– Pripremite se za prve aplikacije za sredstva iz IPARD programa koji startuje 2016. godine – poručio je poljoprivrednicima i lokalnim samoupravama u Srbiji, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine Danilo Golubović.

On je na skupu u Zrenjaninu, na kojem je bilo reči o pregovorima sa Evropskom unijom i IPARD programu, naglasio da je Grad Zrenjanin, kroz proces edukacije, upoznao potencijalne korisnike sredstava iz tog programa i da će oni koji prvi budu aplicirali najpre i doći do tih sredstava. Golubović je naglasio da se već naredne godine može aplicirati za sredstva iz IPARD fondova i da bi srpski poljoprivrednici mogli da računaju, najpre na oko 30 miliona evra, a do 2020. godine na ukupno 175 miliona evra.

Prema rečima savetodavca Slađane Petrić, potencijalni korisnici sredstava su poljoprivredni proizvođači, ili grupe proizvođača, upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava – fizička lica ili pravna lica, sa manje od 25 odsto javnog kapitala. Kako prenosi portal Poljosfera, ona sugeriše korisnicima sredstava da pre apliciranja izmire sve obaveze prema državi (po osnovu poreza, ili socijalnog osiguranja), kao i da u trenutku podnošenja prijave pošalju potpisanu izjavu da nisu aplicirali za isto ulaganje kod drugih EU ili državnih fondova.

Uz konstataciju da sa lokalnom samoupravom u Zrenjaninu Ministarstvo poljoprivrede ima dobru saradnju Golubović je podsetio da je to prvi grad u Srbiji koji je stočarima iz tog dela Vojvodine omogućio kupovinu priplodnih junica. Ugovori su potpisani sa 42 stočara sa teritorije grada Zrenjanina, a pravo na korišćenje podsticajnih sredstava za nabavku ženskih priplodnih grla imali su nosioci registrovanih poljoprivrednih gazdinstava sa prebivalištem i imovinom na području Zrenjanina, i sa aktivnim statusom u 2015. Maksimalni iznos subvencije bio je 300.000 dinara po grlu a oni koji su dobili simentalske junice imaju obavezu da prvo žensko tele vrate gradu, a zatim će ono biti dodeljeno drugom stočaru. Takav primer već je zabeležen prošlog meseca, kada je novopridošlo tele poklonjeno.

Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić kaže da se na terenu već vide pozitivni efekti saradnje sa Ministarstvom poljoprivrede, te da će tim koji formira lokalna samouprava imati zadatak da pripremi poljoprivrednike i za novi izazov koji se zove apliciranje za sredstva IPARD programa. Lokalna samouprava je kroz određene programe do sada pomagala poljoprivrednicima, a uskoro će biti poznate i nove podsticajne mere. Sudeći prema najavama Zrenjanin će i u ovoj godini subvencionisati kredite za koje će registrovani poljoprivrednici moći da apliciraju kod poslovnih banaka. Poljoprivrednici će moći da zatraže kredit u iznosu od 100.000 do 500.000 dinara. „Reč je o pozajmici koja se odobrava na godinu dana, deset odsto podmiruje grad, a šest odsto korisnik kredita. Kredit je namenjen finansiranju prolećne setve, što znači da će novac biti usmeren u nabavku semena, đubriva, zaštitnih sredstava, dizel goriva“, objašnjava Stojan Kralj, koji je u gradskoj upravi zadužen za poljoprivredu.

Agrarni budžet Grada Zrenjanina ove godine iznosi 430 miliona dinara i puni se najvećim delom od davanja u zakup državnog poljoprivrednog zemljišta. Konkretno, 384 miliona dinara su sredstva od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, a 46 miliona su sredstva iz tekućeg priliva

 

Ko može da aplicira

Jedan od preduslova da se aplicira za dobijanje sredstava iz programa IPARD jeste da je proizvođač upisan u Registar poljoprivrednih gazdinstava. Ukoliko potencijalni korisnik sredstava nije vlasnik imanja, ili zemljišta, mora da dostavi ugovor o lizingu, ili zakupu, koji pokriva period od najmanje pet godina od dana konačne isplate. Za podsticajna sredstva iz ovog fonda EU, čiji je iznos veći od 50.000 evra, neophodan je i kompletan biznis plan usklađen sa formom IPARD Agencije, dok je za iznos manji od 50.000 evra dovoljna i pojednostavljena verzija biznis plana.

 

Dragocene „simentalke“

Miroslav Stankov iz Olovata jedan je od 42 poljoprivrednika koji je konkurisao i dobio na poklon od grada Zrenjanina junicu simentalske rase. On smatra da je donacija rasnih grla, kako bi se pomoglo stočarstvu i poboljšao rasni sastav stada, od velikog značaja jer se junice takvog kvaliteta ne mogu naći na tržištu. „Čak i da imamo novca, ovako kvalitetne junice ne bismo mogli da nabavimo u Srbiji. Zato je ovo dragocen poklon. U štali imamo tri grla, a planiramo da oformimo farmu tako da će ove junice biti matična stada“, kaže Stankov.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari