Savet stranih investitora organizovao je, početkom oktobra, prvu zvaničnu posetu Briselu. Bila je to prilika da se delegacija, koju su činili predsednik Saveta Frederik Kuen, potpredsednik Srđan Lazovići izvršna direktorka Ana Firtel, susretnu sa zvaničnicima Evropske komisije i Evropske službe za spoljne poslove (EEAS), kao i sa predstavnicima Evropskog okruglog stola industrijalaca (ERT).

Poseta je organizovana u saradnji sa Delegacijom EU, uz pomoćsrpskog pregovaračkog tima i Misije Srbije pri EU. O ciljevima i odjecima te posete za Danas govori Ana Firtel, izvršna direktorka Saveta stranih investitora.

– Okosnicu posete činili su sastanci sa predstavnicima četiri generalna direktorata Evropske komisije (za proširenje, poreze i carinsku uniju – TAXUD, ekonomska i finansijska pitanja – ECFIN, i trgovinu), uključujući i sastanke sa generalnim direktorom za proširenje Kristianom Danielsonom i direktorom TAXUD-a Antonisom Kastrisianakisom. Ali, glavni cilj posete, podrška ekonomskoj integraciji Srbije u EU, bio je dvostruko postavljen. S jedne strane, u trenutku kada se pažnja Evrope usmerava na Istok, a Evropska komisija spaja funkciju pridruživanja sa susedskom politikom, želeli smo da ukažemo na neophodnost da Srbija ostane u fokusu EU. Drugi, ne manje važan, cilj bio je da ponudimo direktnu podršku u procesu pristupnih pregovora, s obzirom na to da kao udruženje koje okuplja evropske kompanije, ali i strane kompanije koje posluju u EU i Srbiji, posedujemo znanje i volju da konkretnim predlozima pomognemo implementaciju evropskih pravila i standarda u Srbiji – kaže Ana Firtel.

Na opasku da se stiče utisak da je poseta ciljano organizovana u predvečerje formalnog izbora nove Komisije i neposredno pre aktivnog otvaranja pristupnih pregovora, naša sagovornica kaže da je namera bila da se sagovornicima u Briselu pravovremeno prenesu stavovi Saveta stranih investitora i da im se ponudi aktivna saradnja. Ona ne spori da Evropska unija muku muči sa recesijom i neujednačenim stepenom razvoja svojih članica, ali naglašava da je, uprkos tome, ta zajednica evropskih država i dalje uzor za Srbiju, „koja se još nije prevazišla sve prepreke samoupravnog nasleđa“. Naglašavajući da su ključne teme posete bile saradnja u procesu evropskih integracija i analiza poslovne klime, Ana Firtel podseća da je ocenjeno da je Srbija pokrenula reformu poslovnog ambijenta, ali da je veoma važno da se u budućnosti okrene rešavanju makroekonomskih izazova – kroz fiskalnu konsolidaciju, privatizaciju i korporatizaciju javnih preduzeća i široke strukturne reforme. Savet je, u tom kontekstu, predložio što skorije otvaranje pregovora o poglavlju 32, koje se odnosi na finansijsku kontrolu.

– Posebna pažnja bila je posvećena oblastima deviznog poslovanja, izgradnje i nedozvoljene trgovine. Ali, kao jedan od najvažnijih rezultata posete, apostrofirala bih dogovor o stalnoj razmeni informacija i organizaciji stručnih brifinga. Kolege iz EK pokazale su zavidan nivo poznavanja srpskih ekonomskih prilika, a poseban ton dijalogu dalo je ukrštanje tih informacija sa praktičnim iskustvima stranih investitora koji posluju na srpskom tržištu. Treba podsetiti i na to da proces pristupanja EU podrazumeva stvaranje funkcionalnog, otvorenog tržišta koje može da odgovori svim pritiscima konkurencije. U ostvarenju tog, nimalo lakog zadatka, Savet stranih investitora mogao bi da bude pouzdan partner obema stranama, kako Vladi Srbije, tako i Evropskoj komisiji – zaključuje izvršna direktorka Saveta stranih investitora

*****

Kad cilj opravdava sredstvo

– Nesporno je da je Srbija duboko povezana za tržištem Evropske unije. O tome najbolje svedoči podatak da je više od 60 odsto srpskog izvoza usmereno ka tom tržištu. Još jedan argument koji govori u prilog prethodnoj konstataciji jeste dominantno prisustvo evropskih investitora na srpskom tržištu. S druge strane, srpski ekonomski prostor vapi za modernizacijom i efikasnijom primenom pravila tržišne utakmice, a proces evropskih integracija je siguran put koji vodi ka ostvarenju tih ciljeva – tvrdi Ana Firtel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari