U Direkciji za izgradnju održana je konferencija za medije, na kojoj su odbačene optužbe koju su sredinom novembra, na rad ovog javnog preduzeća, izneli Bane Spasović, predsednik Skupštine grada i grupa odbornika iz SNS-a.

Oni su tada izjavili, uz pozivanje na dokumentaciju, da su tokom realizacije četiri investicije, dve u Požarevcu i dve u Ćirikovcu, uzete budžetske pare za nešto što je samo delimično urađeno. Direktor Direkcije, Slavko Živković, rekao je da su optužbe neosnovane, što je dokazala i njihova komisija.

– Nadzorni odbor doneo je odluku da se formira posebna komisija, koja je proverila stanje na licu mesta, uz merenje spornih deonica i objekata. Radi se o četiri investicije: izgradnji trotoara u ulicama Bože Dimitrijevića i Vojske Jugoslavije u Požarevcu i o uređenju sportskog terena u osnovnoj školi u Ćirikovcu i bine i prostorija mesne zajednice u Domu kulture u ovom selu», rekao je Živković. O ovim investicijama govorili su inženjeri Zoran Đorđević i Miodrag Stojković, članovi posebne komisije, kao i Milan Perić, član Nadzornog odbora. Prema tvrdnjama Đorđevića, optužbe su nastale jer se radi o specifičniom načinu merenja izvedenih radova i da nikakvih nezakonitih naplata nije bilo.

– Za trotoar u ulici Bože Dimitrijevića, od tri ponuđača izabran je najpovoljniji, koji je za 1,5 miliona radio dve deonice, jednu dužine 78 metara, a drugu od 135 metara. Merenja su pokazala da je na prvoj deonici urađeno manje od planiranog, a na drugoj više što, sabrano, iznosi manjak od samo 1,54 kvadrata, što je tek 0,49 odsto, iznosi Đorđević. Što se tiče Ulice Vojske Jugoslavije, tu je trebalo da se plati skoro tri miliona, ali je sa ponuđačem ugovorena cena za 286.000 dinara manje.

– U ovoj ulici trebalo je da se izgradi trotoar dužine 324 metara ili 973 kvadrata. Prema merenjima komisije, razlika između ugovorenog i urađenog je samo 0,5 odsto, ali je do nje došlo jer se radi o dužoj deonici, pa tu uvek dolazi do različitih rezultata kod svakog merenja, objašnjava Đorđević. U trećoj investiciji trebalo je da se asfaltira sportski teren u školskom dvorištu u Ćirikovcu, po ugovorenoj ceni od 842.153 dinara. Trebalo je da se proširi teren, da se montira rampa, iscrtaju linije i postave golovi.

– Merenjem je utvrđeno da je urađeno 297 kvadrata asfalta, a plaćeno je 280, što znači da je urađeno više od plaćenog. Što se tiče optužbe da su golovi preplaćeni, i tu je utvrđeno da nije tako, jer smo mi izabrali najnižu cenu ukupnih radovaod svih ponuđenih, a 70.000 dinara koji su izdvojeni za golove, možda su drugi učesnici tendera ponudilinižu cenu, ali ostali radovi su bili znatno skuplji od onih koji je ponudio izvođač koji je i obavio taj posao, kazao je Đorđević. Kod četvrte investicije, postavljanje brodskog poda u Domu kulture, planirano je da košta 500.000 dinara, a ugovoreno je za 108.000 manje. Trebalo je uraditi binu površine od 90 kvadrata, a urađeno je 74, ali je razlika nastala samo zbog načina merenja.

– I kod postavljanja keramičkih pločica u prostorijama mesne zajednice u Ćirkovcu sve je u redu. Optužba da su postavljene već postojeće tačna je, ali nije računato da mora da se uradi podloga za njihovo ponovno postavljanje, smatra Đorđević. Milan Perić, član Nadzornog odbora, istakao je da je sve urađeno pošteno i po zakonu, čime je odbacio optužbe na račun nezakonitog trošenja budžetskih para i kvaliteta izvedenih radova. On je dodao da delimična neslaganja u izveštajima o urađenim i neurađenim posovima. I kasnijim usklađavanjem isti u građevinarstvu se zove „peglanje“ i da je to u praksi potvrđeno kao najbolje rešenje izglađivanja sporova.

-Nekada se ne slože sve ugovorne obaveze za izvođačima, negde se manje uradi a negde više i, onda se sve strane u poslu nađu, ponovo premere i izračunaju vrednosti obavljenih radova, a ako dođe do mimolaženja, onda se izvrši korekcija, koja se u građevinarstvu, možde ne najboljim terminološkim izrazom, zove „peglanje“, na zadovoljstvu svih učesnika u radovima-objasnio je inžinjer Perić.

Tako je, ujedno, glasio i krajnji zaključak komisije Direkcije, koja je svoj izveštaj uradila na oko 100 strana, i uputila ga predsedniku Skupštine grada, Banetu Spasoviću gradonačelniku Miomiru Iliću

Uneti krivi podaci

Član komisije Zoran Đorđević objasnio je greškom naplaćeno 73. 000 dinara više za obeležavanje terena u Ćirikuvci. On je rekao da je do greške došlo zbog toga što je umesto u dužnim metrima obeležavanje linija terena fakturisano u kvadratnim, ali naknadno izvršen povraćaj direkciji od 73.00 dinara, a plaćeno je realni 2. 900 dinara za taj rad, tako da Direkcija nije oštećena. Na pitanja novinara da li bi tražil taj povraćaj novca da predsednik Skupštine, Bane Spasović to nije izneo u javnost, član Nadzornog odbora inžinjer. Milan Perić rekao je da je procedura vraćanja tih sredstava pokrenuta nekoliko dana pre iznošenja u javnost, a da su sredstva povraćena nekolika dana posle toga.

– Došlo je do tehničke greške prilikom kucanja teksta ugovora. Umesto u dužnim metrima otkucano je u kvadratnim. Greške se dešavaju i to nije prvi put. Važno je da je ona uočena i ispravljena, tako da Direkcija nije oštećena-objasnio je inžinjer Perić, kako je do greške došlo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari