sveta, vine među razvijene zemlje. Zemlja u kojoj je prosečan ukupan domaći proizvod (BDP) 1953. iznosio 67 dolara, danas je između 11. i 13. mesta u svetskoj privredi. Procenjuje se da će nominalni BDP u 2015. iznositi 1,4 biliona dolara ili 28,3 dolara po stanovniku. Meren paritetom kupovne moći BDP je za ovu godinu procenjen na 1,85 biliona dolara, ili 36.601 dolara po stanovniku.

Nesalomiva volja Koreanaca omogućila je Koreji da postane lider na tržištima industrija kao što su biotehnologija i informaciona tehnologija. Koreja primenjuje najbolje poslovne standarde i poseduje jednu od najnaprednijih infrastruktura informacionih i komunikacionih tehnologija. Tržište mobilnih telefona je po broju pretplatnika, treće po veličini u regionu i ima instaliranu jednu od najnaprednijih 3G mreža.Fokusiranje na unapređenje obrazovnog sistema omogućilo je Južnoj Koreji da sada može da se pohvali najvećim brojem diplomaca i doktora nauka u svetu, kao i stopom pismenosti od blizu 100 odsto. Mnogi korejski studenti odlaze u inostranstvo na studije. Samo je u NR Kini gotovo 100.000 korejskih studenata, a Sjedinjene Američke Države su drugo omiljeno odredište za obrazovanje mladih Južnokorejanaca. Predsednica Park Gen-hje objavila je u Ujedinjenim nacijama da će Južna Koreja dati 200 miliona dolara vrednu pomoć siromašnim zemljama kao deo napora zvaničnog Seula da poveća doprinos održivom razvoju. „Pružanje zdravstvene zaštite i obrazovanja budućim generacijama… biće najsigurnija investicija koja može garantovati održivu budućnost“, izjavila je predsednica Park u govoru na Samitu UN za održivi razvoj.

Treba naglasiti i to da Seul intenzivno radi na ostvarenju vizije da se Južna Koreja pozicionira kao poslovno čvorište Severoistočne Azije. Zanimljivo je podsetiti da je Južna Koreja, od države nekadašnjeg primaoca pomoći, postala donator. Ta zemlja je gotovo 50 godina bila veoma zavisna od inostrane pomoći, da bi 2010. postala najnoviji član Komiteta za saradnju u pitanjima razvoja (DAC) pri Organizaciji za ekonomsku kooperaciju i razvoj (OECD).Zahvaljujući ekonomskoj snazi Južna Koreja danas u svetu ima status srednje sile i sve više učestvuje u upravljanju međunarodnom zajednicom. Ona nije samo članica Grupe 20 (G20) najrazvijenijih i najvećih privreda sveta, već učestvuje u rukovođenju tom grupacijom. Naime, kao prva zemlja u razvoju, Južna Koreja je 2010. bila domaćin samita G20. Južna Koreja je jedna od onih zemalja koje uživaju veći uticaj nego što bi se to na prvi pogled moglo reći imajući u vidu površinu te države, ili broj stanovnika. Kao postkolonijalna zemlja koja je prošla kroz užas jednog od najvećih oružanih sukoba posle Drugog svetskog rata, ali privredna i politička uspešna razvojna priča, ona danas predstavlja primer za društva koja su suočana sa sličnim izazovima.

U društvu najvećih izvoznika

Južna Koreja zauzima visoku, šestu poziciju na listi zemalja najvećih izvoznika u svetu. U ukupnom izvozu Azije, ta država učestvuje sa devet odsto. Najveći je izvoznik gasa u Aziji i dom giganta elektronike i velikog izvoznika Samsung. Tu je i sedište jednog od od najvećih proizvođača automobila Hjundai. Sa impresivnom ekonomskom slikom Južne Koreje danas može da se poredi samo nekoliko zemalja u njenom susedstvu, poput Narodne Republike Kine, Japana, Singapura, Hongkonga, ili Tajvana…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari