Apple je proteklih godina uspeo da značajno poveća udeo u prodaji notebook i desktop računara i to prvenstveno zahvaljujući MacBook Air i MacBook Pro Retina notebook-ovima, kao i iMac All-in-On računarima. Sada nam stiže najnoviji MacBook, trenutno najtanji (0.35-1.31 cm) i najlakšem (920 grama) mobilni računar na svetu koji se kupcima nudi u tri različite boje Silver, Gold i Space Gray) i dva različita kapaciteta memorije od 256GB i 512GB.

 Ovaj notebook je specifičan i po svom hardverskom sklopu, kao i po nekoliko veoma korisnih inovacija koje u značajnoj meri podižu uživanje u radu sa najrazličitijim video, grafičkim i multimedijalnim sadržajima.

Novi MacBook ima kućište napravljeno od jednog komada aluminijuma koje ga štiti od svih spoljnih uticaja, padova i potresa, ali i omogućava bolje odvođenje toplote sa ugrađenih core komponenti. Osnovu ovog lepotana čini Intelov dvojezgarni Core M procesor na radnom taktu od 1.1 GHz, odnosno 1.2GHz, uz 8GB RAM radne memorije i ultra brza fleš memorija (256GB ili 512GB) koja omogućava da na novom MacBook-u sve bukvalno poleti. Za grafiku se brine HD 5300 integrisani GPU koji sasvim korektno obavlja sve grafičke poslove, uključujući i one malo složenije. Ipak, za neku ozbiljniju obradu grafike i 3D objekata nije previše izdašan što Apple posebno i ističe.

Aduti novog MacBook notebook-a su i unapređena tastatura sa veoma plitkim hodom tastera i izuzetno brzom reakcijom pri kucanju, kao i Force Touch trakped čija je senzitivnost podignuta na najviši mogući nivo uz mnoštvo novih funkcija. Tastatura pored svega što nudi ima i pozadinsko LED osvetljenje koje se prilagođava ambijentalnom osvetljenju. Zanimljiv potez proizvođača je implementiranje Retina ekrana u novi MacBook koji konkretno ima dijagonalu od 12 inča i operiše maksimalnom random rezolucijom od 2034×1440 piksela.

U pogledu konektivnosti novi MacBook je u rangu sa MacBook Air računarima. Poseduje najsavremeniji WiFi i Bluetooth 4.0, dok se za žično povezivanje brine USB-C ulaz preko koga se i vrši punjenje MacBook-a. Ovo svakako nije najsjajnije rešenje, ali kako bi se postigla izuzetna lakoća i kompaktnost Apple nije imao baš previše izbora. Radna autonomija ovog računara je čitavih devet časova, dok će očekivano raditi na OS X Yosemite platformi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari