Arapsko proleće je od 2010. destabilizovalo Severnu Afriku i doprinelo da se poslovni ljudi iz inostranstva uveliko klone tog dela kontinenta, koji je u protekloj deceniji imao jednu od najviših stopa privrednog rasta. Uprkos tome, neki analitičari veruju da i sever Afrike može da ponudi atraktivne potencijale za ulaganja. Jedna od najčešće pominjanih investicionih destinacija je Maroko, država koja 30. jula slavi nacionalni praznik – stupanje na presto (1999. godine) aktuelnog kralja Mohameda VI.

Autor ovog teksta mogao je, boraveći u gradu Tan Tanu na jugu Maroka, gde je održan 11. obnovljeni Musem (godišnje okupljanja Berbera i nomada), na licu mesta da se uveri u potencijale ove privredne sile na severu Afrike. Podaci govore da je Maroko šesta po veličini privreda u Africi, čiji bruto domaći proizvod iznosi 109.201 milijardu dolara, ili u proseku 3.291 dolar po stanovniku. Prema procenama Nacionalne planske agencije, kontinuirani privredni rast obeležiće i treći kvartal – očekuje se rast od 4,7 odsto, dok bi na godišnjem nivou trebalo da iznosi 4,3 odsto.

Tan Tan, administrativni centar istoimene provincije, udaljen je 900 kilometara od marokanske poslovne prestonice Kazablanke. Grad sa oko 70.000 stanovnika je, kao i ostatak Tarfaja pojasa i Zapadna Sahara, deo bescarinske zone, u kojoj mnoge radnje prodaju artikle poput radio-aparata, kompjutera ili električnih brijača. Od četiri industrijske zone u regionu Gulmim-Es Semara, tri su u Tan Tanu. Na 25 kilometara na zapad je mesto El Uatia ili Tan Tan Plaž, odakle se Atlantski okean stotinama kilometara duge plaže prostiru na sever i jug. To pruža mnoge mogućnosti za investiranje u turizam, primorski, ali i saharski, banjski…

Pažnju turista, naročito surfera, privlači ribarsko mesto El Ouatia sa oko 6.000 meštana i velikim brojem malih hotela i restorana. El Ouatia je i najveći proizvođač sardina u Maroku. Ribarska industrija, inače, donosi najveći devizni prihod, jer čini 56 odsto poljoprivrednog i 16 odsto ukupnog izvoza zemlje. Udeo ribarstva u BDP Maroka iznosi tri odsto, a prema procenama Vlade broj radnih mesta u direktnoj ili indirektnoj vezi sa ovim sektorom iznosi 400.000 (uključujući 104.000 ribara). Marokanska ribarska flotila, sa oko 3.000 plovila, krstari obalom Atlantskog okeana i Mediteranskog mora dugom oko 3.500 kilometara. Prema procenama Organizacije za poljoprivredu i ishranu (FAO), riblji potencijal Maroka kreće se oko 1,5 miliona tona „obnovljivih svake godine“. Za 11 meseci 2014, prodajom proizvoda priobalnog i tradicionalnog ribarenja, ostvaren je prihod veći od 5,20 milijardi dirhama (DH), odnosno oko 500 miliona evra. Za ribolov je naročito pogodna oblast Kanarske struje jer je naročito bogata sardinama, prugastom (bonito) i klasičnom tunom. Od 2009. Ministarstvo poljoprivrede, ruralnog razvoja i pomorskog ribarstva sprovodi Plan Halieutis čija je namera povećanje izvoza na 21,9 milijardu DH do 2020. U istom vremenskom periodu očekuje se da će taj sektor povećati udeo u BDP na 23,9 milijardi DH, dok će broj radnih mesta direktno vezanih za industriju ribolova porasti na 115.000.

Južno od El Uatije na obali okeana je Ued Čbika, turističko šatorsko naselje u kojem egipatska multinacionalna kompanija Oraskom (u našem regionu poznata po izgradnji luksuznog naselja Luštica u Crnoj Gori) gradi luksuznu marinu sa 100 vezova. Na oko 40.000 kvadratnih metara biće smeštene prodavnice, restorani, zanatski centri u stilu medine. Planirano je, takođe, podizanje osam hotela sa 2.500 soba, 1.166 apartmana i 685 vila, kao i tradicionalnih marokanskih kuća rijada, sa baštom u zadnjem delu.

Turistička Meka

Turizam, koji upošljava više od 500.000 ljudi, zauzima drugu poziciju u nacionalnoj privredi Maroka i čini oko osam odsto BDP te države. Prema podacima Nacionalne turističke organizacije, Maroko je prošle godine posetilo 10,3 miliona turista i ostvaren je prihod od 59,3 milijarde dirhama. Ministar turizma Maroka Lahcen Hadad potvrdio je da broj aranžmana za sledeću jesen ne beleži napredak, ali je dodao da nedavni teroristički napadi u Tunisu nisu imali direktan uticaj na otkazivanje aranžmana. On očekuje da će ovog leta oko dva miliona turista posetiti Maroko, dok bi do 2022. broj gostiju trebalo da premaši 20 miliona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari