Manifestacija Svetski dan(i) poezije 2015, u organizaciji Kulturnog centra Beograda – pod dirigentskom palicom Petra Matovića, urednika ovogodišnje manifestacije i Olivere Stošić Rakić, urednice književnog i tribinskog programa KCB – predstaviće, od 20. do 23. marta, autorke i autore iz brojnih evropskih zemalja i Srbije, baveći se mestom i načinom vrednovanja savremene poezije u obrazovnom sistemu i medijima.


Uticaj književnosti i pisaca značajno je umanjen u savremenim društvenim sistemima, što nameće preispitivanje njihovih uloga u društvu. Neoliberalni koncepti, konzumeristički principi i medijski imperativ „ozabavljene kulture“ dodatno su udaljili književnost, a posebno poeziju, kao uostalom i mnoge druge umetničke i humanističke prakse, iz referencijalnog polja javnosti (izdavaštvo, mediji, vidljive kulturne manifestacije…). I u obrazovnom sistemu kao, čini se, jedinom vidljivom segmentu društva u kome je poezija prisutna, zahvaljujući obavezi propisanoj kurikulumom, pesništvo se tretira u najvećoj meri kao istorijska kategorija. Manifestacija Svetski dan(i) poezije 2015. postavlja stoga javno pitanje zašto su (srpski) školski programi nastave književnosti anahroni u odnosu na potrebe mladih ljudi, kao i u odnosu na aktuelnu književnu produkciju. Zato će Svetski dan(i) poezije predstaviti pesnikinje, pesnike, kritičarke i kritičare, teoretičare kulture, od koji su neki i sami deo obrazovnog sistema, ali i srednjoškolske profesore književnosti i srpskog jezika, koji, kao i njihove ostale kolege, imaju veću i značajniju ulogu u društvu od one koju država prepoznaje.

Dosadašnja izdanja ovog festivala omogućila su da se poezija, osim u oficijelnim institucijama kulture, čuje/izgovori/odigra i ispred zgrada u kojima su nastajala najznačajnija dela srpske književnosti, na ulicama, trgovima, krovovima zgrada, pijacama, u parkovima, supermarketima, prodavnicama odeće, javnom prevozu, gradskom Planetarijumu… Ove godine pesnici će kreirati atmosferu u nekoliko beogradskih i požeških srednjih škola.

Druga tema ovogodišnje manifestacije biće medijska slika kulture, odnosno poezije. Javni diskurs o prisustvu i tretmanu sadržaja književnosti/poezije na televiziji, radiju i u štampanim medijima čini se neophodnim uprkos činjenici da u aktuelnom ekonomsko-političkom trenutku u Srbiji koju karakteriše izrazita komercijalizacija medija i sumnja javnosti u vezi sa postojanjem/nepostojanjem cenzure, ovakva pitanja mogu delovati neproduktivno. Stoga će ovaj festival ugostiti i one autorke i autore čiji je deo aktivnosti usmeren ka povećanju prostora za poeziju i književnost u medijima (televizija, radio, štampani mediji), u elektronskim časopisima, na društvenim mrežama, odnosno kroz standardne štampane književne magazine koji, u evropskim razmerama, imaju velike tiraže.

Učesnici ovogodišnje manifestacije su Aleš Debeljak (Slovenija), Adam Boržič/Borzič (Češka), Tadeuš Dombrovski/Tadeusz Dabrowski (Poljska), Kozmin Perta/Cosmin Perta (Rumunija), Nikola Madžirov (Makedonija), Jolanda Kastanjo/Yolanda Castańo (Španija), Arvis Viguls (Letonija), Mariane Jungmajer/ Marianne Jungmaier (Austrija), Tomas Havlik (Austrija), Katrin Humštrajt/Hoemstreit (Austrija), Markus Dejzenberger/Deisenberger (Austrija), Deidra Malruni /Deirdre Mulrooney (Irska) i Đani-Gregori Forne/Gianny-Gregory (Francuska), Danica Vukićević, Ana Ristović, Vladimir Đurišić, Ana Marija Grbić, Ana Rostokina, Miloš Živanović, Tomica Ćirić, Tamara Šuškić, Bojan Marković, Vladimir Stojnić, Dragana Mladenović, Goran Korunović, Danilo Lučić, Jasmina Topić, Dragoslava Barzut, Dejan Matić, Ilhan Pačariz, Nadija Rebronja, Vladimir Tabašević i Ivana Maksić.

Festival se osim u Beogradu ( KCB , Filološka , Treća , Šesta i Trinaesta gimnazija, UK Parobrod , Plato klub i poslastičarnica Moritz Eis ) realizuje i u Požegi. Požeška Narodna biblioteka , Tehnička škola i Gimnazija Sveti Sava organizuju časove književnosti sa Jolandom Kastanjo i Arvisom Vigulsom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari