Omer Karabeg: Da li se Aleksandar Vučić sve više distancira od Milorada Dodika razgovaraju Jovan Teokarević, profesor Fakulteta političkih nauka iz Beograda, i Miloš Šolaja, profesor Fakulteta političkih nauka iz Banjaluke.

Jovan Teokarević: Vučiću je jasno da mora da pokaže kritički odnos prema Dodiku zbog Dodikove izuzetno velike nepopularnosti, ne samo u BiH, nego i u Briselu i Vašingtonu. S druge strane, BiH, posebno Bošnjaci, u simboličkom smislu najbolji su mogući partneri za Srbiju u trenutku kada ona ima dosta problema u regionu. Naime, praktično su zaustavljeni pregovori sa Kosovom, sa Hrvatskom je došlo do eskalacije prilično uvredljivih reči između srpskog i hrvatskog premijera, u Crnoj Gori se dešavaju protesti prema kojima Srbija pokušava da se neutralno ponaša, a ni sa Makedonijom odnosi nisu idealni, jer je Makedonija glasala za prijem Kosova u UNESCO. U toj situaciji Vučić posvećuje više pažnje saradnji sa BiH i uveren sam da je stekao mnogo pozitivnih poena i u Briselu i u Vašingtonu.

Miloš Šolaja: Srbija počinje da prihvata BiH onakva kakva jeste, kao državu koja ne liči na ostale, koja ima dva državno oblikovana entiteta i čitav niz zajedničkih institucija. Nisam, međutim, sklon tumačenju da se time umanjuje uloga Republike Srpske.

Karabeg: Čini mi se da je Dodik dosta nervozno reagovao na Vučićevu posetu Sarajevu. Recimo, predstavnici njegove partije u institucijama Bosne i Hercegovine nisu prisustvovali prijemu koji je bio organizovan u Sarajevu Vučiću u čast, a sam Dodik je izjavio da je Srbija izabrala pogrešnog partnera za razgovor jer su po njemu pravi parteri Beograda entitetske vlade. To je kao da je rekao Vučiću da ne zna šta radi.

Teokarević: Premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović ponovila je da Savet ministara BiH nije prava vlada već da su prave vlade one koje imaju veća ovlašćenja, a to su vlade entiteta. Ovo što se dogodilo povodom Vučićeve posete Sarajevu je važan element u odnosima Beograda i Republike Srpske, jer je to možda prvi put da je rukovodstvo Republike Srpske javno izrazilo nezadovoljstvo povodom nekog poteza Beograda.

Šolaja: Meni se više čini da je Vučić uputio poruku koja je možda trebalo da bude izrečena tokom samog susreta. Mnogi koji ne poznaju BiH i njen politički sistem teško mogu da prihvate ono što je rekla premijerka, ali to je tačno. Većina nadležnosti kojim se reguliše život BiH je u entitetima.

Teokarević: Od opštepoznate činjenice da Savet ministara BiH nema veliku moć mnogo je važnija činjenica da je Vučić želeo da se sastane upravo sa Savetom, a ne sa entitetskim vladama. Također je važno da se on sastao sa vodećim političarem iz opozicije u Republici Srpskoj, očigledno želeći da Dodiku pošalje poruku da on nije jedina opcija.

Šolaja: Mislim da to ne mora da bude poruka Dodiku. To je Vučić i ranije javno radio. Činjenica je da unazad 25 godina svi iz Banjaluke imaju korektne i jako bliske veze sa Beogradom, bez obzira ko je u Beogradu i u Banjaluci na vlasti.

Teokarević: Mislim da se sada skupilo nekoliko stvari koje pokazuju da dolazi do nesuglasica između Beograda i Banjaluke, pogotovo u trenutku kada Aleksandar Vučić pokušava da utiče na Milorada Dodika da ne održi najavljeni referendum o Sudu i Tužilaštvu Bosne i Hercegovine.

Miloš Šolaja: Dodiku je ta retorika o odlasku iz BiH ponekad donosila veliku količinu glasova. Njegova stranka je već treći mandat na vlasti upravo zahvaljujući toj retorici. Njemu naruku idu oni koji govore o potrebi centralizacije Bosne i Hercegovine preko Dejtona 2 ili na neki drugi način. To su dva suprotna pola u retorici, ali ja mislim da je BiH i pored svih tih problema pokazala da kako-tako može da funkcioniše.

Teokarević: Moj je utisak da bi Vučić bio izuzetni zadovoljan ako Dodik nikada ne bi održao taj referendum ili ga bar odložio.

Šolaja: Taj referendum je već samim spominjanjem ispunio svrhu koja mu je namijenjena. Ono čega se međunarodna zajednica najviše boji nije da li će se taj referendum održati, nego što on može da bude test za eventualni referendum o nezavisnosti. Inače, pritisak Beograda ne može da igra ključnu ulogu.

Karabeg: Jedno hipotetičko pitanje: kada bi se Vučić javno distancirao od Dodika, da li bi to bio Dodikov kraj, odnosno kraj njegove vlasti?

Teokarević: Verujem da bi.

Šolaja: Veliko je pitanje da li bi u tom slučaju Dodik rekao: „Hvala Vučiću, ja odlazim.“ Poznajući njega, mislim da to ne bi baš tako prošlo. Mogu vam sa sigurnošću reći da ni ovdašnji ljudi nisu takvi da na svaki mig reaguju i kao poslušnici pognu glavu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari