Prema procenama Turističke organizacije Nemačke (DZT), broj noćenja gostiju iz inostranstva, koji će do 2030. godine posetiti tu evropsku državu, porašće sa 67,8 miliona, koliko ih je registrovano 2013, na 121,5 miliona (ne računajući kampovanja), što predstavlja rast od gotovo 80 odsto.


– Prema našoj prethodnoj proceni (iz 2010. godine), koja je bila bazirana na kretanju broja noćenja ostvarenih od 1995. do 2009, do 2020. godine trebalo bi da bude realizovano oko 80 miliona noćenja inostranih turista. Naši analitičari su, primenjujući metodologiju Svetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNWTO), predvideli nastavak snažnog rasta. Polazeći od godišnje stope rasta od 3,5 odsto, oni tvrde da je realno očekivati da in coming turizam u Nemačkoj ostvari potencijal od 121,5 miliona noćenja – objašnjava Petra Hedorfer, predsedavajuća Upravnog odbora DZT.

Predviđanje se oslanja na različite pokazatelje (Key Performance Indicators – KPI) iz brojnih neutralnih izvora. Trećina podataka, koji se odnose na period od 1995. do 2012, preuzeta je iz baze Saveznog statističkog zavoda za razvoj turizma. Osim toga, korišćene su statistički podaci o broju noćenja na evropskom nivou od 2002. do 2012, zatim procene UNWTO i Svetskog saveta za putovanja i turizam (WTTC), koje se odnose na razvoj svetskog turizma, a vrednovane su i analize ekonomskog razvoja na izvornim tržištima kao i razvoj komercijalnog avio-saobraćaja na inostranim tržištima.

Analitičari su ponudili tri scenarija. Prema onom najlošijem, u 2030. godini biće ostvareno oko 104 miliona noćenja stranih gostiju, dok bi prema najoptimističnijem scenariju taj broj trebalo da premaši 134 miliona. Negde u sredini ovog opsega nalazi se najrealniji scenario sa 121,5 miliona noćenja, i upravo tom scenariju, koji odgovara modelu proračuna UNWTO, Turistička organizacija Nemačke daje prednost. „Ovaj model je zasnovan na podacima o godinama kada su zabeležene visoke i niske stope rasta, pri čemu se izbegavaju očekivanja vezana za nekontrolisanu dinamiku rasta“, kaže Petra Hedorfer i podseća da Svetski razvoj turizma definiše okvir za promociju in coming turizma u Nemačkoj.

Svi pokazatelji ukazuju na to da će Evropa, sa očekivanom stopom rasta od 3,3 odsto i tržišnim udelom od oko 73 procenta, za nemački turističku industriju i u 2030. ostati najvažnije izvorno tržište. Visoka stopa rasta i povećani tržišni udeo očekuje se i kad je reč o tržištima sa velikim potencijalom kao što su Jugoistočna Azija, Južna Amerika i Bliski istok. Sa evropskog tržišta mogla bi da stignu 37,3 miliona dodatnih noćenja – potencijalni rast moguć je u svim regionima. „Na vankontinentalnim tržištima moguće je ostvariti rast od 16,1 milion noćenja, što odgovara tržišnom rastu od 23,1 do 26,2 odsto. Očekuje se da će najveći skok zabeležiti kineski turisti, s obzirom na to da bi oni trebalo da ostvare rast broja noćenja za 3,2 miliona. Slede oni koji dolaze iz zemalja Persijskog zaliva – Kuvajt, Bahrein, Saudijska Arabija, Katar, Oman i Ujedinjeni Arapski Emirati (rast za dva miliona noćenja) i SAD (porast od 1,9 miliona noćenja). Velikim potencijalom raspolažu i države BRIC (Brazil, Rusija, Indija i Kina), čiji bi turisti mogli da ostvare dodatnih 10,1 miliona noćenja“, tvrde u Turističkoj organizaciji Nemačke.

 

Ciljevi Turistička organizacija Nemačke

DZT (Deutsche Zentrale für Tourismus), sa sedištem u Frankfurtu na Majni, nacionalna je turistička organizacija Nemačke, čiji je cilj predstavljanje Nemačke kao turističke destinacije. Svoje aktivnosti DZT sprovodi preko 30 predstavništva širom sveta. „Turistička organizacija Nemačke izuzetno je uspešna u promociji Nemačke kao turističke destinacije. Do sada je razvila sigurnu osnovu za kontinuirani razvoj već utvrđene strategije razvoja turizma. Rezultati istraživanja tržišta potvrđuju da je DZT na pravom kursu i postavljaju okvir za neophodne investicije u marketinške aktivnosti“, objašnjava Klaus Leple, predsedavajući Upravnog saveta DZT.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari