SVETLI PRIMERI PREDUZETNIŠTVA U SRBIJI

Da u Srbiji nije lako plivati u uzburkanim vodama privatnog biznisa svedoči i podatak da su 2009. bile registrovane 266.242 mikro, male, srednje firmi i preduzetnici, da bi se u 2014. njihov broj sveo na 217.000. I broj zaposlenih pao je sa 582.409, koliko ih je bilo evidentirano 2009, na 385.934, dok je obim proizvodnje i prometa niži za oko 26 odsto. Udeo tog sektora u BDP-u pao je sa 49,8 odsto na 34 odsto u 2013, a i izvozni rezultati beleže pad sa 51 odsto (u 2009) na 44,55 odsto (u 2013). Ipak, nije sve tako crno u svetu privatnog biznisa. Tim svetlim primerima srpskog preduzetništva, koji su uprkos ograničenjima, uspeli da pronađu svoj put i da opstanu na tržištu, posvećujemo deo prostora u Biznisu.

Preduzeće Dečja konfekcija Stig u Novom Pazaru ušlo je u dvadeset osmu godinu rada. To je samo još jedan od dokaza da i porodične firme, koje inače u razvijenim zemljama čine čak 70 odsto privrede, mogu da opstanu i u ne baš prijateljskom poslovnom ambijentu kakav je ovaj u Srbiji.

Bračni par Kačar, Sonja i Tigrin, uspeo je da pronađe recept za uspeh i za razliku od ostalih konfekcionara iz ovog grada, koji su se devedesetih godina prošlog veka utrkivali u proizvodnji original falsifikata džins odeće, oni su krenuli u osvajanje tržišta originalnim idejama. Njihovi proizvodi odavno su postali brend u dečijoj konfekciji proizvedenoj od najkvalitetnijih materijala, o čemu svedoče mnogobrojna domaća i inostrana priznanja za kvalitet. Do vrha u toj oblasti ovo preduzeće je prešlo put od proizvodnje u garaži od dvadesetak kvadratnih metara do modernog zdanja od 3.000 kvadrata u kojem su smešteni dizajn studio, proizvodna hala i prodajni prostor.

Dečja konfekcija Stig je prvi privatni proizvođač konfekcije koji je 2001. godine dobio standard ISO9001, a od pre dve godine poseduje i evroazijski standard EAS. To je dokaz da je konfekcija ovog proizvođača standardizovana i za tržište Rusije, Belorusije i Kazahstana, gde je prisutna u poslednjih pet godina. Osim na domaćem i tržištu ovih zemalja, Stigova dečija odeća dostupna je i kupcima u Crnoj Gori, BiH i Hrvatskoj. Na inostrano tržište plasira se 65 odsto ukupne proizvodnje. Dečiju garderobu ovo preduzeće izrađuje od najkvalitetnijih materijala, koje uvozi od proizvođača koji rade za poznate svetske marke. Imperiju Stig vlasnici su stvorili samostalno od obrtnih sredstava i uz pomoć bankarskih kredita. I tu je najveći problem.

– Naš poslovni prostor projektovan je za upošljavanje 250 ljudi. Zbog nesređenih prilika na domaćem tržištu, mi sada imamo uposlenih samo 50 radnika Činjenica je, takođe, da oni koji su se upustili u privatni biznis imaju probleme zbog nedifinisanog domaćeg tržišta. Na takvom tržištu „caruje“ ogroman procenat ilegalnih firmi, koje zapošljavaju radnike „na crno“ – kaže direktor firme Tigrin Kačar i napominje da u pravom smislu reči postaju porodična firma, jer su se u organizaciju posla i dizajniranje uključili, posle završenih fakulteta, sin i ćerka.

Nelojalna konkurencija je, dakle, jedan od glavnih problema sa kojima se ova firma suočava. Kačar ukazuje na ilegalne firme smeštene u kućama u improvizovanim proizvodnim prostorima, čiji vlasnici državi ne plaćaju nikakve doprinose. „Kad ima posla – rade, kad nema – lako obustavljaju proizvodnju. To je tipičan primer nelojalne konkurencije koja nam je glavni problem“, ocenjuje on.

Dečja konfekcija Stig u ovom kraju poznata je i po tome što podržava manifestacije koje okupljaju mlade, ali i finansijski pomaže odlazak na takmičenja ovdašnjih učenika i mladih sportista.

Privilegovani stranci

– Neshvatljivo mi je da domaći proizvođači ne mogu da računaju na državne subvencije, koje se, inače, na sva zvona nude stranim kompanijama. Imam utisak da se samo čekaju strani investitori, kojima se nude pozamašna sredstva za otvaranje novih radnih mesta i daju im se sve povlastice, dok su domaći proizvođači opterećeni raznim dažbinama – komentariše za Danas Tigrin Kačar, direktor Dečije konfekcije Stig.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari