U Crnu Goru su dobrodošli svi turisti bez obzira na to odakle dolaze i kakva je njihova platežna moć. Imajući to u vidu, ne čudi podatak da se u ponudi smještajnih kapaciteta na Crnogorskom primorju mogu naći gotovo sve kategorije smještaja, počev od privatnog, preko odmarališta i kampova, do hotela različitih kategorija.

Podsjećanja radi, hoteli, koji su decenijama unazad bili sinonim za kvalitet, nekada su bili kategorisani po azbučnom redu, pa su tako oni najviše rangirani nosili oznaku „A“. Na Crnogorskom primorju dominirali su hoteli B kategorije, a bilo je i onih sa oznakama C i D. Sada kada se kategorija hotela određuje zvjezdicama, moglo bi se reći da Crnoj Gori nedostaju hoteli sa tri i više zvjezdica. Preciznije rečeno, evidentna je nepovoljna struktura smještajnih kapaciteta, s obzirom na to da dominira privatni smještaj. Situacija bi bila mnogo bolja da je većina nekadašnjih hotela renovirana, utoliko pre što novoizgrađenih hotelskih objekata sa predznakom „luksuzni“ nema dovoljno. To je u razgovoru za Danas potvrdio i Žarko Radulović, predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja i suvlasnik hotela „Splendid“ u Bečićima, označenog sa pet zvjezdica. On tvrdi da je izgradnja hotela sa tri i više zvjezdica jedan od preduslova da turizam u Crnoj Gori bude profitabilniji i konkurentniji ostalim sličnim destinacijama.

Na pitanje kako bi ocjenio minulu ljetnju sezonu, kao i strukturu gostiju i smještaja, naš sagovornik kaže da ne prihvata kvalifikaciju elitni turizam, već insistira na tome da gost bude zadovoljan, odnosno da dobije uslugu adekvatnu cijeni koju plaća. Naglašava, takođe, da se samo kvalitetnom uslugom može pridobiti povjerenje gostiju, od čega zavisi posjećenost i dobra zarada.

– Zadovoljni smo ovogodišnjom sezonom, naročito brojem gostiju, dokvanpansionskom potrošnjom ne možemo biti u potpunosti zadovoljni. Kao ilustraciju navešću podatak da sada tri gosta potroše koliko jedan prije par godina. Međutim, iako je ova godina bila jedna od najboljih, to ne treba da nas zavara i uljuljka. Naprotiv, moramo stalno da budemo spremni i kreativni jer je svaka godina priča za sebe, moramo pratiti promjene i stalno podizati nivo usluge – poručuje Radulović.

Kada su u pitanju novi kapaciteti, u 2015. godini je izgradnjom novih i renoviranjem starih hotela dobijeno još oko hiljadu ležajeva. Posebno se izdvaja Centar za odmor, rekreaciju i liječenje u Igalu (nekadašnji Centar za penzionere), koji je posle rekonstrukcije rangiran kao hotel sa četiri zvjezdice a raspolaže sa 300 ležajeva. I broj ležajeva u hotelima sa četiri i pet zvjezdica veći je za 30 odsto nego 2012. godine. Na prvi pogled moglo bi se reći da je učinjen značajan pomak u izgradnji hotela visoke kategorije, ali je po ocjeni turističkih poslenika to još nedovoljno.

Prema podacima Monstata, Crnu Goru je za devet mjeseci ove godine posjetilo 1,61 milion turista, odnosno 13 odsto više nego lane. Rast od 16 odsto zabilježen je i u ukupnom broju noćenja, koji je premašio 10,65 miliona. Broj dolazaka stranih gostiju veći je za 15,8 odsto, a ostvarenih noćenja za 19,8 procenata. I mada se finansijski efekti ovogodišnje turističke sezone još sabiraju, procjenjuje se da će prihodi od turizma premašiti 720 miliona eura.

Atraktivne lokacije

– Tačno je da nemamo dovoljno hotela sa tri i više zvjezdica, ali se nadam da će se stvari pokrenuti nabolje. Utoliko prije što Vlada Crne Gore stvara pretpostavke za ulazak novih investicija i investitora koje će dovesti do izgradnje luksuznih hotela i turističkih naselja na atraktivnim lokacijama poput ostrva Mamula, zatim u Miločeru, na Kraljičinoj plaži kod Bara, kao i na drugim destinacijama za koje postoji interesovanje – kaže za Danas Žarko Radulović, predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja.

U Podgorici promovisan panoramski put „Krug oko Korita“

Pored brojnih kulturno-istorijskih znamenitosti, poput drevnog grada Duklje, crkve Svetog Đorđa iz desetog vijeka, manastira Dajbabe, Duga, Ćelija Piperska, Hrama Hristovog vaskrsenja, Starodoganjske (sagrađene u 15 vijeku) i Osmanagića džamije, kao i Sahat kule, glavni grad Crne Gore obogatio je svoju turističku ponudu izgradnjom prvog panromaskog puta. Riječ je o „Krugu oko Korita“, prvom panoramskom putu u Crnoj Gori, koji su realizovali Nacionalna turistička organizacija Crne Gore i Turistička organizacija Podgorice. Početak ovog panoramskog puta, dugog 65 kilometara, je u Podgorici a vodi do planinske oblasti Kuča i nadmorske visine od 1.400 metara. Urađena je kompletna turistička signalizacija a turistima se nudi i veličanstven pogled sa četiri vidikovca (kod spomenika Novaka Miloševa, zatim Grlo sokolovo, Delaj i Bitka na Fundini). Put do Kučkih korita je asfaltiran, a do vidikovca Grlo sokolovo, gde se nekadanalazila vojna osmatračnica (zbog blzine granice sa Albanijom), planinari se stazom dugom 4,8 kilometara i to je najatraktivnija dionica. U Turističkoj organizaciji Podgorice veoma su zadovoljni ovim projektom, a prema rečima Tamare Radusinović, PR TO Podgorica, ovaj put jedinstvena tursitička ponuda ne samo glavnog grada već i cijele Crne Gore „jer će posjetioci moći da uživaju ne samo u prirodnim ljepotama, već i u gastronomskim specijalitetima“. Na putu prema Koritima prolazi se kroz selo Ubli, mjesni centar Kuča, a u blizini puta je tvrđava Medun, gdje se nalazi muzej čuvenog crnogorskog ratnika i književnika Marka Miljanova. B. P.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari