Proglašenje dijela područja oko Pive Regionalnim parkom, prvim takve vrste u Crnoj Gori, biće vetra u leđa razvoju turizma i poljoprivrede, inače jedinim privrednim granama koje ovaj kraj mogu „povući“ naprijed. Regionalni park, koji obuhvata 32.000 hektara zemljišta, odnosno 38 odsto teritorije opštine Plužine, smješten je na krajnjem sjeverozapadu Crne Gore (dobrim dijelom uz granicu sa Bosnom i Hercegovinom). Njegov značaj ogleda se i u tome što će povezivati dva nacionalna parka – crnogorski NP Durmitor i bosanskohercegovački NP Sutjeska.


Mijuško Bajagić, predsjednik opštine Plužine, podsjeća da je opština Plužine tu inicijativu pokrenula 2012. godine, dok je Zavod za zaštitu prirode Crne Gore u svojoj studiji naveo biološke, kulturne i istorijske sadržaje koje se nalaze na toj teritoriji.

– Piva je jedna od ekološki najčistijih djelova države a proglašenjem parka stvoriće se bolji uslov za razvoj turizma, kao i za izgradnju novih eko i etno sela. Jedan od benefita ogleda se u tome što će poljoprivredni proizvođači moći lakše da plasiraju svoje proizvode. Na prostoru novoosnovanog parka efikasnim korišćenjem dobara zaštićenog područja stvoriće se uslovi za brži razvoj opštine i povećanje standarda stanovništva – komentariše za danas Bajagić.

Prvi čovjek opštine Plužine nada se da će i kanjoni Tare, Pive, Komarnice i Sušice, kao i jezera Crkvičko, Stabanjsko, Trnovačko i Pivsko, koji su već prepoznati po svojim izuzetnim ljepotama, biti još više turistički valorizovani. Kada je riječ o ostalim prirodnim resursima ovoga područja, treba pomenuti i 1.500 vrsta biljaka, od kojih 80 spadaju u rijetke i ugrožene, kao i oko 2.000 vrsta gljiva. Da ne govorimo o očuvanim šumama bijelog i crnog bora, planinskim pašnjacima i katunima. Među 20 sakralnih objekata najpoznatiji je Pivski manastir zatim Crkva Svetog Stefana (Šćepanica), Crkva pod Sokolom, na lokaciji Zagrađe, dok se od istorijskih spomenika izdvaja Kula vojvode Lazara Sočica.

Park će imati tri zone zaštite. U prvoj će se naći predjeli koji imaju visoke vrijednosti biodiverziteta, druga je fleksibilnija za korišćenje i mogu da se obavljaju ekonomske aktivnosti koje su u skladu sa tradicionalnim načinom korišćenja prirodnih dobara, dok bi se u trećoj zoni mogli slobodno koristiti prirodni resursi.

Na području opštine Plužine živi oko 2.000 stanovnika a zbog propadanja privrede stanovništvo se konstantno iseljava. Samo u prethodnih desetak godina zatvorena su nekada uspješna preduzeća poput Fabrike elektroda, Farme ovaca na Pišču, kao i hotel Piva, dok Šumarstvo radi sa malim kapacitetima. Radi jedino Hidroelektrana Piva i desetak eko i etno sela. Aktivno je i nekoliko kafića i restorana. Zato u Plužinama očekuju da će osnivanje Regionalnog parka Piva podstaći mlade iz ovoga kraja da ne napuštaju svoja ognjišta, a investitore da ulažu u to područje jedinstveno po svojim prirodnim bogatstvima.

Novo preduzeće

Projektom proglašenja područja Pive za regionalni park predviđeno je da SO Plužine, u roku od četiri mjeseca, formira preduzeće Regionalni park koji će biti u vlasništvu opštine. Novina je da će svi poslovi lokalne Turističke organizacije Plužine biti u nadležnosti Regionalnog parka, pa u lokalnoj samoupravi očekuju da će novoformirano preduzeće vremenom steći uslove da se samofinansira. Za početak rada Regionalnog parka SO Plužine je obezbijedila 50.000 eura, dok je UNDP dodijelila dva terenska vozila i kompjutersku opremu, a ranije je, sa 35.000 eura, finansirala izradu studije zaštićenog područja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari