Viber, Tviter, Fejsbuk, Instagram i druge aplikacije postali su deo naše svakodnevice, baš kao i razgovori i razmena poruka sa najbližima. Iste navike prate nas i na putovanjima i odmoru. Međutim, cene u romingu razlikuju se od onih u nacionalnom saobraćaju, pa je potrebno povesti računa o korišćenju ovih servisa u inostranstvu. Kako biste izbegli visoke račune po povratku sa putovanja i bezbrižno uživali u letovanju, preporučljivo je da se pridržavate određenih pravila korišćenja telefona u romingu.


Najpre se informišite o cenama i uslugama koje vaš operater nudi u saradnji sa svojim inostranim partnerom na određenoj destinaciji, a takođe proverite i da li postoje specijalne roming promocije u vidu paketa dodatnih minuta, poruka ili megabajta za prenos podataka. Pre polaska na put deaktivirajte uslugu govorne pošte. Prijem i preslušavanje govorne poruke u romingu tarifira se kao standardni dolazni i odlazni poziv. SMS poruka za proveru stanja na računu se tarifira prema važećem cenovniku za SMS poruke u romingu, a kako informacije o ostvarenom saobraćaju koje operateri dobijaju od svojih roming partnera često kasne, može se dogoditi da korišćene usluge budu naknadno prikazane na nekom od narednih računa.

Ukoliko nije neophodno da u svakom trenutku imate pristup Internetu, na telefonu podesite opciju za zabranu prenosa podataka u romingu. Isključite opciju automatskog ažuriranja aplikacija i izbegavajte postavljanje i preuzimanje sadržaja koji pravi veliki protok podataka – video, fotografije i otvaranje priloga u mejlovima. Ako vaš uređaj podržava Wi-Fi opciju, koristite je gde god je dostupna za prenos podataka. Obratite pažnju na činjenicu da će se, ukoliko dođe do prekida Wi-Fi signala, vaš aparat automatski prebaciti na GPRS mrežu i nastaviti prenos podataka koji se tarifira prema cenovniku za roming.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari