Posle razaranja koje je Japan pretrpeo u Drugom svetskom ratu, Japanci su pozvali petoricu svojih najumnijih i najuglednijih ljudi i dali im zadatak da odrede u kom će pravcu ići oporavak zemlje. Stručnjaci su predložili elektroniku. I pokazalo se da nisu pogrešili. Srbija danas nije u ništa boljoj situaciji i zato bi što pre morala da se opredeli i snažno podrži svoje prioritete, a to bi, uz poljoprivredu, svakako morale da budu informacione tehnologije – kaže prof. dr Dragan Popović, direktor IT kompanije Šnajder elektrik DMS NS i redovni profesor na Katedri za elektroenergetiku Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.

Treba podsetiti da je na međunarodnom festivalu „Nikola Tesla-Secret Connection Summit“, održanom povodom rođendana Nikole Tesle, profesoru Popoviću uručena prestižna nagrada „Bela golubica“ koja se svake godine dodeljuje pojedincima za njihov doprinos razvoju društva i nauke, „i pomeranje granica oblasti kojom se bave“. Da je reč o veoma kompetentnom stručnjaku svedoči i podatak da, američka konsultantska kompanija GARTNER, već tri godine zaredom, proglašava softver kompanije, na čijem je čelu, najkvalitetnijim proizvodom na svetu, i to u veoma važnoj oblasti – korišćenju pametnih mreža u upravljanju distributivnim električnim mrežama (Smart Grid). Tako je Šnajder elektrik poneo titulu lidera u toj oblasti ostavljajući iza sebe velike kompanije kao što su: Simens, Dženeral elektrik, ABB i Orakl. Tome u prilog govori i činjenica da je u januaru 2014. godine Arizona pablik servis, na najvećem Smart Grid tenderu objavljenom u prethodne dve godine u Severnoj Americi, izabrala Šnajder elektrik DMS NS za najboljeg ponuđača, dok je ADMS softver ocenjen kao najbolje tehničko rešenje. Treba podsetiti i na to da je u februaru 2012. francuska mega kompanija Šnajder elektrik proglasila Novi Sad za svoj glavni razvojni centar za Smart Grid IT tehnologije. Ukupna vrednost francuskih, španskih i srpskih investicija u razvojni centar i razvojni program već je premašila 100 miliona evra, što je otvorilo prostor za zapošljavanje više od 1.000 stručnjaka.

– Prostor u IT je ogroman, a mladi srpski inženjeri poseduju talenat, znanje i volju da zauzmu važan deo tog prostora. Prošle godine, naša IT industrija je ostvarila približno isti izvoz kao i proizvođači maline, a postoji realna šansa da u narednih sedam godina izvozni bilans poraste čak stotinu puta, kao i da IT postane ključna izvozna grana i novi prepoznatljivi brend srpske privrede. Naravno, preduslov za to je da država zauzme odgovarajući stav prema ovoj novoj i brzorastućoj grani privrede – ističe sagovornik Danasa.

Glavni rasadnik IT stručnjaka, raspoređenih u 96 kompanija koje ostvaruju godišnji obrt od oko sto miliona evra, je Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu. Prema oceni profesora Popovića reč je o fenomenu sličnom onom zabeleženom u kalifornijskom gradu Stenfordu gde je iznikla, sada već čuvena, Silikonska dolina. Objašnjavajući genezu nastanka ADMS softvera (Advance Distribution Management System), on podseća da je razvoj ovog softvera započet 1995. godine na inicijativu Elektrovojvodine.

 – Ovaj projekat je predstavljao prvu kariku u lancu plodne višegodišnje saradnje između Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i JP Elektrovojvodine. U 2000. godini, tim sa FTN prerastao je u kompaniju DMS Grupa D.O.O. Novi Sad, koja je razvila svoj originalni industrijski proizvod – DMS softver. Interesovanje za tim izumom brzo su pokazala sva elektrodistributivna preduzeća na ovim prostorima a danas je taj softver instaliran u gotovo svim distributivnim preduzećima kako u Srbiji, tako i u regionu: Crnoj Gori, Republici Srpskoj, Makedoniji, Sloveniji, Bugarskoj, Mađarskoj, Italiji i Rumuniji – podseća  Popović.

On s ponosom ističe da se DMS Grupa nametnula kvalitetom i obezbedila partnerstvo sa više međunarodnih kompanija. Na tom spisku su ELSAG iz Italije, Motorola iz Izraela, ABB iz Švajcarske, Iskra iz Slovenije, Prolan iz Mađarske, Telvent iz Španije, Simens iz Nemačke, američke kompanije Majkrosoft, IBM i Dženeral elektrik, Šnajder elektrik iz Francuske i drugi. Zahvaljujući saradnji sa partnerima, stvoreni su uslovi za praktičnu primenu DMS softvera u najvećim gradovima i elektrodistributvnim preduzećima u svetu. U ovom trenutku Šnajder elektrik DMS NS zapošljava više od 800 vrhunskih stručnjaka, i oko 150 saradnika sa Fakulteta tehničkih nauka i Prirodno matematičkog fakulteta u Novom Sadu, od kojih je oko 40 sa titulom doktora nauka. Oni rade na razvoju dvadesetak novih velikih projekata. Planirani izvoz za 2014. godinu premašuje 45 miliona evra.

Višegodišnja saradnja sa španskom internacionalnom kompanijom Telvent krunisana je, 2008. godine, otvaranjem zajedničke kompanije Telvent DMS d.o.o. Novi Sad. Sa tim partnerom realizovano je više od 50 projekata širom sveta, a ADMS softver je instaliran u 136 kontrolnih centara 54 elektrodistribucije koje opslužuju više od 250 miliona potrošača na šest kontinenata. Akvizicijom Telventa, u septembru 2011. godine, jedna od najvećih svetskih internacionalnih kompanija – Šnajder elektrik Francuska, postala je jedan od vlasnika Telvent DMS, koji je u oktobru 2012. godine promenio poslovno ime u Šnajder elektrik DMS NS. U sinergiji sa kompanijama Telvent i Šnajder elektrik, intenzivirane su aktivnosti na severno američkom i australijskom tržištu gde je ADMS softver postao dominantno tehničko rešenje baš kao i u mnogim državama Evrope i sveta. Kvalitet ADMS softvera priznale su i vodeće svetske IT kompanije, Majkrosoft, IBM, Hjulet pakard…

U ovoj kompaniji velika pažnja poklanja se edukaciji mladih i talentovanih kadrova. U tom kontekstu važno je pomenuti stipendiranje više od 200 studenata godišnje, kojima se omogućava da posle završenog školovanja, nastave karijeru u Šnajder elektrik DMS NS, koristeći savremene softverske tehnologije.

– Osim toga, u maju 2012. godine, osnovali smo Fondaciju „Centar za mlade talente“ čiji su ciljevi doprinos razvoju teorijskih i praktičnih znanja iz informatike, matematike i drugih oblasti, kao i unapređivanju i praktičnoj implementaciji sistema obrazovanja iz navedenih oblasti, a sve to kroz organizovane stručne kurseve domaćih predavača i stipendije namenjene najboljim srednjoškolcima u Srbiji. Samo u školskoj 2013/ 2014. godini kurseve je pohađalo 250 polaznika. Za realizaciju ovako naprednog tehnološkog projekta, koji bi obezbedio više od 10.000 radnih mesta za visoko obrazovane mlade stručnjake iz Srbije i sprečio odlazak mladih talenata, potrebna je dodatna podrška u vidu investicija, obezbeđenja poslovnog prostora sa odgovarajućom infrastrukturom i revizije obrazovnog sistema – tvrdi Popović.

Plan ove kompanije je da do 2017. godine, na zemljištu na obali Dunava, podigne centar sa oko 10.000 inženjera, za šta već imaju idejni projekat, koji će finansirati Embassy Techzones d.o.o. Beograd. Ovaj centar bi okupljao talente i inženjere, verifikovane stručnjake, najpre iz Srbije, a zatim i iz bivših jugoslovenskih republika, zemalja jugoistočne Evrope, Indije i SAD… Od države očekuju da im omogući korišćenje zemljišta, a Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu da povećaju upisne kvote na studijama elektronike i računarstva, najpre na 500, a potom i na 1.000 mesta godišnje. Istovremeno, u koordinaciji sa svojim partnerima (Majkrosoft, IBM, Hjulet pakard) i promenom plana i programa na FTN, ovaj centar bi omogućio obrazovanje mladih u oblastima u kojim im je garantovano zapošljavanje, rad na kvalitetnim poslovima i u atraktivnim oblastima. Na taj način bi se stvorili realni uslovi da se spreči odliv kadrova iz Srbije, podigne nivo obrazovanja, ostvari izvoz od više milijardi evra godišnje, a Srbija i Novi Sad mogli bi da postanu svetski centar za proizvodnju specijalizovanog softvera za Smart Grid i upravljanje distributivnim mrežama. Sa odgovarajućim odnosom prema tom softverskom proizvodu, on bi se mogao nametnuti kao novi svetski standard u upravljanju velikim sistemima. Sve to zajedno doprinelo bi novom imidžu i ugledu Srbije u svetu.

glosa

Prošle godine, domaća IT industrija ostvarila je približno isti izvoz kao i proizvođači maline, a u narednih sedam godina izvozni bilans mogao bi da poraste čak stotinu puta, kao i da IT postane ključna izvozna grana – tvrdi Dragan Popović, direktor IT kompanije Šnajder elektrik DMS NS.

Šta je ADMS softver

ADMS softver (Advance Distribution Management System), originalni proizvod srpske IT kompanije, koji je na najvećem Smart Grid tenderu ocenjen kao najbolje tehničko rešenje, predstavlja integrisano softversko rešenje za upravljanje električnim distributivnim sistemima, u prisustvu obnovljivih izvora energije. Cilj je da se korišćenjem ekspertskog znanja iz oblasti energetike i softverskog inženjeringa, na najracionalniji način, iskoriste svi raspoloživi elektroenergetski kapaciteti u električnim distributivnim sistemima, sa posebnim naglaskom na obnovljive izvore energije, i na taj način ostvare milionske uštede i spreči prekomerno zagađivanje životne sredine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari