Biti ambasador u Crnoj Gori ne predstavlja teškoću, naprotiv, to je privilegija i ja sam veoma zadovoljan zbog toga. Između naših zemalja postoji snažno prijateljstvo, koje proizilazi iz kulturoloških veza. Osim sa muslimanskim stanovništvom mi i sa građanima pravoslavne veroispovesti imamo puno toga zajedničkog – kaže na početku razgovora za Danas Mehmet Nijazi Tanilir, ambasador Turske u Crnoj Gori, odgovarajući na pitanje da li je teško biti ambasador u Podgorici imajući u vidu odnose dvije države u prošlosti kao i činjenicu da na tom području živi veliki broj stanovnika islamske vjeroispovijesti.

Što motiviše turske investiture da ulažu u Crnoj Gori i imaju li nekih primjedbi na poslovni ambijent?

– Turski investitori rado ulažu u ovaj dio Balkana i, generalno posmatrano, nemaju primjedbi na poslovni ambijent. Uostalom, naši odnosi sa Crnom Gorom su na takvom nivou da se eventualni problemi, ukoliko se i pojave, brzo rešavaju. Na prvi pogled, obim realizovanih ulaganja, možda, i nije tako impresivan, ali, imajući u vidu veličinu crnogorske ekonomije, onda su ta ulaganja važna i velika. Pomenuću samo investicije kompanije Toščelik, koja je kupila Željezaru Nikšić, kao i kompanije Global ports, koja je uzela Kontejnerske terminale iz Bara. To su ozbiljne investicije i mada ne mogu precizno reći koliko tačno iznose ukupna ulaganja, činjenica je da je Turska na sedmom mjestu po visini stranih ulaganja u Crnoj Gori i mi želimo da se broj investitora i iznos investicija poveća.

Da li će najavljeno otvaranje turske Zirat banke dodatno motivisati vaše investitore da ulažu na ovom području?

– Zirat banka je aktuelna tema i nadamo se da će u narednoj godini početi da radi i u Crnoj Gori. To bi moglo da bude dodatni impuls turskim ulaganjima. Osim toga, Zirat banka će omogućavati malim i srednjim preduzećima u Crnoj Gori da dobiju povoljnije kredite, a nekim, već zatvorenim fabrikama, kao i malim i srednjim preduzećima, omogućiće, takođe kroz kreditnu podršku, da ponovo ožive.

A šta je sa robnom razmjenom između Turske i Crne Gore, da li je na zadovoljavajućem nivou? Koji bi crnogorski proizvodi mogli biti interesantni turskim kupcima?

– Uprkos dobrim odnosima između dvije države, robna razmjena je na niskom nivou, iznosi 42 miliona dolara godišnje. Pretpostavljam da postoji jedan vid trgovine koji nije uračunat u ovaj iznos, a to su turski proizvodi koji se uvoze u Crnu Goru iz trećih zemalja. Ali kada pogledamo crnogorsko tržište, ne vidimo razlog zašto trgovinska razmjena ne bi bila podignuta na viši nivo. Crna Gora u Tursku izvozi željezo i kožu, a mogla bi da ponudi i poljoprivredne proizvode, prije svega sir, vino podgoričkih Plantaža, proizvode drvoprerađivačke industrije.

Postoji li zajednička strategija Vlade Turske kad je riječ o ulaganjima u zemljama Zapadnog Balkana?

– Liberalna tržišna ekonomija, za koju se Turska opredjelila, ograničava djelovanje države u toj oblasti, ali to ne znači da država ne podstiče investitore da ulažu vani. I naša ambasada u Podgorici ima zadatak da ukazuje na mogućnosti investiranja u Crnoj Gori dajući podršku potencijalnim investitorima.

I Crna Gora i Turska otvorili su pregovore sa EU o pristupanju. Što u tom procesu možemo pomoći jedni drugima i kakve su vaše prognoze u vezi sa pristupanjem EU?

– Što se tiče evropskih integracija možemo podijeliti iskustvo jer mi imamo dugu priču sa EU, a takođe imamo iskustva u korišćenju IPA fondova. Ja mislim da će Crna Gora za relativno kratko vrijeme postati članica EU, dok je za Tursku to kompleksnije pitanje. Mi na EU ne gledamo kao na savez već kao na projekat mira i demokratije, a osim standarda građana, koji je bitan, važnije je adaptiranje na članstvo u EU.

Skroman bilans

Prema podacima Monstata, robna razmjena između Crne Gore i Turske za devet mjeseci premašila je 31,7 miliona eura. Od toga uvoz iz Turske iznosio je 26,1 milion eura, dok je Crna Gora izvezla robe u vrijednosti od 5,6 miliona eura. U poređenju sa istim periodom 2013, uvoz iz Turske porastao je za 5,7 odsto, dok je izvoz iz Crne Gore niži za 22,2 odsto. Iz Turske se najviše uvoze mašine, plastične mase, vozila, odjeća i namještaj, dok se iz Crne Gore najviše izvozilo gvožđe i čelik, koža, mašine i mehanički uređaji.

Do kraja 2013. investirano 55 miliona evra

Ukupne investicije koje su u periodu od 2006. do kraja oktobra 2013. stigle iz Turske premašile su 55 miliona eura. Ovi podaci saopšteni su na skupu turskih i crnogorskih privrednika održanom u Privrednoj komori Crne Gori, ali pošto je sa investiranjem nastavljeno i u 2014, taj iznos je sigurno nadmašen za nekoliko miliona. Najveće investicije, u iznosu od oko 25 miliona eura, realizovane su u 2012. godini. Najviše novca turski investitori uložili su u objekte infrastrukture, energetike, turizma, trgovine…

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari