Sjedinjene Američke Države, Azija i Afrika su sunčana mesta na oblačnom globalnom ekonomskom nebu, budući da se veliki broj zemalja sporo oporavlja od ekonomske krize beležeći i dalje niske stope rasta. Ove konstatacije izrečene su na redovnim jesenjim zasedanjima Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke u Vašingtonu.

MMF je, inače, ublažio svoju procenu globalnog ekonomskog rasta za 2014. sa 3,4 odsto, koliko je iznosila u julu, na 3,3 odsto. Niža je i procena rasta za narednu godinu, sa četiri na 3,8 odsto. To govori da je oporavak svetske privrede daleko od dinamičnog, a kao posebno ranjivi apostrofirani su evrozona, Japan, tržišta u ekspanziji (Latinska Amerika i Karibi), kao i neki veliki proizvođači energenata, poput Rusije, Iraka i Libije. Bolje izglede za rast imaju Sjedinjene Američke Države, dok je prognoza za Narodnu Republiku Kinu nepromenjena.

Privreda NR Kine, najveća u Aziji, a prema oceni MMF-a i u svetu, zabeležiće u 2015. stopu rasta od 7,2 odsto, što je najniži nivo u proteklih nekoliko godina. U Pekingu smatraju normalnim da privreda najmnogoljudnije zemlje uspori vrtoglavi uspon zabeležen u prethodne četiri decenije kada su stotine miliona Kineza postali pripadnici srednje klase. „Kina je u tranziciji od izvozno orijentisane ka domaćoj potrošnji, a takva ogromna promena ne dolazi preko noći“, objasnio je predsednik Svetske banke Džim Jong Kim. Za Indiju, drugu najmnogoljudniju zemlju na svetu i treću ekonomsku silu, procenjen je rast od 5,6 odsto koji će u 2015. dobiti na ubrzanju, dostižući nivo od 6,4 odsto. Impuls tom razvoju dala je nova vlada premijera Narendre Modija, reformatora za koga se smatra da je naklonjen poslovnim krugovima i od koga se očekuje da privredu vrati na stazu brzog ekonomskog rasta. Zemlje Jugoistočne Azije, u kojima živi više od 600 miliona ljudi, zabeležiće rast od oko pet odsto (u 2014), dok bi u narednoj godini ta stopa trebalo da dostigne nivo od oko 5,5 odsto. Najsvetlije tačke će biti Malezija i Filipini.

Napredak privrede SAD je, prema oceni nekih analitičara, zasenjen slabošću evrozone. MMF je procene rasta 18 država-članica evrozone u ovoj godini smanjio za 0,3 procenta poena – na 0,8 odsto. Pritom je procenu rasta najveće privrede – Nemačke smanjio sa 1,9 na 1,4 odsto, dok bi Francuska, druga po veličini, trebalo da zabeleži rast za samo 0,4 odsto. Italija će, pak, prema procenama MMF-a, i ovu godinu završiti u recesiji, sa padom BDP-a za 0,2 odsto. Čelnica MMF-a Kristin Lagard upozorila je da bi evrozona mogla ponovno da uroni u recesiju, ukoliko ne budu preduzete mere koje bi to sprečile, dok je predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi priznao da su izgledi za evrozonu i dalje slabi, ali, uprkos tome, očekuje privredni oporavak.

Nevesela je slika i u Latinskoj Americi i Karibima, gde se nalaze neke od velikih svetskih privreda (Brazil, Meksiko, Čile i Argentina). Za taj region MMF je prognozirao stope rasta u ovoj i idućoj godini od 1,3 odsto, odnosno 2,2 odsto. U međuvremenu, prema nekim mišljenjima, države Afrike južno od Sahare preuzimaju najviše stope rasta od Azije. Među deset zemalja sa najvišom stopom rasta, šest je iz tog dela sveta, ili 11 od 20. Zemlje u Aziji se i dalje dobro drže – zajedno sa afričkim državama zauzimaju 19, od ukupno 20, mesta predvodnika privrednog rasta u svetu – ali nisu više u većini.

*****

Svetle tačke

Kina i SAD nazvane su „svetlim tačkama“ globalnog oporavka s obzirom na to da najviše doprinose globalnom ekonomskom rastu. Procenjuje se da će Kina, ukoliko u 2014. zabeleži rast od predviđenih 7,4 odsto, učestvovati u rastu svetskog BDP-a sa 27,8 odsto. Udeo SAD iznosiće 15,3 odsto, ukoliko ta država ostvari rast od 2,2 odsto. Čangjung Ri, direktor MMF-a za Aziju, izneo je procene da će taj deo sveta ostati glavni motor globalnog rasta, mada sa nešto manjom brzinom nego pre nekoliko godina, s obzirom na to da se očekuju niže stope rasta od oko 5,5 odsto. Ri je, međutim, upozorio na rizik od „postojane usporenosti“ u Japanu, trećoj po veličini ekonomije u svetu, čiji je privredni rast za 2014. procenjen na 0,9 odsto.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari