Brojni su izazovi sa kojima se strani investitori u Crnoj Gori suočavaju. Uprkos tome, priliv stranih investicija i dalje bilježi pozitivan trend. To praktično znači da je 2014. registrovano 9,3 odsto više investicija nego prethodne godine. Ukupan rejting, koji predstavlja procjenu jednostavnosti i efektnosti poslovanja u Crnoj Gori, a baziran je na percepciji investitora, iznosi 6,3 na skali od 1 do 10.

Napredak je uočen i u oblasti tržišta rada, poreske politike i korporativnog upravljanja. Pomak je zabilježen i u sektorima turizam i bankarstvo, dok su uslovi poslovanja u oblasti telekomunikacija i ICT sektoru ocjenjeni kao stabilni. Na ukupan poslovni ambijent pozitivno utiče i to što se proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji odvija dobrim tempom, o čemu svjedoči i podatak da je već otvoreno 20, od ukupno 35, poglavlja u pregovaračkom procesu, te da na putu ka EU ostvaruje kontinuiran napredak. Ova zapažanja Savjet stranih investitora u Crnoj Gori (SSICG) publikovao je u šestom izdanju Bijele knjige o uslovima poslovanja sa kojima se stranci-vlasnici kapitala suočavaju.

S druge strane, SSICG uočava da oblast vladavine prava i razvoja nekretnina bilježe negativne trendove. Takođe, zabrinjava činjenica da je ukupna industrijska proizvodnja u Crnoj Gori niža za 11,4 odsto nego prethodne godine. Sudeći prema izjavama članova UO SSICG Sabolč Horvata i Đulia Morena, strani investitori imaju primjedbe na Zakon o radu i Zakon o strancima. Oni su ukazali i na prilično izraženu nefleksibilnost u procesu zapošljavanja kao i na zloupotrebe bolovanja.

Bijela knjiga sadrži 92 preporuke iz 2014. godine plus još 24 iz 2015. godine za unapređenje poslovnog ambijenta sve u cilju uklanjanja biznis barijera i usklađivanje poslovanja sa modernim međunarodnim standardima i najboljom praksom. Inače ova publikacija je ključni dokument Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori u kojoj ukazuju na probleme sa kojima se suočavaju u poslovanju. Predsjednik SSICG je Rudriger Šulc, direktor Telekoma u Crnoj Gori, a članovi su svi značajniji strani investitori poput telekomunikacionih kompanija Telekoma, Mtel-a, Telenora, zatim banaka, hotelijera, osiguravajućih kuća… Strani investitori obezbjeđuju oko 5.000 radnih mjesta u Crnoj Gori, ne računajući nekoliko desetina hiljada povezanih radnih mjesta. Tome treba dodati i podatak da prihodi kompanija članova Savjeta stranih investitora, ostvareni u 2014, učestvuju u bruto domaćem proizvodu Crne Gore sa 20 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari